R9 380 vs R9 280X

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ek olarak, vermiş olduğun referans linkini güvenilir bulmuyorum. Zira yarısı doğru yarısı yanlış diyebiliriz sanırım.

Eki Görüntüle 139964
Burada 600 ve 700 serisi Maxwell dahil, F.L 11_0 olarak destek verdiği yazıyor ama Feature Level 1 veya D3D12 API 12_0 ile destek olacaklar.
Ayrıca referans aldığın wccftech.com adlı site bu bilgileri verirken referans olarak nVidia'nın DX11 ile ilgili olan haber kaynağını referans göstermiş.
Fermi and Kepler DirectX API Support
Burada gördüğünüz gibi DX12'den bahsedilmiyor. İsterseniz CTRL+F yapıp 12 rakamını aratın. Bir şey çıkmıyor. :) Maxwell kartlar ile ilgili haberi de burayı kaynak göstererek vermiş ama daha GTX 700 serisi yeni yeni duyulmaya başlamışken 12-19-2012 kaynaklı bir makaleyi referans göstermesi korkunç derecede bir hata olmuş. Yani bu haberler asılsızdır.
WIKI kaynaklı her habere güvenmeyin. Zira her bilgi güvenilir olmuyor.

Hocam Feature Level olarak bakarsanız bazı bilgiler verilmiş göreceksiniz. Ben birazdan oturup okuyacağım.

Dediğim, veriler 2012 yılına ait ve daha DX12 çıkmamış. DX12'yi geçtim, Kepler 2 çıkmamış. DX12 ile alakası yok. Okuyunca göreceksiniz zaten.

Eski yönetici bir şeyler yazıyor. Yeni yönetici onu beğeni alışıla gelmiş böyle gidiyor. Ben sadece şunu söyleyeceğim. DirectX 12 destekli oyunları (Hitman, Rise of The Tomb Raider, Deus Ex Mankind Divided) çıktığında testler inşallah yapılır. Bence yapılacak. O zaman ben bu 2 üyeyi o zaman göreceğim. Ben en kesin bilgileri zaten Donanımhaber.com'dan aldım. Oradakiler her firmanın kartlarını tavsiye edip asla kötüleme yapmazlar. Tayvan'a Amerika'ya firmaların davetlisi olarak gidiyorlar ve her şeyden ilk önce onlar haberdar oluyor. Hem Evga'yı hem Sapphire hem Galax hem de Gigabyte markalarının ürünlerini hem inceliyorlar hem de tavsiye ediyorlar. Ama Technopat (Galiba Sponsorları) Asus markasının sürekli ön planda tutuyorlar. Çok uzun yıllardan beri üye olan @Crian adlı arkadaşım bile ilk başlarda inanmaz iken sonradan yavaş yavaş dediklerime inandı.

Son olarak asıl söylemek istediğim şu. DirectX 12'yi en iyi destekleyen kartlar, DirectX 11 ve 12 destekli oyunların testinde göreceğiz. Hem DirectX 11'dee 12'ye geçerken sıçramış olduğu performans miktarı olsun. Hem de DirectX 12'de aldığı FPS sonuçları her şeyin göstergesi olacak. @JaroxJamaica @SypeR .

Açıkcası DX.12 AMD'nin işine çok daha fazla yarayacak görünüyor. (Veri akışı, hesaplamalar vb.) Araştırdığım kaynaklar da böyle söylemiş. (Zaten bunu bulmak çok zor değil elimizin altında google var) Mevcut testler de bunu doğruluyor. Ancak şu an konuşmak için erken, bekleyip göreceğiz.

Dediğim, veriler 2012 yılına ait ve daha DX12 çıkmamış. DX12'yi geçtim, Kepler 2 çıkmamış. DX12 ile alakası yok. Okuyunca göreceksiniz zaten.

Peki Nvidia'nın yeni bir yazısı var mı bununla ilgili?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle AMD'nin sitesinde net bir bilgi olmaması nedeniyle bu gibi yorumlar yapıyorsunuz bunun farkındayım. AMD'nin çoğu GPU'sunu "rebranding" yaptığını biliyorum. Söylediğiniz çoğu şey bununla ilgili. "rebranded" bir kart, eskisinden farklıdır, değişiklikler yapılır bildiğiniz gibi. Ve ayıca bütün kaynaklara ayrı ayrı baktım. Hiç birinde 285 gibi GCN 1.2 mimarisi kullanan kartların giriş seviyesi destek olacağını yazmıyordu. Benim gözümden kaçırmış olduğum kaynaklar olabilir. Bana kaynaklarınızı gösterirseniz, bakar aydınlanırım. Ama eğer AMD'nin sitesinde bilgi yok ne olacağı belli değil gibi konuşursanız, ben böyle konuşmalara itimat etmem. Benim ufkumu açacak kaynaklarınız var mı? Söylediklerimi yanlış anlamayın ama net kaynaklar görürsem evet gözümden kaçmış der ve beni bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Eğer yoksa şuan ulaşabileceğimiz kaynaklara itimat etmek zorundayız.
İlgili kaynaklar zaten belirttiğim konunun içinde var. Hatta Serkan'a açıkladığım mesajlarda da var.

Ek olarak Tonga GPU'sunun öncekilerle aynı halt olduğu konusunda direkt önceki mesajımda verdiğim gibi mimari broşüründen alıntı alınarak Wiki'ye aktarılmış.
Graphics Core Next - Wikipedia, the free encyclopedia

Daha sonra Re-Branding işleminde marka ürünü ellemeden, ellemiş gibi yapıp piyasaya sürebilir ki R200 ve R300 serisi Tahiti serisi tamamen bu şekilde piyasaya sürülmüş durumda. Misal, GTX600 ve 700 serisi de Kepler, hatta 770 (kullandığım model), 680'nin re-branding modeli hatta. Fakat arada muazzam bir optimizasyon gelişimi var. Güç tüketimi sabit ve duruma göre azaltılıp frekans ve OC potansiyeli olabildiğince arttırılmış. Ek olarak kartın GPU'su dahili Led aydınlatma kontrolcüsüne sahip olarak piyasaya sürüldü. Ama aynısını maalesef AMD tarafında göremiyorum. (7000 serisi kartta, 200 serisi karttı da canlı olarak gözlemleme ve deneyimleme şansım oldu. Hatta R9 290 PCS+ montajı bile yaptım.)

Eski yönetici bir şeyler yazıyor. Yeni yönetici onu beğeni alışıla gelmiş böyle gidiyor. Ben sadece şunu söyleyeceğim. DirectX 12 destekli oyunları (Hitman, Rise of The Tomb Raider, Deus Ex Mankind Divided) çıktığında testler inşallah yapılır. Bence yapılacak. O zaman ben bu 2 üyeyi o zaman göreceğim. Ben en kesin bilgileri zaten Donanımhaber.com'dan aldım. Oradakiler her firmanın kartlarını tavsiye edip asla kötüleme yapmazlar. Tayvan'a Amerika'ya firmaların davetlisi olarak gidiyorlar ve her şeyden ilk önce onlar haberdar oluyor. Hem Evga'yı hem Sapphire hem Galax hem de Gigabyte markalarının ürünlerini hem inceliyorlar hem de tavsiye ediyorlar. Ama Technopat (Galiba Sponsorları) Asus markasının sürekli ön planda tutuyorlar. Çok uzun yıllardan beri üye olan @Crian adlı arkadaşım bile ilk başlarda inanmaz iken sonradan yavaş yavaş dediklerime inandı.

Son olarak asıl söylemek istediğim şu. DirectX 12'yi en iyi destekleyen kartlar, DirectX 11 ve 12 destekli oyunların testinde göreceğiz. Hem DirectX 11'de 12'ye geçerken sıçramış olduğu performans miktarı olsun. Hem de DirectX 12'de aldığı FPS sonuçları her şeyin göstergesi olacak. @JaroxJamaica @SypeR .
Sen DH reklamını git başka yerde yap. Acaba sponsora yönelik biz mi reklam yapıyoruz onlar mı? Tarafsız izlersen eğer sponsor almasalardı Exper'i, Casper'i, TTNet'i milletin gözüne oya oya sokmazlardı. Daha takip ettiğin ekibi bilmiyorsun, bize gelmiş onu savunuyorsun.

Ek olarak Gigabyte, Sapphire, Galax ve EVGA daha ürünlerinin arkasında durup incelemeye ürün göndermediler bile. Gigabyte marka ürünleri gidip elimizle ya biz gittik satın aldık ya da nVidia tarafından (o da mimari güç tüketimi karşılaştırması için) gönderilen OEM ürünlerdi. Sana daha önceden de dediğim gibi oradan oturup atıp tutması kolay.

@Egehan Orçun
Ek olarak, dediğim Tahiti ve Tonga olayına destek veren bir test daha. Testi yapan site: hardware.fr
http://www.hardware.fr/getgraphimg.php?id=46&n=1

@SypeR Hocam konumuzdan sapıyoruz biraz. Benim yapmak istediğim şey "rebranded" ürünleri tartışmak değildi. Konuşmama bu tarz ürünlerden bahsettiğinizi anladığımı anlatmak amacıyla öyle başladım. Benim görmek istediğim, varsa farklı kaynaklar ile F.L ve DX. desteklerini araştırmak. Bu konu ile ilgili sizin ortaya koyduğunuz verilerin, alıntı yapılarak ve kaynak gösterilerek buraya sunulmasını istemiştim. Ben burada gayet güzel bir fikir alışverişi yaptığımızı düşünüyorum. Farklı şeyler düşünüyor olmamız gayet normal, çünkü ortada "işte buyrun budur." denilecek bir kaynak yok. Bu yüzden farklı görüşlere saygılı olmak durumunda herkes.

GTX 970'i ele alalım. Tepe model olduğu belirtilmiş.
1.png

GTX 770'i ele alalım. Orta sınıf olduğu belirtilmiş.
2.png

GTX 470'i ele alalım. Sadece giriş seviyesi olduğu belirtilmiş.
3.png

Son düzenleme:
@JaroxJamaica Gtx 970'de, görmek istediğimiz gibi açık bir şekilde yazılmış. Zaten 12.1 olduğuna herkes hem fikir çünkü net bir şekilde yazılmış. Ancak diğer 2 kart hakkında siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama bence hiç açıklayıcı olmamış. 770, sadece API' yı destekliyor olabilir yazılandan öyle bir sonuç çıkıyor. Fermi kartlar zaten tam bir muallak. Bence onların DX. 12 ile beraber çalışamama ihtimalleri var.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı