Vücut geliştirmek boy uzamasına engel midir?

Öylesineİsim

Decapat
165 boyundayım, vücut geliştirme yapıyorum ve boyumun olumsuz etkileneceğinden korkuyorum. Bugüne kadar hiçbir omurga sakatlığı yaşamadım. Sadece egzersizlerden sonra belim biraz ağrıyordu, o da sırtüstü yaklaşık 1 dk yatınca kendiliğinden geçiyor. Arkadaşıma bu durumu anlattım ve şöyle dedi “Araştırmalara göre vücut geliştirme yapmak boy uzamasında olumsuz bir etkiye sebep olmuyor, yaşadığın bel ağrısı bir omurga sakatlığı değil, sadece yaygın olarak yaşanan bir durum ve bu bel ağrısı boy uzamasında olumsuz bir etkiye sebep olmaz.“

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi şöyle spor yapınca boy uzamanı etkilemez bir kere bu şehir efsanesi hatta gidip de barfiks barında asılı kalırsan 1 cm bile olsa uzama ihtimalin var ama şöyle de bir riski var eğer ki deadlift gibi tehlikeli hareketler yaparken düzgün formla yapmazsan omurganı zorlayabilirsin o yüzden böyle riskli hareketlerde ağırlıktan önce forma alışmaya bak.

165 boyundayım, vücut geliştirme yapıyorum ve boyumun olumsuz etkileneceğinden korkuyorum. Bugüne kadar hiçbir omurga sakatlığı yaşamadım. Sadece egzersizlerden sonra belim biraz ağrıyordu, o da sırtüstü yaklaşık 1 dk yatınca kendiliğinden geçiyor. Arkadaşıma bu durumu anlattım ve şöyle dedi “araştırmalara göre vücut geliştirme yapmak boy uzamasında olumsuz bir etkiye sebep olmuyor, yaşadığın bel ağrısı bir omurga sakatlığı değil, sadece yaygın olarak yaşanan bir durum ve bu bel ağrısı boy uzamasında olumsuz bir etkiye sebep olmaz.“

Kaç yaşındasınız? Eğer deadlift, ağır sırt veya fazla bacak girerseniz boyunuzun uzamasına etki edebilir fakat onun dışında sporun boyun uzamasına bir zararı yok. Hatta barfiks yaparsan artısı bile var

Kaç yaşındasınız? Eğer deadlift, ağır sırt veya fazla bacak girerseniz boyunuzun uzamasına etki edebilir fakat onun dışında sporun boyun uzamasına bir zararı yok. Hatta barfiks yaparsan artısı bile var.

4-5 ay önce 16 yaşına girdim, bahsettiğiniz hareketleri yapmıyorum haftada sadece 1 gün bacak antrenmanım var onda da şu şekilde
  • Dumbbell leg curl: 3 set,10 tekrar.
  • Dumbbell leg extension: 3 set,10 tekrar.
  • Lunge: 3 set, 10 tekrar.
  • Dumbbell calf raise: 3 set, 12 tekrar.
  • Ağırlıksız squat: 3 set 30 tekrar.

Deadlift hareketlerini yapmıyorum bile aslında benim korkum egzersiz sonrasında belimde oluşan ufak ağrı acaba omurgama zarar verir mi diye korkuyorum.

Şimdi şöyle spor yapınca boy uzamanı etkilemez bir kere bu şehir efsanesi hatta gidip de barfiks barında asılı kalırsan 1 cm bile olsa uzama ihtimalin var ama şöyle de bir riski var eğer ki deadlift gibi tehlikeli hareketler yaparken düzgün formla yapmazsan omurganı zorlayabilirsin o yüzden böyle riskli hareketlerde ağırlıktan önce forma alışmaya bak.
Hocam bu barfiksin boy uzamasına ufak bir etkisi olduğunu söylüyorlar mesela haftada 1 kere tükeniğe kadar barfiks çeksem etkisini görür müyüm veya boyuma birkaç santim etki etmesi için hafyada yaklaşık ne kadar yapayım

Kardeş sen doğmadan çok daha önce zaten genetik kodunda min-Max boy seviyen belirlidir. Atıyorummin 1.60 boyun varsa 1.59 olamazsın ve Max 1.70 boyun varsa ne yaparsan yap 1.71 olamazsın. O yüzden kafana pek takma 90'larda kaldı bu spor yaparsan boyun kısa kalır hurafeleri. Ha ne olur dersen? Spor kas kütleni arttırdıysa daha geniş gözükürsün (tabii orantısız büyümeden bahsediyorum yoksa cut bir kas şeklin varsa ona göre geliştiysen işler değişir) ve bu da kısaymışsın gibi ilizyon yaratabilir ama ölçülürsen yine aynı boyda çıkarsın.
Örnekten ilerleyelim 160-170 arası bir sınır belirlendi diyelim genetiğinde tam olarak 168'de mi durursun 170mi bunu da çevre etkiler yani beslenme, uyku vs. ki bu örnekte 10cm bir fark bile çok fazla abartılmış bir veri. Normalde 165-167 gibi bir oran vardır genetik kodundabilim bunu söylüyor ben lise 1 de 172ydim lise sonra 188 oldum daha da uzamadım
Jordan ayakkabısının içine tuz koyarmış ben tüm okul hayatımda ayağımda tuzla gezdim ama saçmalıktı yani kafaya takıyosan tuz koy uzarsın :D

Son düzenleme:
Kardeş sen doğmadan çok daha önce zaten genetik kodunda min-Max boy seviyen belirlidir. Atıyorummin 1.60 boyun varsa 1.59 olamazsın ve Max 1.70 boyun varsa ne yaparsan yap 1.71 olamazsın. O yüzden kafana pek takma 90'larda kaldı bu spor yaparsan boyun kısa kalır hurafeleri. Ha ne olur dersen? Spor kas kütleni arttırdıysa daha geniş gözükürsün (tabii orantısız büyümeden bahsediyorum yoksa cut bir kas şeklin varsa ona göre geliştiysen işler değişir) ve bu da kısaymışsın gibi ilizyon yaratabilir ama ölçülürsen yine aynı boyda çıkarsın.
Örnekten ilerleyelim 160-170 arası bir sınır belirlendi diyelim genetiğinde tam olarak 168'de mi durursun 170mi bunu da çevre etkiler yani beslenme, uyku vs. ki bu örnekte 10cm bir fark bile çok fazla abartılmış bir veri. Normalde 165-167 gibi bir oran vardır genetik kodundabilim bunu söylüyor ben lise 1 de 172ydim lise sonra 188 oldum daha da uzamadım.
Jordan ayakkabısının içine tuz koyarmış ben tüm okul hayatımda ayağımda tuzla gezdim ama saçmalıktı yani kafaya takıyosan tuz koy uzarsın :D

Peki eğer diyelim ki genetiğim 167cm e izin veriyor eğer barfiks çekersem 2cm daha uzayabilir miyim?

Peki eğer diyelim ki genetiğim 167cm e izin veriyor eğer barfiks çekersem 2cm daha uzayabilir miyim?
hayır. max boyun 167 olacaksa isterdiğini yap 168 dahi olamazsın. istersen barfiks direğinde saatlerce dur hiçbir işe yaramaz kaslarını esnetirsin gün o an uzun görünürsün bu olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı