X99 Yonga Seti İle Gelen Ekran Kartı Desteği

Hocam siz konuyu yanlış anlamışsınız. O slotların hepsi x16 girişidir. Yoksa zaten ekran kartı sığmazdı takamazdınız.

O şemalar diyelim iki tane kart takcaksın, x16 olarak çalıştırmak istediği şu slota, X8 olarak çalıştırmak istediğini şu slota tak demek için var.

Kartı taktığımız slot X16, ama işlemci yüzünden aldığımız verim düşüyor X8 veya X4'e kadar.

Bak mesela ASUS 2011 soket X79 work station anakarttan bir örnek.

image.jpg

Demem o ki, slotlar X16, ama işlemci hepsini X16 çalıştıramadığından dolayı bunun anlatımı sırasında böyle yanlış anlaşılmalar ortaya çıkıyor.

Yani demek istediğin SLI'da x16-x16 hızında olmayacak mı?
X99 ile 2 adet PCI-E 3.0 slot x16 hızında çalışabilecek. Buda gerçek çift kart performansını görebilmek olacak. Ama tabi FPS'lere katkısı ne olacaktır ne oranda olacaktır bilmiyorum.

Oğuzhan;

O slotların hepsi x16 girişidir. Yoksa zaten ekran kartı sığmazdı takamazdınız.
Sen slot ile hızı karıştırdığın için bunlar ortaya çıkıyor.

pci-e.jpg

Gördüğün gibi x8 slot dediğin ile x16 slotların boyutları tipleri aynı. Yani bu yazdığı x16 slotu değil hızı ifade ediyor.
Örneğin;
2. olan PCIE X1 slot
4. olan PCIE slot
5. olan PCIE X4 slot gibi.

Büyük puntolara dikkat et ve slotların farkları var mı gör.

Yanlış anlaşılma var diyorum hala acaba yanılmış mıyım diyen yok.
Zaten slotla hız doğru orantılı olduğu için bilmiyor olsam bile karıştırmış sayılmam.
image.jpg

Ben de zaten diyorum ki, slot girişleri X16. Ama slot hızı işlemciye göre değiştiği için yanlış anlıyorsunuz. Bilgisayara geçip çok ayrıntılı bir mesaj yazacağım birazdan.

Konuyu açan arkadaş X79'da da X16 X16 SLI'ın 40 pci-ex hat sayılı bir işlemci ile yapılabildiğini bilse zaten konu açmazdı. Soketten gelen bir peformans artışı olmayacak X99'da. İşlemciden gelen olur en fazla 3-5 fps.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ama bugüne kadar technopat videolarında. Hiçbir anakart ve işlemcinin x16-x16 SLI desteklediğini söylemedi. X99 incelemesinde
Recep Baltaş'ın x16-x16 hızında çalıştıracak demesi üzerine acaba yanlış mı anladım gerçekten iki ekran kartı da %100 çalışma yapacak ve oyunlara etkisi olacak mı onu merak etmiştim. Sende x79 zaten bunu yapıyordu demen aklımı karıştırdı.

X79 bunu yapmıyordu. X99 ile 2 tane ekran kartını %100 performans ile çalıştıracağız. X79'a iki ekran kartı takınca aldığımız performans ile X99'a iki ekran kartı takdığımızda aldığımız performans aynı olmayacak.

X79'da X16 ile X8'e takabiliyorduk. X99'da ise X16 ve X16 slotuna ekran kartı takılacak. İkisi arasında çok fark olacaktır.

X79 kullanan bir adam hem de 40 tane pci-ex hattı sayısı olan bir işlemci olan i7 3820 kullanan bir adam kalkıpta X79'da X16 + X16 çalışmıyor diyorsa ben bir daha azğımı açmam arkadaş. Ekran görüntüsünü de alır caps yapar heryerde paylaşırım. Sen dalga mı geçiyorsun ? Eğer geçmiyorsan o sistemi hangi bilgi ile topladın helal olsun şaş kaza güzel olmuş.

Ayrıca @4454 kardeşim, X79 ve X99 chipsette işlemcide 40 tane pci-ex bağlantı hattı sayısı desteği var ise kayıpsız %100 verim ile X16 + X16 ekran kartı bağlayabilirsin. Adresimi verip kefil olabilirim sana. :) Recep Baltaş ve Ali Güngörün hep Z97 Z87 kartlarını izledin sanırım. X79 chipset bir anakart videosu izle sende anlayacaksın.

İlk paragraf @Umut Byr kardeşimeydi. Gerçekten inanılır gibi değil yazdıkları hayret etttim.
gawgwag.jpg

İstersen X16 + X16 + X8 şeklinde triple SLI yapabilirsin..

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı