R9 380 vs R9 280X

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Craysiswanted

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba başlıkta da belirtiğim gibi R9 380 ekran kartı ile R9 280X ekran kartı alma konusunda arada kaldım. Kartlara baktığımızda R9 380 daha yeni mimariye sahip ve dx 12'yi tam destekliyor, R9 280X ise donanımsal ve saf güç bakımından daha iyi fakat dx 12'yi donanımsal olarak tam desteklemiyor. Oyun performanslarına baktığımızda ise R9 280X eski oyunlarda 380'den çok daha performanslı, yeni oyunlarda ise R9 380 daha performanslı gözüküyor. Hal böyle olunca hangisini almak konusunda arada kaldım. Kartların fiyatları hemen hemen aynı sizce hangisini almak daha mantıklı olur?

Şimdiden teşekkür ederim.

Belirtmeyi unutmuşum ayrıca 3D tasarım bölümünde okuyorum, yani alacağım kartın Solidworks gibi programlarda performansı da benim için önemli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir kere R9 380 ve R9 280X, DX12'yi aynı temel Directx 12 üzerinden destekliyor.
DirectX 12 ve Feature Level Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
R9 285 ile R9 280x ile aralarında 3-5 FPS fark var ve bu fark R9 380 ile daha da kapandı. Yani R9 380 alman daha mantıklı olacaktır. Fakat 3D ve Vray ile uğraşıyorsan Cuda çekirdekleri daha kullanışlı olduğu için GTX 960'a yönelmeni tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Yanlış bilgilendirme !
AMD ekran kartının oyun için tavsiye etmelisin. Ama değişik programlar kullanacaksan, Nvida bu konuda daha iyi. GTX 950 alabilirsin. 960 ve 950 arasında çok fark yok. 970'de pahalı.

AMD ekran kartının oyun için tavsiye etmelisin. Ama değişik programlar kullanacaksan, Nvida bu konuda daha iyi. GTX 950 alabilirsin. 960 ve 950 arasında çok fark yok. 970'de pahalı.
Arkadaşımızın Nvidia GTX 950 yerine R9 380 alması, performans yönünden daha mantıklı olacaktır. Ayrıca GTX 950 ile GTX 960 arasında nasıl çok fark yok ? Tabi ki fark var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoyu izlerseniz Murat abinin GTX950 ile GTX 960'ın arasında çok büyük bir performans olmadığını anlıyacaksınız. Yanlış bilgilendirme demeden önce düşünürseniz sevinirim. Ve yetiki kıstlamasını kaldırır iseniz sevinirim.

Bir kere R9 380 ve R9 280X, DX12'yi aynı temel directx 12 üzerinden destekliyor.
R9 285 ile R9 280x ile aralarında 3-5 FPS fark var ve bu fark R9 380 ile daha da kapandı. Yani R9 380 alman daha mantıklı olacaktır. Fakat 3D ve Vray ile uğraşıyorsan Cuda çekirdekleri daha kullanışlı olduğu için GTX 960'a yönelmeni tavsiye ederim.

Hocam söylediklerinizde yanılıyorsunuz. Lütfen bu konuyu tekrar inceleyin. Daha önceki konuşmamızda da söylemiştim. R9 380, R9 390 gibi kartlar F.L 12 desteği veriyor.
Yanıldığınız nokta şu AMD, GCN kartların tam destek vermediğini söylerken F.L 11.1 olduğunu söylemiyor. DX. 12' nin bütün içeriğini desteklemediğini söylüyor. (F.L 12.1 içeriği gibi)

"AMD DirectX 12 Support Limited To Feature Level 12_0 - Fiji Might Be The Onyle Feature Level 12_1 Compliant Architecture"
"Feature Level 11_1 on GCN 1.0,
Feature Level 12_0 on GCN 1.1/1.2"
Kaynak: AMD Confirms GCN Cards Don't Feature Full DirectX 12 Support - Feature Level 11_1 on GCN 1.0, Feature Level 12_0 on GCN 1.1/1.2

Ekran kartlarının mimarileri buradan görülebilir.
AMD Radeon Rx 300 series - Wikipedia, the free encyclopedia
GCN 1.2 olan R9 380, F.L 12.0'ı destekler.

F.L destekleri burada da verilmiş.
Feature levels in Direct3D - Wikipedia, the free encyclopedia

F.L destekleri ve mimariler ayrıntılı bir şekilde gösterilmiş
DirectX 12 / Direct3D 12 Feature Levels and Resources

Hocam özet olarak bir yanlış anlaşılma olduğunu düşünüyorum. Özellikle attığınız konu gerçekten fazlasıyla yanlış bilgi içeriyor. Bu F.L konusunun tekrar üstünden geçmenizi isterim.

@Craysiswanted Dostum, hocam burada sorunuzu cevaplamış.

Hocam söylediklerinizde yanılıyorsunuz. Lütfen bu konuyu tekrar inceleyin. Daha önceki konuşmamızda da söylemiştim. R9 380, R9 390 gibi kartlar F.L 12 desteği veriyor.
Yanıldığınız nokta şu AMD, GCN kartların tam destek vermediğini söylerken F.L 11.1 olduğunu söylemiyor. DX. 12' nin bütün içeriğini desteklemediğini söylüyor. (F.L 12.1 içeriği gibi)

"AMD DirectX 12 Support Limited To Feature Level 12_0 - Fiji Might Be The Onyle Feature Level 12_1 Compliant Architecture"
"Feature Level 11_1 on GCN 1.0,
Feature Level 12_0 on GCN 1.1/1.2"
Kaynak: AMD Confirms GCN Cards Don't Feature Full DirectX 12 Support - Feature Level 11_1 on GCN 1.0, Feature Level 12_0 on GCN 1.1/1.2

Ekran kartlarının mimarileri buradan görülebilir.
AMD Radeon Rx 300 series - Wikipedia, the free encyclopedia
GCN 1.2 olan R9 380, F.L 12.0' ı destekler.

F.L destekleri burada da verilmiş.
Feature levels in Direct3D - Wikipedia, the free encyclopedia

F.L destekleri ve mimariler ayrıntılı bir şekilde gösterilmiş
DirectX 12 / Direct3D 12 Feature Levels and Resources

Hocam özet olarak bir yanlış anlaşılma olduğunu düşünüyorum. Özellikle attığınız konu gerçekten fazlasıyla yanlış bilgi içeriyor. Bu F.L konusunun tekrar üstünden geçmenizi isterim.

@Craysiswanted Dostum, hocam burada sorunuzu cevaplamış.
Öncelikle ona FL bilgisini ben öğrettim ve TÜM öğrettiklerim de Doğru!

Senin bana verdiğin kaynakların hepsini @Serkan Doğan adlı çok bilmiş arkadaşımız da vermişti. Sonuç: Hüsran!

Gelelim işin aslına.
  1. R9 280X, DirectX 12'nin en girişinde yer alacak. Peki neden? Çünkü AMD 6000 serisinden temelini atmış, 7000 ile Tahiti diye duyurmuş, 280 serisinde ve 300 serisinde halen daha önümüze ısıtıp ısıtıp koyuyor. (Ki o zamanlar bırak 12'yi, 11'in esamesi anca okunuyordu.)
  2. Wikipedia'ya her zaman güvenmeyin. Onu orayan yazan salakla ne kadar uğraştığımı tüm Sosyal ahalisi biliyor. Birde üstüne bizim araştırma özürlüsü Türk siteleri haber yaygarası çıkartınca her önüme gelende aynı şeyi söyleyince tek bir makale ile cevaplarını verdim. (DirectX 12 ve Feature Level Hakkında Sıkça Sorulan Sorular)
  3. Verdiğin mimari kaynağı zaten Wikipedia ile aynı.
  4. Fermi diye adlandırdığımız mimari ise aslında Tahiti XT üstüne kurulu olan bir mimari. Tek farkı mimari optimize edildi ve yeniden tasarlandı.
  5. E, naptı şimdi? R9 280X Tahiti, R9 380 Tahiti XT'nin yenilenmiş jenerasyonu Tonga çıktı. Sonuç? Giriş seviyesi destek!
  6. Şuan da AMD cephesinde Kaveri APU'ları mesela çok övüyoruz. Ama onlar bile GCN 1.1 (Feature Level 0) destekliyor. Zaten HD 7xxx ve R9 2xx serisi (R9 290/x ve 285 hariç) GCN1.0 destekliyor ki onların daha üstü için hiç şansı yok.
    Bak bu da onların mimari bilgi kağıdı: http://developer.amd.com/wordpress/...hern_Islands_Instruction_Set_Architecture.pdf
  7. AMD cephesinde hala daha Fiji ve Fiji XT mimarilerinin Feature Level 1 destekleyeceği lafları dolanıyor biliyor musun? Ama AMD hala bir açıklama yapmış değil bu konu da. Yani AMD hakkında "Bilgi not found!"

Doğru ve düzgün bilgi istiyorsan şu makaleme bir göz at, bütün sorularının cevabı mevcut (Evet, bütün sorulabilecek soruların cevabı mevcut.)

Dipnot: Umarım yazdığım metni çok agresif algılamazsın.

Ek olarak, vermiş olduğun referans linkini güvenilir bulmuyorum. Zira yarısı doğru yarısı yanlış diyebiliriz sanırım.

1.png

Burada 600 ve 700 serisi Maxwell dahil, F.L 11_0 olarak destek verdiği yazıyor ama Feature Level 1 veya D3D12 API 12_0 ile destek olacaklar.
Ayrıca referans aldığın wccftech.com adlı site bu bilgileri verirken referans olarak nVidia'nın DX11 ile ilgili olan haber kaynağını referans göstermiş.
Fermi and Kepler DirectX API Support
Burada gördüğünüz gibi DX12'den bahsedilmiyor. İsterseniz CTRL+F yapıp 12 rakamını aratın. Bir şey çıkmıyor. :) Maxwell kartlar ile ilgili haberi de burayı kaynak göstererek vermiş ama daha GTX 700 serisi yeni yeni duyulmaya başlamışken 12-19-2012 kaynaklı bir makaleyi referans göstermesi korkunç derecede bir hata olmuş. Yani bu haberler asılsızdır.
WIKI kaynaklı her habere güvenmeyin. Zira her bilgi güvenilir olmuyor.

Son düzenleme:
Öncelikle ona FL bilgisini ben öğrettim ve TÜM öğrettiklerim de Doğru!

Senin bana verdiğin kaynakların hepsini @Serkan Doğan adlı çok bilmiş arkadaşımız da vermişti. Sonuç: Hüsran!

Gelelim işin aslına.
  1. R9 280X, DirectX 12'nin en girişinde yer alacak. Peki neden? Çünkü AMD 6000 serisinden temelini atmış, 7000 ile Tahiti diye duyurmuş, 280 serisinde ve 300 serisinde halen daha önümüze ısıtıp ısıtıp koyuyor. (Ki o zamanlar bırak 12'yi, 11'in esamesi anca okunuyordu.)
  2. Wikipedia'ya her zaman güvenmeyin. Onu orayan yazan salakla ne kadar uğraştığımı tüm Sosyal ahalisi biliyor. Birde üstüne bizim araştırma özürlüsü Türk siteleri haber yaygarası çıkartınca her önüme gelende aynı şeyi söyleyince tek bir makale ile cevaplarını verdim. (DirectX 12 ve Feature Level Hakkında Sıkça Sorulan Sorular)
  3. Verdiğin mimari kaynağı zaten Wikipedia ile aynı.
  4. Fermi diye adlandırdığımız mimari ise aslında Tahiti XT üstüne kurulu olan bir mimari. Tek farkı mimari optimize edildi ve yeniden tasarlandı.
  5. E, naptı şimdi? R9 280X Tahiti, R9 380 Tahiti XT'nin yenilenmiş jenerasyonu Tonga çıktı. Sonuç? Giriş seviyesi destek!
  6. Şuan da AMD cephesinde Kaveri APU'ları mesela çok övüyoruz. Ama onlar bile GCN 1.1 (Feature Level 0) destekliyor. Zaten HD 7xxx ve R9 2xx serisi (R9 290/x ve 285 hariç) GCN1.0 destekliyor ki onların daha üstü için hiç şansı yok.
    Bak bu da onların mimari bilgi kağıdı: http://developer.amd.com/wordpress/...hern_Islands_Instruction_Set_Architecture.pdf
  7. AMD cephesinde hala daha Fiji ve Fiji XT mimarilerinin Feature Level 1 destekleyeceği lafları dolanıyor biliyor musun? Ama AMD hala bir açıklama yapmış değil bu konu da. Yani AMD hakkında "Bilgi not found!"

Doğru ve düzgün bilgi istiyorsan şu makaleme bir göz at, bütün sorularının cevabı mevcut (Evet, bütün sorulabilecek soruların cevabı mevcut.)

Dipnot: Umarım yazdığım metni çok agresif algılamazsın.

Öncelikle AMD'nin sitesinde net bir bilgi olmaması nedeniyle bu gibi yorumlar yapıyorsunuz bunun farkındayım. AMD'nin çoğu GPU'sunu "rebranding" yaptığını biliyorum. Söylediğiniz çoğu şey bununla ilgili. "rebranded" bir kart, eskisinden farklıdır, değişiklikler yapılır bildiğiniz gibi. Ve ayıca bütün kaynaklara ayrı ayrı baktım. Hiç birinde 285 gibi GCN 1.2 mimarisi kullanan kartların giriş seviyesi destek olacağını yazmıyordu. Benim gözümden kaçırmış olduğum kaynaklar olabilir. Bana kaynaklarınızı gösterirseniz, bakar aydınlanırım. Ama eğer AMD'nin sitesinde bilgi yok ne olacağı belli değil gibi konuşursanız, ben böyle konuşmalara itimat etmem. Benim ufkumu açacak kaynaklarınız var mı? Söylediklerimi yanlış anlamayın ama net kaynaklar görürsem evet gözümden kaçmış der ve beni bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Eğer yoksa şuan ulaşabileceğimiz kaynaklara itimat etmek zorundayız.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı