Yağ yakarak kas yapılabilir mi?

Hafız 71

Femtopat
Daha fazla  
16 yaşındayım, 113 kiloyum, 183 boyum. Yağ oranım %32, spora başlayalı 1 ay oldu. Diyete de başladım. Yağ yakarken kas yapabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
evet başladığımda 15 yaş 120 kg 1.60 dım şuan 16 yaş 81 kg 1.72

spora başladığında ilk 2 ay fullbody yap ondan sonra 3 ay güray hipertrofi eğer iyi verim alıyosan devam et

güray hipertrofi önermemin nedeni temel haraketlere dayalı bir program ve güçlenmeye fazlasıyla elverişli,ben daha çok izole çalışıyorum ama başlangıçta bu dediklerimi uygulaman çok iyi olur

Yağ yakmak ile kas kazanmak arasında uçurum bir fark vardır. Yağ yakmak için kalori açığı oluşturmanız gerekir, ancak kas kazanırken kaloriyi fazladan almanız lazım. Naçizane tavsiyem, önce yağ oranınızı düşürüp ardından kas kütlesi oluşturmanızdır.

Yağ yakmak ile kas kazanmak arasında uçurum bir fark vardır. Yağ yakmak için kalori açığı oluşturmanız gerekir, ancak kas kazanırken kaloriyi fazladan almanız lazım. Naçizane tavsiyem, önce yağ oranınızı düşürüp ardından kas kütlesi oluşturmanızdır.

Eğer yeni başladıysa veyahut yeterli bir düzeydeyse yağ yakıp aynı anda kas kazanabilir ama zorlu bir süreç şahsen ben ilk definasyomda bayağı yağlıydım ve kas kütlem aşırı azdı ona rağmen hafif bir kas kütlesi koydum o durumda ama dediğin gibi bulk da koyacağın kas kütlesinin yanına yaklaşamaz.

Aynı anda ikisinin de olacağı istisnalar var.
Yeni başlayanlar
Obezler
İlaçlılar
Arkadaş beslenmesini sağlıklıya çekerek biraz da kalori açığı bırakarak ikisini de aynı anda yapabilir.

Aynı anda ikisinin de olacağı istisnalar var.
Yeni başlayanlar
Obezler
İlaçlılar
Arkadaş beslenmesini sağlıklıya çekerek biraz da kalori açığı bırakarak ikisini de aynı anda yapabilir.
Yağ yakmak ve kas kazanmak bir arada yapılması tavsiye edilen bir yol değildir; önce yağ yakmak, ardından kas kütlesi kazanmak daha etkili bir yaklaşım olacaktır.

Yağ yakmak ve kas kazanmak bir arada yapılması tavsiye edilen bir yol değildir; önce yağ yakmak, ardından kas kütlesi kazanmak daha etkili bir yaklaşım olacaktır.
Hocam zaten bir fitness geçmişi olan kişi ikisini aynı anda yapamayacağından ikisini de aynı anda yapmaya çalışıp başarısız bir diyete gireceği için bu tavsiye edilmez.
Yeni başlayan birisi kalori açığı bırakarak bunu yapabilir arada ki fark bu. Ha bu arada arkadaşın durumuna bakmamıştım. Arkadaş diyet yapmaya başladığı zaman çok çok yüksek kalori açığıyla başlamazsa(ki zaten bu önerilmez) yağ yakarken kas da kazanacaktır.

Hocam zaten bir fitness geçmişi olan kişi ikisini aynı anda yapamayacağından ikisini de aynı anda yapmaya çalışıp başarısız bir diyete gireceği için bu tavsiye edilmez.
Yeni başlayan birisi kalori açığı bırakarak bunu yapabilir arada ki fark bu. Ha bu arada arkadaşın durumuna bakmamıştım. Arkadaş diyet yapmaya başladığı zaman çok çok yüksek kalori açığıyla başlamazsa(ki zaten bu önerilmez) yağ yakarken kas da kazanacaktır.
Eskiden egzersiz yapan kişilerin, yani ciddi anlamda geçmişinde spor geçmişi olan kişilerin önemli bir geçmişi olduğundan, spora ilk başladıkları anda kas gelişimi hızlı olacaktır. Bu sebeple ikisini birlikte götürebilme şansları olabilmektedir. Bir diğeri çok fazla kilo sahip olanlar için ise spora başladıklarında, düzenli beslenme sonucuyla birlikte bir süre kalori açığı vermeden kilo verebilmektedirler. Bu durum vücudununda çok fazla yağ olduğundan, direkt olarak yağ yakmaya yönelecektir. Bu yola girerken iki seçenekten birini seçmeniz gerekmektedir.

Eskiden egzersiz yapan kişilerin, yani ciddi anlamda geçmişinde spor geçmişi olan kişilerin önemli bir geçmişi olduğundan, spora ilk başladıkları anda kas gelişimi hızlı olacaktır. Bu sebeple ikisini birlikte götürebilme şansları olabilmektedir. Bir diğeri çok fazla kilo sahip olanlar için ise spora başladıklarında, düzenli beslenme sonucuyla birlikte bir süre kalori açığı vermeden kilo verebilmektedirler. Bu durum vücudununda çok fazla yağ olduğundan, direkt olarak yağ yakmaya yönelecektir. Bu yola girerken iki seçenekten birini seçmeniz gerekmektedir.
Hocam aynı şeyi söylüyoruz hala itiraz ediyorsunuz. Kalori açığıyla başladığı zaman hem yağ yakıp hem kas koyacaktır ancak yağ yakımı daha üstte olacaktır diyorum. Siz bana diyorsunuz ki, ikisini aynı anda yaparsa tavsiye edilmeyen bir durum olur.
Arkadaş istese de istemese de kalori açığı bıraksa da bırakmasa da yeni başladığı için aynı anda yağ yakıp kas koyacak.
Kalori fazlasında yaparsa eğer, kas kazanımı, yağ yakımına baskın olur
Kalori açığında yaparsa da yağ yakımı, kas kazanımına baskın olur.
Arkadaş yüzde 32 yağ oranıyla başlayacağı için zaten kalori açığında başlayıp ikisini aynı anda, ancak yağ yakımı daha baskın şekilde devam edecektir.

Geri
Yukarı