1.4 Fire 95 HP Egea 2023 alınır mı?

Neyi kabullenmek istemiyorsunuz anlamıyorum. Turbolu yeni nesil araçların yakıtını perfonmansını vs bende beğeniyorum değelere bakılınca zaten daha iyi olduğu belli oluyor. Ha bu arada tce motorlarda son çıkanlarda kronik sorun yok ister 1.6 tce ister 1.2 tce yada 1.3 tce fark etmiyorum hepsi turbolu içten yanmalı motor kronik denilebilecek sorun yok.

Haksızsın dediğim de hdi motorun eski ve güncel olmadığı TCe motorun yeni olduğunu kast etmiştim anlamadın sanırım :D. Benim de önerim bütçe yeterse 1.3 ama yetmezse 1.2 sorunsuz denilebilecek seviye de. Teşekkürler bu arada güle güle kullanırız.
1.2 hakkında daha çok şikayet var ama bütçe yoksa alınır tabii ki. Kadjar'da bile kullanıldı 1.2 TCe. Yeni 1.5 HDi'nin 300 nm torku var, doğrudur fakat gerek yok zaten o kadar tork'a. Dizel işi bitti, kim ne derse desin. Burada benim bile dizeli övmem bunu değiştirmeyecek.

Ayrıca bitmesi daha güzel oldu. Euro 6 ve üstü motorlarda AdBlue ile falan uğraşıyorsunuz bilmem ne. Ayrıca Euro 6.2 bile olsa dizel doğaya çok zarar veriyor. İyi oldu bence bitmesi.

1.2 hakkında daha çok şikayet var ama bütçe yoksa alınır tabii ki. Kadjar'da bile kullanıldı 1.2 TCe. Yeni 1.5 HDi'nin 300 nm torku var, doğrudur fakat gerek yok zaten o kadar tork'a. Dizel işi bitti, kim ne derse desin. Burada benim bile dizeli övmem bunu değiştirmeyecek.

Ayrıca bitmesi daha güzel oldu. Euro 6 ve üstü motorlarda AdBlue ile falan uğraşıyorsunuz bilmem ne. Ayrıca Euro 6.2 bile olsa dizel doğaya çok zarar veriyor. İyi oldu bence bitmesi.
Sonunda aynı sonuca varmamıza sevindim dostum ha bu arada sana yeni bir bilgi volkswagen grubu kamyonlarda ( Scania - Man ) Euro 6s emisyonlar bulunmakta artık bu durum minimum'a iniyor. Belki lazım olur diye ekledim hayırlı günler.

Sanmam. Tüm dizel araçları toplayıp yakma gibi bir şansımız olmadığı için elektrikliler tamamen yaygınlaşmadan kolay kolay bitmez.
Hepsini yakamayız ama artık satılmıyor Avrupa ülkelerinde ve A.B.D'de. Burda "sanmam" demeniz bir şeyi değiştirmiyor. Bazı markalar son içten yanmalı motorlarını çıkardılar. Dizelin suratına bile bakan yok. Mantığı da yok. Zamanında mantıklı araçlardı. Teknoloji gelişti.

Kafası olan elinden dizelleri çıkarıyor zaten.

Hepsini yakamayız ama artık satılmıyor Avrupa ülkelerinde ve A.B.D'de. Burda "sanmam" demeniz bir şeyi değiştirmiyor. Bazı markalar son içten yanmalı motorlarını çıkardılar. Dizelin suratına bile bakan yok. Mantığı da yok. Zamanında mantıklı araçlardı. Teknoloji gelişti.

Kafası olan elinden dizelleri çıkarıyor zaten.
Trafikteki milyonlarca dizel aracı ne yapacağız diye sormuyorum o zaman. Atalım çöpe gitsin mantığı yoksa. Hele 20 yıllık bilgisayarların bile kullanıldığı bir ülke olan Türkiye'de dediğiniz teknolojik gelişmelerin oturması yıllar sürüyor. Avrupa ülkelerinde veya ABD'de yaşamıyoruz.

Trafikteki milyonlarca dizel aracı ne yapacağız diye sormuyorum o zaman. Atalım çöpe gitsin mantığı yoksa. Hele 20 yıllık bilgisayarların bile kullanıldığı bir ülke olan Türkiye'de dediğiniz teknolojik gelişmelerin oturması yıllar sürüyor. Avrupa ülkelerinde veya ABD'de yaşamıyoruz.

Evet, Türkiye'de daha uzun sürüyor. Dizel araç üretilmediğinde trafikteki sayıları azalıyor ki dediğim ülkelerde az. Ayrıca bizim ülkemizde yok (keşke olsa) çok eski araçlara yüksek vergiler çıkartıyorlar. Yeni araçların daha düşük ve bu bizde tam tersi. O yüzden millet eski araçları kullanmıyor. Zaten dizel araçlar daha çabuk hurda oluyor. Ayrıca ileriki yıllarda çoğu ülkede dizel araç satışı ve kullanımı tamamen yasaklanacak. Uzatmaya gerek yok.

2020 1.4 Fire Urban Plus 2,5 sene kullandım.

Günlük kullanımda ve hız sınırları dahilinde performansı yeterli. Yani işe, markete, akrabaya v.b gidip gelmeye yeter. Uzun yolda da gene performansı yeterli. Sadece rampalara geldiğinizde aracın hızı düşmeden vitesi 4'e çekmeniz lazım. 4. Vites 4000 devirle her türlü rampayı rahatça çıkarsınız. Yılda 1-2 kere uzun yol yapıyorsanız onda da 5 tane rampada vites düşürmekten kaçınmazsanız 1.4 gerçekten güzel bir seçenek. Öte yandan hızlı koşu arabası değil yani solu kapatayım 160 160 gideyim derseniz ona gücü yetmez.

1.3 Multijet performans olarak günlük kullanım devirlerinde daha dolu olsa da iş gazlamaya geldiğinde 1.4 ile 1.3 kafa kafaya yürür.

1.4 motor sessiz, titreşimsiz, çabuk ısınan kısaca "yok gibi" bir motor. 1.3 torku daha yüksek olsa da diğer handikapları çok. Eğer kontak vurduktan sonra 15-20 km yol yapmıyorsanız gereksiz kalır.

Yol tutuşu konusunda gömüldüğü kadar kötü bir araba değil. Yan rüzgarlardan etkileniyor ve çok yüksek hızların arabası olmadığını da hissettiriyor ama virajlarda olsun, zorladığınızda olsun kötü bir davranışı yok. Zaten ESP'nin tek tuşla tek dokunuşla kapanması da FIAT'ın bu şasiye güvendiğinin bir göstergesi.

Urban ve üstü donanım alırsanız 6 hava yastığı, dijital klima, Android Auto gibi özellikler gelir.

Geçen hafta 2016 1.6 E-TORQ LPG otomatik araç aldım. Bu bile performanssız geliyor bana. Daha önce birkaç günlüğüne 1.4 fire Egea kiralamıştım motoru ciddi anlamda verimsiz, yetersiz.

@rex-6126 Aynı aracı almayı düşünüyoruz, daha çok şehir içi kullanacağız, trafik pek sıkışık değil buralarda, 4 kişilik aileyiz uçup kaçmak gibi hedefimiz yok. Aracınızda hoşunuza gitmeyen veya ekstra olarak hoşunuza giden olaylar var mı?

Geri
Yukarı