Manjaro GNOME vs Fedora GNOME

Ben olsam asla GNOME kullanmam.
Hele ki winduwstan geliyorsam.
Önceliğim KDE, Xfce, cinnamon veya budgie masaüstü olur.
Dağıtımda önceliğim de Fedora.
Fedora'da RPM Fusion repoyu açtıktan sonra her tür driver dağıtımın kendi deposunda çoğunlukla var.

sudo dnf install \
https://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm

sudo dnf install \
https://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm
KDE sakat bir dağıtım bence. Bir sürü KDE DE'li Linux, kullandım hepsi çöküyordu.
XFCE kullanmak istemiyorum artık.
Gnome güzel duruyor.

Sistem Full AMD.
Hep Fedora spinleri kurdum.
Hepsinde de sorunsuz mining çalıştı.
Diğer dağıtımlarda mining için 1000 takla atıp 50 çeşit ayar yapmak gerekiyor.
Cinnamon bana Windows'u hiç aratmıyor.
Mining ayarları çekirdek yükseltince bazen sapıtıyor.
Başka da sorun yok.

Sistem Full AMD.
Hep Fedora spinleri kurdum.
Hepsinde de sorunsuz mining çalıştı.
Diğer dağıtımlarda mining için 1000 takla atıp 50 çeşit ayar yapmak gerekiyor.
Cinnamon bana Windows'u hiç aratmıyor.
Mining ayarları çekirdek yükseltince bazen sapıtıyor.
Başka da sorun yok.
İşin için ideal de ben ev kullanıcısıyım ve gerçekten ev kullanıcısı için uygun değil. Öncelikle FPS kayıpları yaşadım, kaynak kullanımları yüksek ve gerek Fedora, gerek Ubuntu, gerek saf Debian, gerek Arch hepsi ağır çalışıyor. Yani modifiye ettiğim Windows 10 kadar hızlı değiller. Oyun performansı da artmıyor.

Hal böyle iken Linux kullanmak için geçerli bir sebep bulamıyorum. Belki CasaOS için dönüş yaparım tekrar.

Bir dahada dönmem.

Her seferinde bir umut geçiyorum, heyecanlanıyorum olan saatlerime oluyor hep ya.

Vallahi Linux'u kötülemiyorum, kendimde de suç aramak istemiyorum ama koskaca Linux camiasında şu NVIDIA sürücülerini sorunsuz kuran dağıtım Manjaro yani.

Fedora'da normal kurmaya çalıştım, o da patladı ya.

Manjaro'ya geçim ben.

20 yıldır Linux kullanıyorum bir kere NVIDIA surucusuyle sorun yasadim o da dagitimdan kaynakliydi NVIDIA surucusunun hiçbir sucu yoktu.

İşin için ideal de ben ev kullanıcısıyım ve gerçekten ev kullanıcısı için uygun değil. Öncelikle FPS kayıpları yaşadım, kaynak kullanımları yüksek ve gerek Fedora, gerek Ubuntu, gerek saf Debian, gerek Arch hepsi ağır çalışıyor. Yani modifiye ettiğim Windows 10 kadar hızlı değiller. Oyun performansı da artmıyor.

Hal böyle iken Linux kullanmak için geçerli bir sebep bulamıyorum. Belki CasaOS için dönüş yaparım tekrar.

Bir dahada dönmem.

Her seferinde bir umut geçiyorum, heyecanlanıyorum olan saatlerime oluyor hep ya.
Eğer Nvidia kartı doğru kurduğuna eminsen , o dropların sebebi multimedia codeckslerdir. Dağıtımların açık kaynakları genelde sorunlu gs- codeksleri kurunca düzelir.

Fedora Linux tavsiye ederim.

20 yıldır Linux kullanıyorum bir kere NVIDIA surucusuyle sorun yasadim o da dagitimdan kaynakliydi NVIDIA surucusunun hiçbir sucu yoktu.
Hocam ben de Fedora kurarken sorun yasadim. Digerlerine de basariyla kurdun ama cekirdek guncelledigim zaman sistem acilmiyordu. Bir Manjaro'da ayarlardan cekirdek guncelleyince Nvidia icin de bir yazilim indiriyor, guncelleniyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı