Neden bilgisayar bileşenlerimizi üretemiyoruz?

Eğer böyle bir iş yapmaya kalkışsak bile cepten çok büyük paraların çıkması gerekir. Bunun soğutması için ayrı çalışmalar fan yapıları, yenilikçi tasarım, BIOS, uygulama yapımı, patentler gibi gibi birçok şey yapılmak zorunda kalınacak.
Ve bu yoldan daha önemli değil.
Evet bu iş zor. Hadi hepsini yaptık bu sefer büyük markalar yer bırakmaz.

Rısc-V mimarisi güzel. Fakat şimdilik ARM mimarisi ile bir işlemci yapılabilir tabi ilk sürümleri muhtemelen çok geride kalacak fakat giriş seviyesi telefonlar için güzel bir şeyler yapılabilir.

Ha ama yine iş zengin yatırımcılara kalıyor. Böyle bir riske girmek istemezler.

CICS yapısında mimari üretmek zordur. Yatırımdan sonra birkaç sene beklemek gerekir. Eğer iyi bir mimari ise zaten geliştiriciler yazılım desteği yapar.

Yapıldıktan birkaç ay sonra mobil cihazlarda kullanacağız zaten, birkaç yıl sonra bilgisayarlara gelecek. Ama RISC mimarisinden oyun bilgisayarı beklemek mantıklı değil.
Benim RISC mimarisinden bu anlamda bir beklentim yok zaten. Eğer oyun bilgisayarı gücüne ulaşmak istiyorsak CICS mimarisini kullanmak zorundayız. Zaten hükümetinde bu yüzden bu konulara el atmadığını düşünüyorum. Daha kendi içimizde ki bütün sorunları halledememişken CICS mimarisi projelerine başlarsak ya ayrılan bütçe çöp olup havaya karışır, ya projenin 2. veya 3. senesinde iptal edilir ya da tüm maddi imkanları oraya yatırıp yıllarca uğraşmak gerekir. Bu son dediğimde zaten dolaylı bir şekilde 1. maddeye çıkıyor proje bitmiş olsa bile.

Soğutucu olarak Intel'in stok soğutucusunu koy. Yenilikçi tasarım derken araba mı yapıyorsun yoksa işlemci mi? Patent ve yazılım zaten rısc-v mimarisinden geliyor.

Ekran kartı diye alıntılamıştım farklıymış. Ekran kartı kısmı için yazdıklarım.
Evet bu iş zor. Hadi hepsini yaptık bu sefer büyük markalar yer bırakmaz.

Rısc-v mimarisi güzel. Fakat şimdilik arm mimarisi ile bir işlemci yapılabilir tabii ilk sürümleri muhtemelen çok geride kalacak fakat giriş seviyesi telefonlar için güzel bir şeyler yapılabilir.

Ha ama yine iş zengin yatırımcılara kalıyor. Böyle bir riske girmek istemezler.

Ben ekran kartı kısmı diye alıntılmaıştım ama değilmiş. Benim de hatam var. Soğutma tasarımı vs derken onun için demek istemiştim.

Ben ekran kartı kısmı diye alıntılmaıştım ama değilmiş. Benim de hatam var. Soğutma tasarımı vs derken onun için demek istemiştim.
Ben de diyorum bir terslik var işletim sisteminde soğutucu ne alaka? :D

Ekran kartı üretilebilir hatta şu an Turbox bile sözde kendi ekran kartı modeline sahip tabi iyi değil ama yapmış.

Yeni konular

Geri
Yukarı