Neden bilgisayar bileşenlerimizi üretemiyoruz?

İşletim sistemi ise zor ama en yapılabilir olanı. Tabi koskoca Microsoft bile telefon pazarında tutunamadı fakat en azından kamu kurumlarında yerli olan işletim sistemleri çok iyi bir çözüm olur.

Eğer böyle bir iş yapmaya kalkışsak bile cepten çok büyük paraların çıkması gerekir. Bunun soğutması için ayrı çalışmalar fan yapıları, yenilikçi tasarım, BIOS, uygulama yapımı, patentler gibi gibi birçok şey yapılmak zorunda kalınacak.
Ve bu yoldan daha önemli değil.

Bu arada şu faciayı hatırlayan var mı?

Eğer böyle bir iş yapmaya kalkışsak bile cepten çok büyük paraların çıkması gerekir. Bunun soğutması için ayrı çalışmalar fan yapıları, yenilikçi tasarım, BIOS, uygulama yapımı, patentler gibi gibi birçok şey yapılmak zorunda kalınacak.

Soğutucu olarak Intel'in stok soğutucusunu koy. Yenilikçi tasarım derken araba mı yapıyorsun yoksa işlemci mi? Patent ve yazılım zaten RISC-V mimarisinden geliyor.

Soğutucu olarak Intel'in stok soğutucusunu koy. Yenilikçi tasarım derken araba mı yapıyorsun yoksa işlemci mi? Patent ve yazılım zaten RISC-V mimarisinden geliyor.
O zaman bize hangi mimariyi kullanacağımızı da söyler misin? X86 ile X64'ler var bunlarda zaten AMD ile İntel'in elinde sence çok rahat bir şekilde ucuz miktarlara mı verecekler patenti?

Bence devlet büyüklerine sorulması gereken bir soru bu. En kısa cevap; bilime, teknolojiye değer verilmiyor ülkemizde ve çoğu kurum, fabrika da özelleştirildi zaten :)
Devletin girmediği bir bellek sektörü kalmıştı ona da girsin sonra vergilerimiz çarçur edilsin. Sapına kadar bütün fabrikalar, kurumlar özelleştirilmeli.

O zaman bize hangi mimariyi kullanacağımızı da söyler misin? X32 ile X64'ler var bunlarda zaten AMD ile Intel'in elinde sence çok rahat bir şekilde ucuz miktarlara mı verecekler patenti?

1. o mimari (X32 dediğin) x86 diye adlandırılıyor. 2. oraya kocaman RISC-V yazdım. Git biraz araştır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

O zaman bize hangi mimariyi kullanacağımızı da söyler misin? X86 ile X86-64'ler var bunlarda zaten AMD ile İntel'in elinde sence çok rahat bir şekilde ucuz miktarlara mı verecekler patenti?
1-) Ya kendi mimarimizi tasarlayıp zahmetli ve maliyetli bir yola gireceğiz, ama bunun sonunda manyak bir know-how'ımız olacak.
2-) Ya da RISC-V mimarisi üzerine tasarım yapıp satacağız, yine know-how olacak fakat kendi mimarimizi yapmamız kadar büyük bir know-how olacağını düşünmüyorum.

Bence ilk olarak RISC-V yapıp, belirli bir know-how elde ederek, daha sonra yerli bir mimari tasarlamak iyi olur. Ama yazılım uyumu tartışılır.

1. o mimari (X32 dediğin) x86 diye adlandırılıyor. 2. oraya kocaman RISC-V yazdım. Git biraz araştır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
RISC-V ve tarzı olan işlemciler zaten üretilmeye çalışılıyor. Yapılan İHA ve SİHALAR gibi araçlarda kullanılmak için ama burada bizim bahsettiğimiz şu an kullandığın cihazın işlemcisinin gücünde bir işlemci.
1-) ya kendi mimarimizi tasarlayıp zahmetli ve maliyetli bir yola gireceğiz, ama bunun sonunda manyak bir know-how'ımız olacak.
2-) ya da rısc-v mimarisi üzerine tasarım yapıp satacağız, yine know-how olacak fakat kendi mimarimizi yapmamız kadar büyük bir know-how olacağını düşünmüyorum.

Bence ilk olarak rısc-v yapıp, belirli bir know-how elde ederek, daha sonra yerli bir mimari tasarlamak iyi olur. Ama yazılım uyumu tartışılır.

Bildiğim kadarıyla RISC-V üzerine çalışmalarımız bulunmakta. Kendi mimarimiz kısmına gelirsek ise burada cidden büyük bir sıkıntı bulunmakta. Eğer bu işin altına girer ve başarılı çıkarsak yaptığımız zararın kat ve kat fazlasını kazanacağız ama hükümetin öncelikleri askeri alanda yoğunlaşmış durumda askeri alan kısmında kendimizi tamamlayıp sosyal alanda da hizmetler verdikten sonra bu projelere el atabiliriz.

1-) ya kendi mimarimizi tasarlayıp zahmetli ve maliyetli bir yola gireceğiz, ama bunun sonunda manyak bir know-how'ımız olacak.
2-) ya da rısc-v mimarisi üzerine tasarım yapıp satacağız, yine know-how olacak fakat kendi mimarimizi yapmamız kadar büyük bir know-how olacağını düşünmüyorum.

Bence ilk olarak rısc-v yapıp, belirli bir know-how elde ederek, daha sonra yerli bir mimari tasarlamak iyi olur. Ama yazılım uyumu tartışılır.

CICS yapısında mimari üretmek zordur. Yatırımdan sonra birkaç sene beklemek gerekir. Eğer iyi bir mimari ise zaten geliştiriciler yazılım desteği yapar.

Rısc-v ve tarzı olan işlemciler zaten üretilmeye çalışılıyor. Yapılan iha ve SİHA'lar gibi araçlarda kullanılmak için ama burada bizim bahsettiğimiz şu an kullandığın cihazın işlemcisinin gücünde bir işlemci.

Yapıldıktan birkaç ay sonra mobil cihazlarda kullanacağız zaten, 1-2 yıl sonra bilgisayarlara gelecek. Ama RISC mimarisinden oyun bilgisayarı beklemek mantıklı değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı