Güvenlik Kameraları için Face ID

Bugün bisikletim* çalındı. Güvenlik kamerası var, kayıtlara bakacağız ama asıl mesele şu: çalan kişinin kimliği nasıl en hızlı şekilde tespit edilebilir? Bunu düşünürken güvenlik kameralarındaki kızılötesi gece görüş sistemi geldi aklıma. Apple'ın yeni Face ID sistemi de kızılötesi ile yüzünüzü tarıyor. Bu teknolojiyi biraz daha geliştirip bütün güvenlik kameralarına koyarsak, Black Mirror'ın bir bölümünden çıkmış gibi hırsızların kimliğinin anında tespit edilebildiği mükemmel bir dünyaya adım atabiliriz. Çok ciddiyim!

İngiltere vizesi almaya gittiğinizde parmak izinizi alıp fotoğrafınızı çektikten sonra bir de tepedeki güvenlik kamerasına bakmanız istenir. O kameranın yukarıda olması bir tesadüf değil. Amaç, güvenlik kamerasına o açıdan bakınca oluşan suretinizi elde etmek. O yüzden sadece iPhone X'da olan Face ID yetmez. Dünyadaki herkesin yüzü taranmalı ve küresel bir veritabanı oluşturulmalıdır. Kişilik haklarınız mı? Bu yazıyı Facebook'tan okuyorsun, güldürme beni...

*Bisiklet BTWIN Rockrider 560. Ben aldığımda 1850 TL idi, şimdi 2500 TL... Satılık ilanı görürseniz haber ediniz.

Rockrider 560.JPG
  • Rockrider 560.JPG
    Rockrider 560.JPG
    360,3 KB · Görüntüleme: 1.864

Yorumlar

H
Geçmiş olsun umarım kısa sürede bulunur. Mantıklı bir yaklaşım iyi bir fikir karakter yoksunu insanlar kim olursa olsun tespit edilip en az 10 yıl yatmalı.
 
D
Birilerinin itiraf etmesi gerek.
Veri itirafı.
CIA, NSA gibi. Yani bence sözkonusu veritabanı %90 zaten mevcut diye tahmin ediyorum.
Snowden'in dünya kamuoyuna neleri servis ettiğini biliyoruz.
Fakat corporation'a yanaşacaklarını sanmam bu kurumların.
 
L
Öncelikle geçmiş olsun. Gayet güzel bir fikir aslında. Sorun şu ki bu arşiv zaten var ama kullandırtıyorlar mı? Hayır tabi kide.
 
Burada bir marka yalakacılığı görüyorum. Tarafsızlık yada insanlara bilgi verme yada bilgi yorumlama ve geliştirme konusu açmıyorsun'da daha dün çıkmış telefonun özelliğini öve bilmen için resmen hayatındaki bir olayı onunla bağdaştırıyorsun. Bisikletin çalınmış olabilir, böyle bir fikirde ortaya atabilirdin normal şartlarda sorun değil. Ama ne hikmetse dün çıkan bir telefonu övmek için böyle bir olay oluyor gerçekliğini sorgulamıyorum geçmiş olsun benimde bir eşyam çalınsın istemem. Demek istediğim şu; dünyada zaten olan bir teknoloji devletler tarafından veya özel şirketler vs. zaten kullanıyor. Ama bunu sanki apple icat etmişte faydalı bir buluşmuş gibi bir olayın üzerinden keşke her kamerada olsaydı veri tabanı olsaydı şimdi hırsızlık olmazdı yada suçluyu bulurduk. Demek yancılıktan başka bir şey değil.
Yorumlar ve senin anlatımına göre şöylede bir düşüncem var. Eğer her yerde kullanılsaydı ve veritabanı olsaydı vs. özgürlüğümüzden vazgeçmiş bir takım olaylar üzerinden farklı sebeplerle bize kısıtlamalar yapıla bilirdi.

Örnek;Bir sokak var girişinde ve çıkışında kamera var iki adam peş peşe sokağa giriyorlar ve adamın biri sokaktan çıktığı gözükmüyor. Çevredeki insanlar adamın cesedini buluyor. Polis kamera kayıtlarını izliyor ve sokaktan bir kişinin çıktığını ve o kişinin veri tabanında suçlu olduğu geçmişten sabıkası gözüküyor . Polis o adamı tutukluyor.
AMA o adam suçlu değil; asıl suçlu bu sokağın tam ortasında bir ara var ve adamın biri gelip oradan adamı bıçaklıyor ve kaçıyor. Şimdi devlet ve insanlar bunu bilmiyor.
O yüzden devlet suçlu olduğunu düşündükleri adamdan yola çıkarak.
Kanun yayınlıyorlar kameralarda tespit edilen suçluların tutuklanması yada suç işlediği düşünülen kişileri sorgusuz mahkum etmek.

Şimdi biraz fazla senaristlik duygumu kullandım. Gerçeğe yakınlığı olması önemli değil, söylemeye çalıştığım şey marka fanatikliği yapıp 6 bin tl olan cihazı övmek yerine hayatındaki olayları bunlarla değiştirebileceğini söylemek yerine kendin bir önlem al zekanı kullan. Önce eşeğini bir kazığa bağla sonra Allah'a emanet et.

Teknoloji yorumu yap eleştir bunları övme tanıt sadece.
 
Sanki bir filmin konusunu anlatan bir makale gibi güzel bir blog olmuş. Ancak, hala beni kötü biri olarak görmeniz, beni dışlamanız beni haliyle üzüyor. Sizle şöyle güzel bir muhabbet yapmak fena olmazdı açıkçası.
 
Son düzenleme:

Blog girdisi detayları

Ekleyen
Recep Baltaş
Görüntüleme
1.459
Yorumlar
10
Son güncelleme

Genel kategorisindeki diğer girdiler

Recep Baltaş adlı kullanıcının diğer girdileri

Bu girdiyi paylaş

Yukarı