PC Builds yasaklanmıştır

Hielah

Kilopat
Sosyal Tayfı
Son zamanlarda keşfettiğim bir sitedir. Hatta forumdaki bazı üyeler bu siteyi referans bile alıyor.
Fakat sitenin insanları yanlış bilgilendirdiğini düşünüyorum. Birkaç örnek vererek ilerleyelim.
Örnek 1: 3600X'in ve 9600K'nın 2070 Super'i darboğaz yapmadan besleyebileceğini biliyoruz.
Ancak ne hikmetse site 9600K'nın 2070 Super'e darboğaz yapacağının görüşünde veya işlemcinin bu kart için yetersiz olduğunun görüşünde.

cvcb.jpg

oppopo.jpg

Örnek 2: Hepimiz i7 9700K'nın oyunlarda 3700X'den daha iyi olduğunu biliyoruz, ama PC Builds'e göre durum tam tersi.
Bu 9900K ve 3900X karşılaştırması içinde geçerli.

tyuuy.png

mömö.png

Ya da 3600 ve 9600K karşılaştırması içinde durum böyle.

yenii.png

Bunun gibi daha birçok çelişkiler görebilirsiniz, benim buraya attıklarım sadece bir örnek.
Kendinizde inceleyebilirsiniz. PC Builds Bottleneck Calculator, CPU Comparisons.

Özetle: Bu sitenin insanları yanlış bilgi verdiği kanatindeyim ve forumda yasaklanması gerektiğini düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sosyal'de daha önce birkaç site yasaklandı. Evet yanlış bilginin önüne geçilmesi lazım fakat bu iş böyle değil, konular içinde kullanıcılara anlatılarak yapılmalı. Çünkü böyle yasaklayarak bunun gibi yanlış içerikli sitelerin sonunu getiremeyiz. A sitesi olmazsa B sitesi yanlış bilgi yaymaya devam edecek. Ve evet haklısınız, site yanlış bilgi vermiş.

Sosyal'de daha önce birkaç site yasaklandı. Evet yanlış bilginin önüne geçilmesi lazım fakat bu iş böyle değil, konular içinde kullanıcılara anlatılarak yapılmalı. Çünkü böyle yasaklayarak bunun gibi yanlış içerikli sitelerin sonunu getiremeyiz. A sitesi olmazsa b sitesi yanlış bilgi yaymaya devam edecek. Ve evet haklısınız, site yanlış bilgi vermiş.

Sosyalde userbenchmark sitesi yasaklı mı?

Sosyal'de UserBenchmark sitesi yasaklı mı?
Evet yasaklı. Yasaklanmış siteler kurallara mevcut.

İlk defa AMD taraflı bir site görüyorum, gözlerim yaşardı resmen 😄
Konunun başını aynı düşündüm ama sonuna gelince işler değişti 🤔

Intel kendisi OC yapıyor zaten vb. falan diyip Ryzen söven kişi geldi niye ise aklıma gece gece.

İşlemcişerde şöyle bir sıkıntı var. Şimdi eğer sen mesela GTA 5'ten örnerk vereyim. GTA 5'i Full grafiklerde oynarsan ekran kartını zorlayacaktır işlemci kullanımı %30-%60 arasında değişecektir. Fakat eğer aynı sistemde GTA 5'i düşük grafiklere çekipte oynarsan bu sefer işlemciye daha fazla yük bindirecektir. Bu yüzden grafik ayarlarını düzgün yapmak gerekiyor ve bu sitede büyük bir olasılıkla her iş çeşidi göz önüne alınarak yapılmış. Bu değerler, yaptığınız işe göre işlemci kullanımı dar boğazı değişir mesela bir oyun oynamakla rander yapmaka arasında çok fark var. Bitcoin kazarsan ekran kartını kullanır render yaparsan işlemci ağırlıklı çalışır oyunlarda ise tabii türüne göre değişir. Ekran kartı ağırlıklı çalışır işlemciyi alırken ne yapmak için aldığına dikkat ederek alman gerekir. Mesela oyun oyniyacaksan çok güçlü bir işlemciye gerek yoktur. Çünkü zaten işlemcinin yükünü ekran kartı çeker ama render yapacaksan işlemcinin çok çekirdekli orta Hz'lerde olması gerekir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı