Yağ yakarak kas yapılabilir mi?

Hafız 71

Femtopat
Daha fazla  
16 yaşındayım, 113 kiloyum, 183 boyum. Yağ oranım %32, spora başlayalı 1 ay oldu. Diyete de başladım. Yağ yakarken kas yapabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam aynı şeyi söylüyoruz hala itiraz ediyorsunuz. Kalori açığıyla başladığı zaman hem yağ yakıp hem kas koyacaktır ancak yağ yakımı daha üstte olacaktır diyorum. Siz bana diyorsunuz ki, ikisini aynı anda yaparsa tavsiye edilmeyen bir durum olur.
Arkadaş istese de istemese de kalori açığı bıraksa da bırakmasa da yeni başladığı için aynı anda yağ yakıp kas koyacak.
Kalori fazlasında yaparsa eğer, kas kazanımı, yağ yakımına baskın olur
Kalori açığında yaparsa da yağ yakımı, kas kazanımına baskın olur.
Arkadaş yüzde 32 yağ oranıyla başlayacağı için zaten kalori açığında başlayıp ikisini aynı anda, ancak yağ yakımı daha baskın şekilde devam edecektir.
'Spor geçmişi' olan kişilerin 2'sini birden götürebilme şansı vardır, ancak kilo verme odaklı bir birey kalori açığı oluşturarak yağ yakar ve kas kütlesi kazanma süreci bu noktada söz konusu değildir.

'Spor geçmişi' olan kişilerin 2'sini birden götürebilme şansı vardır
Spor geçmişi olan birisi aynı anda yağ kaybederek aynı anda kas kütlesi koyamaz. Ancak çok temiz kas kütlesi koyarsa yağ oranı düşer, bu da yağ kütlesinde ki bir değişimden dolayı olmaz, sadece kas kütlesini arttırmış olur. Yani yağ kaybetmemiş olur.
kilo verme odaklı bir birey kalori açığı oluşturarak yağ yakar ve kas kütlesi kazanma süreci bu noktada söz konusu değildir.
Yeni başlayan bireylerde bu söz konusu hocam araştırmanızı öneririm. Kişi zaten çok yağlı olduğundan kalori açığında yağ kaybı yaşarken, bir yandan vücudu spora yeni adapte olarak kaslarında buna göre kazanç sağlayabiliyor.

Hocam aynı şeyi söylüyoruz hala itiraz ediyorsunuz. Kalori açığıyla başladığı zaman hem yağ yakıp hem kas koyacaktır ancak yağ yakımı daha üstte olacaktır diyorum. Siz bana diyorsunuz ki, ikisini aynı anda yaparsa tavsiye edilmeyen bir durum olur.
Arkadaş istese de istemese de kalori açığı bıraksa da bırakmasa da yeni başladığı için aynı anda yağ yakıp kas koyacak.
Kalori fazlasında yaparsa eğer, kas kazanımı, yağ yakımına baskın olur
Kalori açığında yaparsa da yağ yakımı, kas kazanımına baskın olur.
Arkadaş yüzde 32 yağ oranıyla başlayacağı için zaten kalori açığında başlayıp ikisini aynı anda, ancak yağ yakımı daha baskın şekilde devam edecektir.
Teşekkür ederim faydalı bilgileriniz için

O kiloda yapamazsın senin çok kalori açığı vermen lazım bütün yemeklerin protein olsun kaslarını büyütecek kadar protein alamazsın.
Yüzde 35le başlamış birisi olarak söylüyorum, yüksek kalori açığı ile başlandığı zaman metabolizma bir süre sonra yavaşlıyor ve artık ne kadar kalori açığı vermeye çalışsanda yağ yakımı duruyor. Bu yüzden ideal, (600civarı olabilir) bir kalori açığı ile başlanıp, kardiyo ile biraz daha kalori kaybına başlamak ve daha sonradan yağ kaybı yavaşladıkça kalori açığını arttırmak daha mantıklı oluyor. Yüksek kalori açığıyla başlayıp bir anda yağ kaybı durunca bütün motivasyonda kırılıyor, gerek yok böyle birşeye.

Örneğin 1000 kalori açığı bırakılması gerekiyorsa ilk başta 600ü besinlerle 400ü kardiyo ile yapılıp. Sonradan kardiyo sabit tutulup besinlerden oluşturulan kalori açığı arttırılabilir. Zaten metabolizma yavaşladığı için kilo koruma 3500 yerine 3000e 2500e çekilecek yavaş yavaş

Ne kadar kalori açığı bırakmam gerekir şu anda günlük 1500 kalori besleniyorum
Kalori korumanız 3500 ise siz 2700 civarı alarak başlayabilirsiniz. Her ay bunu 500 civarı kısarak, yavaş yavaş kalori açığını arttırırsınız. Kardiyo sabit kalabilir bu süreçte.

Yüzde 35le başlamış birisi olarak söylüyorum, yüksek kalori açığı ile başlandığı zaman metabolizma bir süre sonra yavaşlıyor ve artık ne kadar kalori açığı vermeye çalışsanda yağ yakımı duruyor. Bu yüzden ideal, (600civarı olabilir) bir kalori açığı ile başlanıp, kardiyo ile biraz daha kalori kaybına başlamak ve daha sonradan yağ kaybı yavaşladıkça kalori açığını arttırmak daha mantıklı oluyor. Yüksek kalori açığıyla başlayıp bir anda yağ kaybı durunca bütün motivasyonda kırılıyor, gerek yok böyle birşeye.

Örneğin 1000 kalori açığı bırakılması gerekiyorsa ilk başta 600ü besinlerle 400ü kardiyo ile yapılıp. Sonradan kardiyo sabit tutulup besinlerden oluşturulan kalori açığı arttırılabilir. Zaten metabolizma yavaşladığı için kilo koruma 3500 yerine 3000e 2500e çekilecek yavaş yavaş
O yüzden 2000 kalori önerdim 600 kalori açık bıraktıktan sonra anlamı yok bence sıkıcan dişini zayıflamak kolay iş değil.

O yüzden 2000 kalori önerdim 600 kalori açık bıraktıktan sonra anlamı yok bence sıkıcan dişini zayıflamak kolay iş değil.
2000de denenebilir ancak ilk diyette direkt düşük yağ oranlarına(12-15) inmek isteniyorsa 2000de az gelebilir. Ama bana 15 20 de yeter sonradan biraz daha kütle koyduktan sonra tekrar diyete girerim deniyorsa o zaman 2000le başlayabilirsiniz.

Geri
Yukarı