Neden bilgisayar bileşenlerimizi üretemiyoruz?

@AXCHNEER hiç de abartı değil ne yazık ki. Sen sıfırdan kendi, yerli işlemcini yapmanı planlıyorsan, ve kaliteli bir şey olsun istiyorsan maksimum 15 sene. Kendi işletim sistemini yapman lazım, ayrıca Windows gibi işletim sistemlerini işlemciye uyarlaman lazım şirketlerle beraber. Aynı zamanda kullanılan programların işlemcine uygun olması için simule programları gerekiyor. Sonra pazarlama ve satış, dünyaya tanıtma gibi aşamalar da var. Şu anda Aselsan yerli işlemci yapmaya çalışıyor deniliyor, ama ne kadar doğru bilemem. Aynı zamanda uyumlu anakart da çıkartmak zorundasın. GPu üreticilerinin de senin işlemciye uygun sürücü çıkartmalı.

Hiç de abartı değil ne yazık ki. Sen sıfırdan kendi, yerli işlemcini yapmanı planlıyorsan, ve kaliteli bir şey olsun istiyorsan maksimum 15 sene. Kendi işletim sistemini yapman lazım, ayrıca Windows gibi işletim sistemlerini işlemciye uyarlaman lazım şirketlerle beraber. Aynı zamanda kullanılan programların işlemcine uygun olması için simule programları gerekiyor. Sonra pazarlama ve satış, dünyaya tanıtma gibi aşamalar da var. Şu anda aselsan yerli işlemci yapmaya çalışıyor deniliyor, ama ne kadar doğru bilemem. Aynı zamanda uyumlu anakart da çıkartmak zorundasın. GPU üreticilerinin de senin işlemciye uygun sürücü çıkartmalı.

İşletim sistemi olarak Pardus var. Eğer iyi bir işlemci yaptıysan ve ilgi görüyorsa Microsoft gibi şirketler yeniden uyarlayabilir, aynı x64'de olduğu gibi. Anakart için chipset yapman lazım ki zaten işlemciyle birlikte yapabilirsin. Sürücüler ile ilgili de Windows gibi bir yazılıma sahipsen zaten üreticiler, senin peşinden koşacaklardır.

@AXCHNEER Pardus dediğin işletim sistemi aslında Linux ve Ubuntu kırması. Sıfırdan bir işletim sistemi değil. Chipset'i yapsan da bunu ASUS, Gigabyte gibi üreticilerle üretmen, ya da sıfırdan kaliteli bir "board" üretmen gerekiyor.

Linus ve Ubuntu açık kaynak kodlu olduğu için kolayca uyarlanabilir. Ve firmaların sorun çıkaracağını sanmıyorum. Eğer çıkartırlarsa neden kaliteli PCB yapamayız? Merak ediyorum.

Yapamayız demedim, uzun sürer dedim. Çok fazla ücret ve yatırım gerekiyor onun için. İşlemciyi yapsak yeterli. Ne olur, devletin resmi işlerinde kendi işlemcimizi, evlerimizde Intel veya AMD kullanırız.

15 yıl gerçekten abartı yalnız. Peki bizim işlemcimiz daha iyi olursa, sen hangisini kullanırsın?

Kendi işlemcimiz emin ol daha çok kullanılırdı. Eğer o tarzda bir işlemci yaparsak çıkan zamanının Ryzen 5 2600'ü gibi olur en kötü ihtimallerle bunun anlamı da herkes deli gibi günümüz o zamanın Ryzen X XXXX(AMD) işlemcisini ya da İX XXXXX(İntel) işlemci alacağına çok ama çok daha ucuzu aynı performansta ki kendi işlemcimizi kullanırız.

Yeni konular

Geri
Yukarı