TEB’den işyerinde kadına sözlü cinsel tacizi normalleştiren reklam

“Şaşırt beni, şaşırt kız! Aklımı al; çılgınca bir teklifte bulun bana!” Olgun Şimşek, yeni oynadığı reklam filminde kadın banka görevlisine bu sözleri söylüyor.

Türkiye Ekonomi Bankası’nın (TEB) yeni ürünü, “Biriktiren Kredi” reklam filminde, Olgun Şimşek’in Yalan Dünya dizisinde canlandırdığı Selahattin karakteri yer alıyor. Filmde bankaya girer girmez gözüne kestirdiği kadın banka görevlisine dönerek “Ne kadar zarif... bir banka!” diyor ve ekliyor “Gelmişken bir şeyler alayım.”

Duygu Yaşar, geçtiğimiz hafta, kendi iş yerlerinde sözlü cinsel tacize uğramış olan iki arkadaşıyla dertleştikten sonra evine döndü. Biraz kafa dağıtmak için oturup televizyonunu açtığında karşısında gördüğü bu reklam onu iyice üzdü. Çünkü reklam filmindeki kadın banka görevlisi, Duygu’nun arkadaşları gibi, yapılan bu sözlü tacizleri gülümseyip geçmek zorunda kalan birisi gibi canlandırılmıştı.

İşte bu yüzden Duygu, TEB’in iş yerinde kadınlara sözlü cinsel taciz yapılmasını normalleştiren bu reklam filmini bir an önce yayından kaldırması için Change.org’da bir imza kampanyası başlattı.

“Kadınların çok fazla muzdarip oldukları bu sorunun, böyle mizahi anlatılar aracılığıyla normalleştirilmesi ve tebessümle bakılacak basit bir durummuş gibi yansıtılması, bu sorunun düzeltilmesi amacına hizmet etmez. Aksine, kadınların çektiği bu sıkıntıyı önemsizleştirir” diyen Duygu bu konunun son derece önemli olduğunu düşünüyor.

Duygu’nun kampanyasına destek vererek TEB’in bu konudaki hassasiyetini göstermesi için en kısa zamanda reklam filmini yayından kaldırmasını talep edebilirsin.

Elele Dergisi’nin 2006 yılındaki araştırmasında çalışan kadınların %30’unun cinsel tacize uğradığı sonucu çıkmıştı. Duygu, geçen yıllar boyunca ortaya çıkan kadın hakları ihlalleri ve aile içi şiddet vakalarına bakarak bu oranın çok daha fazla olabileceğine inanıyor. Ayrıca, bu kampanya ne kadar çok desteklenirse TEB’in toplumun bu konudaki hassasiyetini o kadar iyi anlayacağını düşünüyor. Sen de bu kampanyayı imzalayarak Duygu'ya destek ol, kadınların iş yerinde sözlü tacize maruz kalmasının normal görülmesine sessiz kalma.

Duygu’ya göre, eğer bu imza kampanyası amacına ulaşırsa, Türkiye’deki diğer marka ve toplumsal kesimlere de ne kadar önemli bir konu olduğu mesajı en etkili şekilde verilecek.

Kampanyayı imzala ve iş yerinde kadınlara sözlü cinsel taciz yapılmasını önemsizleştiren bu reklam filmini acilen yayından kaldırması için TEB’e yönelik kampanyasında Duygu’ya destek ol.

Kadınlara da ait bir dünya için,
Uygar, Serdar, Zennube; Change.org Türkiye

Yorumlar

Ben imzamı attım. Sizler de destek olun. Burası sorumlu insanların bir arada olduğuna inandığım bir yer.
 
Reklamı izledin mi bilmiyorum ama adam bankaya girer girmez kadın görevliyi görüp sulanmak için yanına gidiyor... Yoksa dediklerinde haklısın.
 
Hahaahaahha sadece bunlar mı? Lastik reklamında yarı çıplak kadın çıkıyor. Ne alaka? Ve benzeri şeyler...
 

Blog girdisi detayları

Ekleyen
Recep Baltaş
Görüntüleme
771
Yorumlar
4
Son güncelleme

Genel kategorisindeki diğer girdiler

Recep Baltaş adlı kullanıcının diğer girdileri

Bu girdiyi paylaş

Yukarı