RTX 3070 Ti ve ASUS TUF 750W PSU sistemde stutter problemi

Cantia

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Gskill Ripjaws 16x2 32gb Cl16 3600mhz RAM
SSD veya HDD modeli
980 Pro 1TB 970 Evo pro 500gb
Ekran kartı
Asus Tuf Gaming 3070 Tİ
Anakart
Asus Tuf Gaming z590 Plus Wifi
İşlemci
İntel i7 11700K
Bilgisayarımı aldığımdan beri stutter problemi yaşıyorum. Alalı yaklaşık 2 sene oldu. Hazır sistem olarak almıştım, aldığımda işlemci ve RAM i5 11600K, Corsair Vengeance 8x2 3600 MHz CL18 vardı. Stutterin bunlardan kaynaklandığını düşünüp RAM'imi ve işlemcimi yükselttim. Ssdmi değiştirdim ancak sorunum çözülmedi. Oyunlarda haritada gezinirken etraftaki objeler yüklenirken takılmalar yaşıyorum. Sorunu yaşadığım oyunlar modlu Minecraft, RDR2, League of Legends, Mafia 2 Definitive Edition, Mafia 1 definifitive Edition, 7 Days to Die, Witcher 3. sorunu araştırdığımda ekran kartı güç beslemesinde sorun olabileceğini öğrendim. İnternetten denemediğim çözüm kalmadı. BIOS güncel, chipset driver güncel, ekran kartı driverini silip temiz kurulum yaptım, format attım ancak sorunum çözülmedi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• gpu furmark test.png
    gpu furmark test.png
    3,2 MB · Görüntüleme: 19
Bu sorunun net bir çözümü ne yazık ki yok. Sorunu çözenler genelde şansa çözüyorlar, oyun zevkini fazlasıyla baltayalan bir problem bu. Hangi çözünürlükte oynuyorsunuz bu arada?

Soruna sebep olan temel şey elektrik tesisatındaki problemler. Redditte çözümü evin tesisatını yenilediğinde düzeldiğini belirten bir kullanıcı vardı. Bizzat ben de yaşıyorum bu sorunu, akım korumalı priz sayesinde bir tık düzelttim, devamı gelmiyor ama.

Bilgisayarımı aldığımdan beri stutter problemi yaşıyorum. Alalı yaklaşık 2 sene oldu. Hazır sistem olarak almıştım, aldığımda işlemci ve RAM i5 11600K, Corsair Vengeance 8x2 3600 MHz CL18 vardı. Stutterin bunlardan kaynaklandığını düşünüp RAM'imi ve işlemcimi yükselttim. Ssdmi değiştirdim ancak sorunum çözülmedi. Oyunlarda haritada gezinirken etraftaki objeler yüklenirken takılmalar yaşıyorum. Sorunu yaşadığım oyunlar modlu Minecraft, RDR2, League of Legends, Mafia 2 Definitive Edition, Mafia 1 definifitive Edition, 7 Days to Die, Witcher 3. sorunu araştırdığımda ekran kartı güç beslemesinde sorun olabileceğini öğrendim. İnternetten denemediğim çözüm kalmadı. BIOS güncel, chipset driver güncel, ekran kartı driverini silip temiz kurulum yaptım, format attım ancak sorunum çözülmedi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam videonuzu inceledim FPS düşmesi yediğiniz zaman ekran kartına giden güç aniden düşüyor muhtemelen ekran kartı veya PSU ile ilgili bir sorun imkanınız varsa test etmek için PSU'yu değiştirip deneyin.

Fanların yönleri nasıl, öndekiler içeri arkadaki dışarı üflemeli, kaç fan var?
Önden 3 Tane hava girişi sağlayan kasa fanı, Cpu 120lik Tek fan sıvı soğutma, Üsttede 1 tane tek egzoz fanı var, yeni 240lık Cooler Master Sıvı soğutma aldım ancak montajını henüz gerçekleştirmedim.

Bu sorunun net bir çözümü ne yazık ki yok. Sorunu çözenler genelde şansa çözüyorlar, oyun zevkini fazlasıyla baltayalan bir problem bu. Hangi çözünürlükte oynuyorsunuz bu arada?

Soruna sebep olan temel şey elektrik tesisatındaki problemler. Redditte çözümü evin tesisatını yenilediğinde düzeldiğini belirten bir kullanıcı vardı. Bizzat ben de yaşıyorum bu sorunu, akım korumalı priz sayesinde bir tık düzelttim, devamı gelmiyor ama.
Akım korumalı priz kullanıyorum, başka prizde denedim ancak bir şey değişmedi

Maalesef başka psu ile deneyecek imkanım yok

Önden 3 Tane hava girişi sağlayan kasa fanı, Cpu 120lik Tek fan sıvı soğutma, Üsttede 1 tane tek egzoz fanı var, yeni 240lık Cooler Master Sıvı soğutma aldım ancak montajını henüz gerçekleştirmedim.

Akım korumalı priz kullanıyorum, başka prizde denedim ancak bir şey değişmedi
Soğutmada sıkıntı yok gibi görünüyor.

GPU 12v Güç besleme değerlerim 11.7 11.8 civarlarında bu değerler normal mi ?

GPU 12v güç besleme değerlerim 11.7 11.8 civarlarında bu değerler normal mi?

Evet normal. Sorun elektrik tesisatı ile ilgilide olabilir. Bu tarz sorunların tam olarak kaynağını bulmak zor bu yüzden deneye yanıla ilerlemek gerekiyor önce PSU'nu test et (değiştir yani) sorun PSU da değil ise ekran kartında olabilir bir tanıdığın falan varsa bilgisayarcı olur arkadaşın olur oralarda dene parça parça ilerlersen sorunun kaynağını çözersin.

Yeni konular

Geri
Yukarı