Steam Deck vs ASUS ROG Ally vs Lenovo Legion GO

barbarbar338

Centipat
Kek günü
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU: Intel Core i5 13500H
GPU: NVIDIA RTX 4050
RAM: 2x8GB DDR4 3200Mhz
Meslek
Elektrik-Elektronik Mühendisi
Arkadaşlar çok kararsız kaldım yardımınızı bekliyorum. Aklımda bir handheld konsol almak var ve başlıktaki üç model şu an alınabilecek mantıklı modeller. En başında Lenovo Legion GO yayınlanmasını bekleyip onu almayı düşünüyordum ama sonra gerek benchmarklar olsun gerek videolar olsun aklım daha çok Steam Deck'e yatmaya başladı. Steam Deck 64 GB versiyon + SSD alıp yaklaşık 17-18k TL'ye olayı kapatabilir veya muhtemelen 30k TL'ye ROG Ally veya Lenovo Legion GO alabilirim.

Performans karşılaştırması yapınca durumlar şu şekilde: Asıl amacım indie oyunlar oynamak ve daha çok emülasyon için kullanmak. AAA oyunlar çok sık oynamam (muhtemelen sadece Baldur's Gate 3 oynarım) ve zaten oynayacak olsam da her 3 cihazda da Low ayarlarda oynamak zorundayım yani görüntü açısından bir fark olmayacak. 30-40 FPS farkı çok bir şey yaratmayacaktır diye umuyorum ne de olsa küçük ekran hepsi. Deck 60Hz ekran ile geliyor (diğerleri 120-144Hz) ama bunun da pek bir fark yaratacağını düşünmüyorum çünkü zaten 3 cihaz da çoğu oyunda 60 FPS üstüne çıkamayacak.

Yani uzun lafın kısası 17K'ya Steam Deck alabilir veya 1-2 FPS fark için 30k TL'ye ROG Ally / Lenovo Legion GO alabilirim.

Normalde hiç düşünmeden deck alınır gibi bu açıklamalara göre ama işin içine SteamOS - Windows değişkeni giriyor. Deck ile sadece Linux ile çalışabilecek oyunları oynayabilecekken ally ve GO'da her şeyi oynayabileceğim. Oynadığım oyunlara bakacak olursak pek bir fark yaratacağını düşünmüyorım ama gelecek için belki sıkıntı olabilir (her 3 konsolun da çok uzun ömürlü olacağını düşünmüyorum o yüzden belki bu da sıkıntı olmaz).

Yani şu an aklıma Steam Deck almak var ama daha akla yatan bir açıklama yaparsanız fikrim değişebilir.

Steam Deck'i de Hepsiburada'dan almayı düşünüyorum acaba bu ürünlerden birini alırsam dolandırılır mıyım? :)

Mevcut olarak en uygun fiyatlı iki satıcı bunlar yoksa daha uygun bir satıcı bulursam onları da değerlendirebilirim. Yardımınız için teşekkürler.

Bütçen yetiyorsa şöyle yap bence; (Legion goyu hiç duymadım)
Grafiklere önem veriyorsan, daha çok monitöre bağlayacaksan ROG Ally, çünkü şarjı Steam Deck'ten daha az gidiyor ama daha yüksek performans ve kalite veriyor.

Benim elimde Steam Deck var, memnunum, ama 720p 30 FPS oynuyorum, ha iyi mi iyi, çünkü 15000 liraya almıştım 512 GB modelini, üstüne bir de 512 GB MicroSD aldım oyunuma bakıyorum,
Steam Deck çok yanıyor ve kronik problemleri çıkabiliyor, hatta neredeyse hepsinde çıkabiliyor,
Bütçen yetiyorsa Steam Deck'i alma bence.

Ayrıca decke dualboot atabilirsin yani Windows kurabilirsin. Yani aslına bakarsak senin için deck daha iyi olabilir. Ama daha ileriyi düşünürsen ROG Ally.

@KayraWs Yanma derken derken neyden bahsediyorsun daha önce hiç duymamıştım? Ayrıca dediğim gibi zaten hem indie oyunlar oynayacağım hem de zaten bilgisayarım var bunu taşınabilir oyun konsolu olarak kullanacağım. Bütçe olarak da 15k zorlamaz ama 30k zorlar gibi.

Yanma derken derken neden bahsediyorsun daha önce hiç duymamıştım? Ayrıca dediğim gibi zaten hem indie oyunlar oynayacağım hem de zaten bilgisayarım var bunu taşınabilir oyun konsolu olarak kullanacağım. Bütçe olarak da 15k zorlamaz ama 30k zorlar gibi.

Yanma şey, çok ısınma anlamında yanma, ama benim cihaz ısınınca açılmadı 3 gün, sonra açabildim, taşınabilir oyun konsolu olarak kullanacağın için ve indie oyunlar oynayacağın için Steam Deck daha mantıklı o zaman.

Ayrıca bumperlarda kronik sorunu var deckin, YouTube'da milyarlarca video var.

Yanma şey, çok ısınma anlamında yanma, ama benim cihaz ısınınca açılmadı 3 gün, sonra açabildim, taşınabilir oyun konsolu olarak kullanacağın için ve indie oyunlar oynayacağın için Steam Deck daha mantıklı o zaman.
peki belirttiğim linklerden birinden alsam sıkıntı yaşar mıyım? Ürün gelmemesi gibi vs. durumlarda HepsiBurada yardımcı olur mu? Pek internet alışverişi tecrübesi olan biri değilim. Bu konu hakkında fikrin var mı :)

Peki belirttiğim linklerden birinden alsam sıkıntı yaşar mıyım? Ürün gelmemesi gibi vs. durumlarda Hepsiburada yardımcı olur mu? Pek internet alışverişi tecrübesi olan biri değilim. Bu konu hakkında fikrin var mı :)

Hepsiburada destekliyor, iade falan alıyor ama net bir şey söyleyemem düzgün mü gelir?

Bütçe sorunun yoksa Legion.
GO aşırı iyi bir model.

Hocam arkadaşın ihtiyacına bakarsak en ucuzu onun için en mantıklısı, çünkü çok ağır oyunlar oynamayacakmış.

Hepsiburada destekliyor, iade falan alıyor ama net bir şey söyleyemem düzgün mü gelir?

Hocam arkadaşın ihtiyacına bakarsak en ucuzu onun için en mantıklısı, çünkü çok ağır oyunlar oynamayacakmış.

O zaman uygun fiyata Steam Deck alabilir.

Tamamdır SteamDeck ile devam edeceğim o zaman teşekkürler. Sıcaklık oynayacağım oyunlarda sorun olmaz diye umuyorum ve bumper problemi de tamir edilebilir bir sıkıntı diye umuyorum :)

Geri
Yukarı