1.0 Turbo Motor vs 1.4 Motor

Ömür konusunda beni,m de şüphelerim yok değil. Özellikle düşük hacimli motorlar, İstanbul gibi şehirler için ideal duruyor. Ancak İstanbul, arabayı yoran bir şehir. Böyle bir yerde Turbo ömrü ne olur, Turboya ne derece dikkat edilmeli, bunlar bir soru işareti.

Her TSI motor kullanan kişinin aklındadır mesela. Turboya iyi bakmasına, bakımlarını aksatmamasına rağmen acaba arıza yapar mı, arıza yaparsa ne kadar tutar, pahalı olur mu diye.

Kullanımı arttıkça göreceğiz.

Ömrü konusunda düzgün kullanımda daha uzun olacağı düşüncesindeyim. Neden derseniz, devir çevirmek demek sürtünme demek, ısı demektir. Motorunda en baş düşmanı yüksek ısı ve sürtünmedir. Turbolu araçlarda malumunuz maksimum torku düşük devirde alıp yokuşlarda veya hızlanmalarda fazla yüklenmeye gerek kalmadan ilerleyebiliyorsunuz.

Turbo işine gelince yıllardır zaten dizel araçlarda mevcut olan bir sistem, turboda en dikkat edilmesi gereken mevzu hava filtresinin orijinal kullanılması, temiz olması ve performanslı kullanımlardan sonra soğutması için stop etmeden önce beklenmesidir.

Lakin sürekli performanslı kullanımlarda bu turbo avantajları dezavantaja dönüşür mü? Atmosferik motora göre daha kısa ömrülü mü olur orası biraz tartışılır, detaylandırmak lazım.

Son düzenleme:
Turbo işine gelince yıllardır zaten dizel araçlarda mevcut olan bir sistem, turboda en dikkat edilmesi gereken mevzu hava filtresinin orijinal kullanılması, temiz olması ve performanslı kullanımlardan sonra soğutması için stop etmeden önce beklenmesidir.

Evet şehitler arası yolculuklardan sonra ya da uzun süreli kullanımlarda dikkat etmeye çalışıyorum. Hatta TSI motorlar için, uzun ya da ağır kulanım sonrasında hemen stop ettirmeyin diyorlar, Turbonun yağlanması için bekletilmesi tavsiye ediliyor.

Genel olarak aracı hemen çalıştırıp hareket etmiyorum, biraz bekliyorum ki sesten anlıyorsunuz zaten, motor ilk başlarda farklı çalışıp sonradan diniyor. Şu anki araç neredeyse 40.000 km'de, 2014 model bir 1.4 Jetta. TSi motordan oldukça memnunum, sadece şehir içince biraz fazla yakabiliyor. Ki bu benzin tüketimi bile dikkat edince ciddi şekilde düşebiliyor. Ama motorun atikliği, hızlanması, konforu yerinde. Özellikle DSG şanzıman ile iyi bir ikili oluyor.

Temiz kullanınca, bakımlarını da düzgün yaptırınca biniliyor uzun süre. :)

Son düzenleme:
Sadece TSI motor için değil, tüm turbo motorlarda (dizel veya benzinli fark etmez) birkaç kullanım detayına dikkat etmek gerekiyor.

- Özellikle soğuk havalarda araba çalıştırılıyorsa birkaç dakika rölantide çalıştırmak, harekete geçtikten 5-10 dakika içinde de motoru çok fazla zorlamamak gerekiyor. (3000 devir sınır edilebilir).

- Uzun yoldan sonra direkt stop ettirmeyerek yağlamayı kesmemek gerekiyor turbo ve diğer parçaların yağlanabilmeye devam etmesi için.

- Bakımlarını aksatmamak.

- Otobanda falan maksimum tork değerinde yol alırsanız hem aracınızın bayılmaz hem de fazla yakmadan motorun gücünü hissedersiniz.

Bunları yapsanız bile atmosferik motor yapısı gereği mühendislik açısından turbo motora göre daha uzun ömürlü olur. Ancak bu turbo motorunuzun kısa ömürlü olacağı anlamına gelmez, ömür çoğu zaman kullanış tarzınıza bağlıdır.
DSG şanzıman ile iyi bir ikili oluyor.
DSG'yi tek öveceğim nokta var, çift kavrama şanzıman olarak hız bakımından gerçekten hakkını veriyor, seriliği iyi ve tatmin edici.

Evet şehitler arası yolculuklardan sonra ya da uzun süreli kullanımlarda dikkat etmeye çalışıyorum. Hatta TSI motorlar için, uzun ya da ağır kulanım sonrasında hemen stop ettirmeyin diyorlar, Turbonun yağlanması için bekletilmesi tavsiye ediliyor.

Genel olarak aracı hemen çalıştırıp hareket etmiyorum, biraz bekliyorum ki sesten anlıyorsunuz zaten, motor ilk başlarda farklı çalışıp sonradan diniyor. Şu anki araç neredeyse 40.000 km'de, 2014 model bir 1.4 Jetta. TSi motordan oldukça memnunum, sadece şehir içince biraz fazla yakabiliyor. Ki bu benzin tüketimi bile dikkat edince ciddi şekilde düşebiliyor. Ama motorun atikliği, hızlanması, konforu yerinde. Özellikle DSG şanzıman ile iyi bir ikili oluyor.

Temiz kullanınca, bakımlarını da düzgün yaptırınca biniliyor uzun süre. :)
Bende de TCE motorlu Megane var ve yine çift kavrama EDC şanzımana sahip, yani koşullarımız hemen hemen eşit :) Sanırım sizin motor 1.4 tsi 122bg 200nm tork olan motor.

@Jira arkadaşımız zaten bahsetmiş, ben her zaman ilk çalıştırmada yaklaşık 2dk kadar bekliyorum ve turboya kadar yağlanmasını sağlıyorum. Sizin bahsettiğiniz ilk çalıştırmadaki ses ve yüksek devirde olması aynen bende de mevcut. Çalıştırınca ilk 10sn kadar 1400-1500 devirlerde oluyor sonrasında turbonun vakum yaptığı sesi duyabiliyorsunuz zaten bu aşamada 10sn sonra devir 1000'e düşüyor ve normale biniyor.

Benim araç henüz 3500km'de ve her sürüşümden sonra yaklaşık 45sn 1dk kadar da turbonun hem devrinin düşmesi hem de bu aşamada yağlamanın kesilmemesi için bekliyorum. (turbo devir rolanti gibi bir anda düşmez, yaklaşık 200-240bin devir çeviren bir pervaneden bahsediyoruz. Araç motorunun redline'ı 7000 devir olduğunu düşünüp 200bin devrin nasıl bir oran olduğunu hayal etmek bile zor.)

Hava filtresi mutlaka temiz ve kaliteli olmalı ki bu 200bin devir çeviren pervaneye herhangi bir minicik parçacık gitmemeli.

Bunlara dikkat ettikten sonra yapısı gereği atmosferik motorlardan daha sağlam malzemelerden üretilen bu motorların daha uzun hizmet edeceğini düşünüyorum. Örneğin benim aracın motorunu silindir ile bloğun arasına 3 milimetre kalınlığında ekstradan içerideki duvarlara erişmiş demir püskürtülerek bir tür kaplama tabakası oluşturulmuş ve piston çalışırken ortaya çıkan sürtünme azaltılmış ayrıca dayanıklılık da bu şekilde arttırılmıştır. (Nissan GT-R'dan alınmış bir teknoloji)

Tabi küçük hacimli 1.3 bir motordan 140bg almak, 240nm tork almak için yine motorların pistonları ve piston malzemeleri yapısı gereği daha dayanıklı malzemelerden olmak zorunda. Dayanıklılıktan pek aklıma takılan bir soru yok açıkçası. Her gün dip gaz, yüksek devir sürekli performans almak istemedikten sonra atmosferik motorlardan daha da dayanıklı olacağını düşünüyorum.

Açıkçası atmosferik motordan turbo motora geçtikten sonra bir daha geri döneceğimi hiç düşünmüyorum. Çünkü gerçekten düşük devirlerde bile ayağının altında güç olması insana araba sürerken keyif veriyor. Daha önce de turbolu araçlar tabiki kullandım ama kendi aracın olmayınca çok önemsemiyor insan, ya da dizel araçlarda evet güç var tork var ama 3000 devirden sonra bu güç yerini sadece ses'e bıraktığı için performanslı sürüşlerde bu kadar keyifli olamıyordu.

Birde dediğiniz gibi çift kavrama şanzıman ile böyle bir motor birleşince "işte bu araba olmuş" diyorsunuz.

Son düzenleme:
Bu arada kanınız kaynayıp sürekli yüksek devir kullanacaksanız BMW bile ömürü yetişmez. Ki bu motorlardan extra hız performansı beklenmez. Ama arada denk gelen trafikteki 2 amelenin kafasına vermek için turbo teknolojisi şart.

Burada konu verim (Yakıt/Hız) olduğu için turbo hem dizel hemde benzinde performansı neredeyse 2'ye katlıyor. Sabah ilk 10 dakika, eve gelincede son 1 dakika dikkat edin hemen kapatmayın baştada zorlamayın. Ömürlük motor olur. Özellikle sıfır araba alıyorsanız rodaj çok önemli.

VW 1.4 122-125 motorları zaten TSI turbo beslemeli. Ecoboost da çok harika değil yani. :D
Hocam bir Ford fanboyu olarak çok gücendim bu söylediğinize. 😀 Bir motor düşünün ki 5 sene ardarda ödül almış, litre başına ürettiği beygir anlamında Bugatti Veyron'a yakın (doğruluğu hakkında emin değilim). Üstelik 1.0 motordan stock halde 140 beygir çıkartıp bunu lineer şekilde devir bandına yaymışlar. İngiltere'deki çoğu Fiesta kullanıcısının stage 1 yazılım ve egzoz ile aşağı yukarı 50-70k mildir sorunsuz bir şekilde 165 beygir bindiğini de unutmayalım. Bir de Fiesta ST'ye parası yetmeyen tayfa var, onlarda hazır kitler ile 205 beygir civarı güçler alıp sorunsuz kullanıyorlar. 1.2 TSI motorlar bile stage 1 ile 130-135 beygir civarlarına ancak gelirken Ecoboost'ların performansı cidden göz doldurucu. Eski Twinchargered TSI'lar (160'lık ve 180'lik) da artık kalmadığına göre her halükarda Ecoboost tercih ederdim. Fanboy olabilirim ama gördüğünüz üzere sebeplerini açıklıyorum, yok öyle beleş destek. 😀

Bunlara dikkat ettikten sonra yapısı gereği atmosferik motorlardan daha sağlam malzemelerden üretilen bu motorların daha uzun hizmet edeceğini düşünüyorum.
Peki sana samimi şekilde bunlara kaç kişinin dikkat ettiğini sorsam? Türkiye'de eğer araştırmayı seven bir insan değilseniz genelde araba bilginiz sahip olduğunuz motor hacmiyle sınırlı kalıyor. Atmosferik ve turbo ayrımını bilmeyip de trafikte yıllarını harcayan insanlar olduğunu kanıtlayamam ama yemin edebilirim.

Benim için ilk kalkışta 2-3 dakika rölantide beklemek, 30 dakikadan fazla araba kullandıktan sonra da 2-3 dakika stop öncesi rölantide beklemek sorun değil ama bunu yapmayan binlerce turbo kullanıcısı var. Turbo bakımından haberdar olmayan binlercesini katmıyorum bak. Sonra araba bir yere kadar dayanıyor ve en sonunda turbo yamuluyor.

Bizim vatandaş hacme bakar, km'de ne kadar yaktığına bakar, bakım giderine, bir de vergiye bakar. Ondan sonrası mühim değildir.

2-3 dakika rölantide beklemek israf gibi geliyor bana. Zaten bazı araçlar çalıştırır çalıştırmaz hareket etmeyi öneriyor. İlk marşla birlikte yağ motorda dolaşıyor. Yağ motorda bir kez dolaştıktan sonra hareket etmemek için bir sebep kalmıyor. Motor ısınana kadar elbette yüksek devirler çevrilmemeli. Ancak araba sadece motordan oluşmuyor ve fabrikalar da tüm parçaların birlikte ısınmasını öneriyor.

Turbo motorların daha sağlam bloğa iç malzemeye sahip olduğu zaten gerçek. Ancak daha yüksek basınca sahip olduğu da bir gerçek. :D Turbo beslemeli veya atmosferik diyerek şu daha kaliteli demek yanlış olur. Her motora göre farklı yorum yapılabilir.

Turbo bakımından haberdar olmayan binlercesini katmıyorum bak. Sonra araba bir yere kadar dayanıyor ve en sonunda turbo yamuluyor.

Buna ben de katılıyorum. Yollardaki turbolu araçların kaputunu kaldırın %90'ında yağ kaçağı vardır. Bu kadardan bir şey olmaz diyerek çoğu umursamıyor. Halbuki turbo beslemeli motorlar çok daha komplike ve daha fazla bakım istemesi de normal.

Geri
Yukarı