Ultra ayarlarda oynamak parçalara zarar verebilir mi?

Arda Y

Centipat
Daha fazla  
Oyunları hep en yüksek ayarlarda açıyorum ama bunun ekran kartına veya işlemciye uzun vadede zararı olabilir mi veya ömrü kısalabilir mi? (Sıcaklık sorunundan bahsetmiyorum.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bahsi geçen parçalar yüksek sıcaklıklarda oyun oynatması için üretilen parçalar zaten. Bir sorun olmaz. Eskiden alışmıştık PC çok ısınıp kendini kapatıyordu, yarım saat soğutup tekrar giriyorduk oyuna. Şu anda sıcaklıklardan dolayı PC'nin kendini kapatması çok zor bir olay yani. Ve teknoloji çok gelişti sırf kendini kapattı diye bozulacak diye bir olay yok yani. Kısaca (ortalama olarak) işlemci için 85, ekran kartı için 83 derece üst sınır diyebilirim. Bu sıcaklıklarda FPS drop bile yemeden oynayabiliyorsan yine sorun olduğunu düşünmüyorum o ayrı konu...

Sıcaklık maksimum 50 derece oluyor. Fazla mı?
Parçalarınız sıfır sanırım. Aşırı endişeleniyorsanız ve fan sesinden şikayet etmiyorsanız MSI Afterburner ile ekran kartı fanını tam yükte çalıştırabilirsiniz ama zaten 60 dereceden önce fan açmamak için tasarlanıyor genelde yeni kartlar. Yani ellemeseniz de sorun değil ama çok çok önem veriyorsanız açabilirsiniz.

Geri
Yukarı