X99 Yonga Seti İle Gelen Ekran Kartı Desteği

X79'da X16+X16 şeklinde çalıştırabilirsin ama saf %100 peformans elde edemezsin. Ben bunu demeye çalışıyorum. X99 ile iki tane PCI-E 3.0 X16 slotu ile saf %100 performans elde edebiliyorsun.

1. ve 5. slot ile X16 + X16 bağlantıyı kayıpsız bir şekilde yapabilirsin.

Gördüğün üzere 4 tane X16 slotun var. İşlemcin 40 tane desteklediği için kombinasyonlar aşağıdaki gibi. Yani anakartın kitapçığını açıp baktığında okursan daha iyi anlarsın. Sana diyorki 2 tane mi kartın var, şöyle tak. 3 tane mi kartın var ? X16 çalışacak olan şu slota X8 şu slota diye konuşur seninle.

Asus-P9X79-Pro-annotated.jpg

Arkadaşım bak hem yanlış biliyorsun hem de benim ki doğru diye diretiyorsun. X79'da X16+X16 detseği 2.0 şeklide. 1. porta bir tane bir tane takarsan 3.0 şeklinde çalışır. X99'da ise X16+X16 3.0 şeklinde çalışıyor. Bu da çift ekran kartı takınca Performans farkını baya arttıracaktır.

Direttiğim bir şey yok. Senin işlemcin 2.0 destekliyor ama anakartın 3.0 desteğini veriyor X79 için. X79 ile 4930K kullanan da var senin işlemciyi kullanan da var.

Hala daha bana yanılıyorsun diyorsun ya, lütfen geri dön bütün mesajları bir daha oku. @SypeR Yanlış anlaşılma işlemci yüzünden kaynaklanıyor.

P9X79 PRO anakart PCI-EX 3.0 destekliyor mu ? Destekliyor.

PCI-EX 3.0 olarak X16 + X16 şeklinde kayıpsız bir performans veriyor mu ? Veriyor.

Ha arkadaşın işlemcisi PCI-EX 2.0 destekliyor diye benim söylediklerimi karalamaya çalışıyorsunuz ama bu yaptığınz yanlış. Ben bilgi üretmiyorum bu konu gayet basit, sadece paylaşıyorum. Hatayı kabullenmek büyüklüktür. Varsa affola, ama dediğim gibi, söyleyin @Recep Baltaş 'a sizi P9X79'u dizayn eden mühendisler ile görüştürsün.

Yok mu X79 kullanıp SLI yapan. Döksün içini bizde rahatlayalım. Şimdi biri öyle diyor biri böyle diyor. İster istemez kafam karıştı. Fakat Oğuzhan kardeşimin dediği gibi anakart sayfasında dual x16 olarak gözüküyor. Demek ki bu X79'un x16-x16 hızında %100 çalıştığının kanıtıdır.

@4454 Aynen öyle kardeşim. Eğer i7 4930K alıp, o arkadaşın anakartına takarsan PCI-Ex 3.0 hızında X16 + X16 olarak kayıpsız bir şekilde SLI yapabilirsin. Yani bu X79'da da kayıpsız X16 + X16 yapabildiğimiz anlamına geldiği için X99'da değişen bir şey olmayacak. Arkadaşın işlemcisi PCI-EX 2.0 desteklediği için X79'a takılan hepsini öyle sanıyor.

Yani X79 chipsetin en güncel işlemcisi ve anakartı ile yapabildiğinin üzerine bir şey yapamayacaksın X99'da . 5 tane ekran kartı takmak dışında tabii.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı