0.1% FPS düşmesi nasıl çözülür?

murty0

Hectopat
Daha fazla  
Bu konuya ek olarak MSI Afterburner değerlerini videoya çektim, yorumlar mısınız, şu drop sorunumdan kurtulmak istiyorum.

NOT: Tüm ayarlar (BIOS ve Radeon Software) Default ayarlarda.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

(360p yüklenmiş kusura bakmayın)

Son düzenleme:
AMD kartlarda bu sorun kronik zaten ama bizler alıştığımız için pek ses etmiyoruz. 2024 sürücülerinden birini yüklediysen 23.11.1'e geri dön.

Bu sorunun AMD ekran kartından kaynaklandığını sanmıyorum bende NVIDIA var ve bu sorunu bende yaşıyorum özellikle Mafia oyunlarında.

Stutter yaşayanlar derneği ya da kronik stutter müzdaripleri destek platformu mu oluştursak? Ben de katılabilir miyim gruba? Bende Amd ryzen 5700x ve Nvidia RTX 4070 var ama ben de stutter yaşıyorum. 1080p darboğaz yapıyor drop yiye yiye bir hal oluyorum onu anlarım ama 2K veya 4K için niye drop yiyorum çözemedim. Ben de bir ara video paylaşayım. Amd ryzen 3600x ve Nvidia RTX 2060 yağ gibi akıyordu şimdiki sistemim sadece %20 daha fazla fps veriyor ve oynayamayacak kadar drop yiyorum.

Merhaba, bir süre önce Ryzen5 5500 ile aynı problemi yaşıyordum. Bende en çok sorunu SSD yapıyordu ve SSD değiştirdikten sonra bir nebze düzeldi fakat yine de devam ediyordu. Bir şekilde bu sorunları düzeltmeyi başardım.

Aşağıdaki gibi Opcache Control ve CPPC CTRL ayarını açın.
1708499349831.png

Ardından beta olarak çıkan 24.2.1 sürücüsünü temiz kurulum(DDU ile) yaparak kurun. Bu sürücüde stutter için iyileştirmeler yapılmış.
"Improvements to excessive stutter while playing various games, including Battlefield™ 2042, Destiny 2, Overwatch 2, Monster Hunter: World, PUBG: BATTLEGROUNDS and STAR WARS™ Battlefront™ II."

MPO kapatmanızı önerecektim fakat zaten yapmışsınız. Burada yazan arkadaşların çoğu Ryzen 5 5500 kullanıyor ve sorun yaşıyor. Bende de böyle bir problem vardı. İşlemci ile alakalı bir sorun olma ihtimali yüksek.
Eğer denemek istersen ben bu şekilde kullanıyorum. Stok soğutucu kullandığın için 150 değil de 50 veya 75MHz verebilirsin. Curve Optimizer için de per core 22 kullanıyorum. Belki ihtiyacını karşılar.
1708499718854.png

Son düzenleme:
Merhaba, bir süre önce Ryzen 5 5500 ile aynı problemi yaşıyordum. Bende en çok sorunu SSD yapıyordu ve SSD değiştirdikten sonra bir nebze düzeldi fakat yine de devam ediyordu. Bir şekilde bu sorunları düzeltmeyi başardım.

Aşağıdaki gibi opcache Control ve cppc CTRL ayarını açın.
Eki Görüntüle 2122160

Ardından beta olarak çıkan 24.2.1 sürücüsünü temiz kurulum(DDU ile) yaparak kurun. Bu sürücüde stutter için iyileştirmeler yapılmış.
"Improvements to excessive stutter while playing various Games, including battlefield™ 2042, Destiny 2, Overwatch 2, Monster Hunter: World, PUBG: Battlegrounds and star wars™ battlefront™ II."

MPO kapatmanızı önerecektim fakat zaten yapmışsınız. Burada yazan arkadaşların çoğu Ryzen 5 5500 kullanıyor ve sorun yaşıyor. Bende de böyle bir problem vardı. İşlemci ile alakalı bir sorun olma ihtimali yüksek.
Eğer denemek istersen ben bu şekilde kullanıyorum. Stok soğutucu kullandığın için 150 değil de 50 veya 75MHz verebilirsin. Curve Optimizer için de per Core 22 kullanıyorum. Belki ihtiyacını karşılar.
Eki Görüntüle 2122161

Hocam teşekkürler bilgileriniz için, tek tek hangi parçada sorun olup olmadığını nasıl anlayacağız? Mesela siz SSD'de problemim var demişsiniz, ya işin ilginç tarafı bu işlemcileri kullanıp drop yemeyen insanlar da var. İşte tam bu noktada insan çıldırıyor ulan o adamda yok bizde var nasıl oluyor diye.

Merhaba, bir süre önce Ryzen5 5500 ile aynı problemi yaşıyordum. Bende en çok sorunu SSD yapıyordu ve SSD değiştirdikten sonra bir nebze düzeldi fakat yine de devam ediyordu. Bir şekilde bu sorunları düzeltmeyi başardım.

Aşağıdaki gibi Opcache Control ve CPPC CTRL ayarını açın.
Eki Görüntüle 2122160

"Improvements to excessive stutter while playing various games, including Battlefield™ 2042, Destiny 2, Overwatch 2, Monster Hunter: World, PUBG: BATTLEGROUNDS and STAR WARS™ Battlefront™ II."

Eğer denemek istersen ben bu şekilde kullanıyorum. Stok soğutucu kullandığın için 150 değil de 50 veya 75MHz verebilirsin. Curve Optimizer için de per core 22 kullanıyorum. Belki ihtiyacını karşılar.
Eki Görüntüle 2122161
OC hariç diğer ayarları ve 24.2.1'i deneyeceğim hocam. OC ayarları sistemden sisteme farklılık gösterebilir belki o yüzden bu konuda uzman birileri yazarsa daha iyi olur.

Hocam teşekkürler bilgileriniz için, tek tek hangi parçada sorun olup olmadığını nasıl anlayacağız? Mesela siz SSD'de problemim var demişsiniz, ya işin ilginç tarafı bu işlemcileri kullanıp drop yemeyen insanlar da var. İşte tam bu noktada insan çıldırıyor ulan o adamda yok bizde var nasıl oluyor diye.
Ben önceden R5 3400g kullanıyordum. Daha sonradan RX 6500XT ve RX580 kullandım. İkisinde de ciddi FPS sorunları vardı. Araştırmalarım sonucunda R5 3400G'nin PCI-E Express x8 3.0 limitasyonu varmış. Harici bir ekran kartı taktığım zaman sorun yaşatıyordu ve rahat beslemiyordu. R5 5500'e geçince performansım ciddi şekilde arttı ve sistemim rahatladı. Fakat takılmalar devam ediyordu.

SSD'ye gelirsek, masaüstünde bazen Windows kitleniyordu veya bir dosya kopyala yapıştır yaptığımda zorlanıyordu.
Oyunda da dikkatlice takılmaları izledim. En çok fareyi hareket ettirdiğimde ve ilerlerken bu takılmaları yaşadığımı farkettim. Shader Cache vb. ayarlar fayda etmiyordu. Exceria G2 1TB aldıktan sonra hareket ederken veya mouse hareket ettirdiğimde takılmaların düzeldiğini gözlemledim.

Bu sefer sorun başka bir şekilde başladı. Rastgele zamanlarda takılmalar yaşıyordum ve sorunu bir türlü teşhis edemiyordum. Benchmark yapıyorum sorun yok, OC ayarlarını kapatıyorum düzelmiyor ve en son RAM ile alakalı olabilir dedim, frekansları default ayarlara çektim ama fayda etmedi. Üstteki attığım ayarları yaptım ve AtlasOS kurdum. 24.1.1'den beri bir problem yaşamıyorum. 24.2.1'e de Gfrad ile geçiş yaptım. Şu anda stabil bir şekilde kullanabiliyorum sistemi.
Burada sistem özelliklerimi ve kaç puan aldığımı görebilirsin. 3D Mark TimeSpy testinde grafikte 10.221 puan alıyorum.

Merhaba bende Ryzen 5500U kullanıyorum. Videodakinin aynisini yaşıyordum. Pil ve performans ayarlarından en yüksek işlemci gücünü %99 yaptığımda düzelmişti. Fazla anlamam bu işlerdende deneyebilirsin.

Merhaba bende Ryzen 5500U kullanıyorum. Videodakinin aynisini yaşıyordum. Pil ve performans ayarlarından en yüksek işlemci gücünü %99 yaptığımda düzelmişti. Fazla anlamam bu işlerdende deneyebilirsin.
Bende yaptım bu ayarı bugün, ek olarak 3-5 ayar daha yaptım. Sorunu büyük oranda çözdüğümü düşünüyorum. 20 dakikalık Forza deneyimim de 0.43s stuttering girmiş, o da normal zaten.
1708514956441.png
1708514978152.png

Ben önceden R5 3400g kullanıyordum. Daha sonradan RX 6500XT ve RX580 kullandım. İkisinde de ciddi FPS sorunları vardı. Araştırmalarım sonucunda R5 3400G'nin PCI-E Express x8 3.0 limitasyonu varmış. Harici bir ekran kartı taktığım zaman sorun yaşatıyordu ve rahat beslemiyordu. R5 5500'e geçince performansım ciddi şekilde arttı ve sistemim rahatladı. Fakat takılmalar devam ediyordu.

SSD'ye gelirsek, masaüstünde bazen Windows kitleniyordu veya bir dosya kopyala yapıştır yaptığımda zorlanıyordu.
Oyunda da dikkatlice takılmaları izledim. En çok fareyi hareket ettirdiğimde ve ilerlerken bu takılmaları yaşadığımı farkettim. Shader Cache vb. ayarlar fayda etmiyordu. Exceria G2 1TB aldıktan sonra hareket ederken veya mouse hareket ettirdiğimde takılmaların düzeldiğini gözlemledim.

Bu sefer sorun başka bir şekilde başladı. Rastgele zamanlarda takılmalar yaşıyordum ve sorunu bir türlü teşhis edemiyordum. Benchmark yapıyorum sorun yok, OC ayarlarını kapatıyorum düzelmiyor ve en son RAM ile alakalı olabilir dedim, frekansları default ayarlara çektim ama fayda etmedi. Üstteki attığım ayarları yaptım ve AtlasOS kurdum. 24.1.1'den beri bir problem yaşamıyorum. 24.2.1'e de Gfrad ile geçiş yaptım. Şu anda stabil bir şekilde kullanabiliyorum sistemi.
Burada sistem özelliklerimi ve kaç puan aldığımı görebilirsin. 3D Mark TimeSpy testinde grafikte 10.221 puan alıyorum.
Hocam şimdi siz çözüme kavuşmuş olduğunuzu iddia ediyorsunuz ama yazdıklarınızdan tam bir şey anlayamadım. AtlasOS ne oluyor Gfrad ne. Bunları kurmak vesayre detaylı anlatım yapar mısınız çözüm için?

Hocam şimdi siz çözüme kavuşmuş olduğunuzu iddia ediyorsunuz ama yazdıklarınızdan tam bir şey anlayamadım. AtlasOS ne oluyor Gfrad ne. Bunları kurmak vesayre detaylı anlatım yapar mısınız çözüm için?
Yaptığım yöntemleri detaylı bir şekilde anlatmak istedim. Eğer çok karıştırdıysam kusura bakmayın.
Çözüm için uyguladığım yöntemler:
SSD değiştirmek,
Opcache ve CPPC CTRL ayarı açmak,
Gfrad ile kişiselleştirilmiş 24.2.1 sürücüsü kurmak. Burada nasıl yapabileceğiniz hakkında video var.

Yukarıdaki yöntemler benim sorunumu çözdü. Tabii ki herkes için çözülecek demiyorum. Belki sizde düzelir başkasında düzelmez veya sizde düzelmez başkasında düzelir.
AtlasOS için konuşmak gerekirse pek yardımı dokunmadı açıkcası. Sadece sade ve debloat edilmiş bir Windows. Denemenize gerek yok bence.

Geri
Yukarı