Türklerin yazılımcı anlayaşı

Hocam bende hekırlığa çok ilgi duyan birisiyim... Filmlerden dizilerden bulaşıyor bunlar. Milletin suçu değil hocam, biz teknoloji olaylarına çok geç girdik. Dolayısıyla tanımıyor bu olayları kimse. Eğer teknoloji ülkede gelişirse bu sorunlar da ortadan kalkacak. Ama benim içimde hep klavyeye öküz gibi abana abana bir yerleri "hecklemek" küçük tatlı bir hayal olarak kalacak. Ciddi bir tanım yapacak olursak, çok fazla alternatifimiz olduğu için hep vazgeçip kaçtığımızdan ötürüdür.

Televizyonlarda Kim 500 milyar izler gibi programlar ile insanlarımıza para kazanmanın çok kolay olduğu, her şeyin bir kutuyu açıp bedavadan para kazanılabileceği aşılandı. İnsanlarımızda hayatı çok basit sanıyorlar. Üniversite bitirince o alanda hiç emek vermeden en üst mertebeye çıkmanın hayallerini kuruyorlar.

Kali Linux için de aynı şey var. Türkiye'de hacker işletim sistemi diye tabir edilirken nedense diğer ülkeler güvenlik testi için ideal işletim sistemi diye nitelendiriyorlar.
Linux'u ben de "Hacker işletim sistemi" olarak bilirdim. Öğrendiğim iyi oldu.

Harbiden bu tür insanlar sinir ediyor. İnsanların kafası sadece kötü şeylere (hacker, çalmak, ele geçirmek vs.) çalışıyor. Bu algının kırılması lazım.

Linux'u ben de "Hacker işletim sistemi" olarak bilirdim. Öğrendiğim iyi oldu.

Harbiden bu tür insanlar sinir ediyor. İnsanların kafası sadece kötü şeylere (hacker, çalmak, ele geçirmek vs.) çalışıyor. Bu algının kırılması lazım.
En azından bir kişiyi bilgilendirmem iyi oldu. Ben eski bilgisayarımda Arch Linux kullanıyorum. İnsanların bilgilenmesi lazım. Başka birinin hesabını çalınca eline kelepçeden başka birşey geçmez.

En azından bir kişiyi bilgilendirmem iyi oldu. Ben eski bilgisayarımda Arch Linux kullanıyorum. İnsanların bilgilenmesi lazım. Başka birinin hesabını çalınca eline kelepçeden başka birşey geçmez.
Biz de eski bilgisayarımıza (Asus VX7 | GTX 460M) Linux dağıtımlarından birini kurmayı düşünüyoruz. Hatta aklımızda Windows + Mac OS X + Linux Triple Boot gibi fantastik fikirler de vardı. Sonunda sadece Linux kurmaya karar verdik. Yeni bir bilgisayar aldığımızda Linux'u kuracağız.

Biz de eski bilgisayarımıza (Asus VX7 | GTX 460M) Linux dağıtımlarından birini kurmayı düşünüyoruz. Hatta aklımızda Windows + Mac OS X + Linux Triple Boot gibi fantastik fikirler de vardı. Sonunda sadece Linux kurmaya karar verdik. Yeni bir bilgisayar aldığımızda Linux'u kuracağız.
Yeni bilgisayarınıza Ubuntu, eskisine de Arch Linux kurun gitsin. Ben 512MB Intel Pentium4 sistemli bilgisayarımda Arch Linux kullanıyorum. Memnunum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu videoda Arch Linux'un deneyimli kullanıcılara yönelik olduğu söyleniyordu. Bu yüzden ben de Ubuntu'ya karar kıldım.

Arch Linux deneyimli kullanıcılara göre diye bir şey yok. Sadece kurulumu için bir iki komut gireceksin diye deneyimli olmana gerek yok. Gentoo kurmayı düşünüyorum eski bilgisayara. Arch Linux'tan daha zor diyorlar ama bakacağız artık(y)

Geri
Yukarı