Fiat Egea Cross 1.4 Fire 2023 nasıldır?

Adieu

Decapat
Arabalardan anlamam, ailem 600.000 TL'ye 2023 model 0 KM Fiat Egea Cross 1.4 Fire almayı düşünüyor. Araba hakkında bilgisi olan arkadaşlar düşüncelerini paylaşabilir mi? Otomobili önermiyorsanız ise bu otomobilin yerine önerebileceğiniz otomobil var mı?

1.4 Fire motor çok performanssız bir motor tecrübe etme şansım olmuştu, hiç gaz tepkisi yok.
O bütçe için C3 Aircross gelir mi bakmak lazım, onun dışında ikinci el 1.6 multijet egea cross'lara bakabilirsiniz.

1 yıl kadar önce 2022 model cross 1.4 ile 2018 astra arasında kalmıştık, Cross'u kullanma fırsatımız oldu, illaki sıfır bir araç alınacak ise Clio, taliant, sandero yerine tercih edilebilir. Motor performansı sıradan kullanıcı için yeterli sayılabilir. Ya da 2. el yönelebilirsiniz.

Egea f/p arabasıdır ama 1.4 motoru gerçekten çok kötü. 1.6Mjet ya da en kötüsünden 1.3Mjet almaya çabalayın.

Kötü araba değil ama alternatifler bakılabilir o fiyatlara. Birde tavsiyem, otomatik araçlara bakın. Artık manuel araçlar aşırı derecede azaldı ve ikinci elde satışı zor oluyor. Hele ki yüksek fiyatlı ise eğer dahada zor. Geleceğide düşünerek bişey alın bence.

1.4 motor öyle "Kötüü rezaleet" denilecek bir motor değil. 1.4 Atmosferik motor sonuçta beklentinizi ona göre tutarsanız hız sınırları dahilinde işini yapıyor. Gerçi Cross sedandan daha ağır ben sedan kullandım ama olsun. Şu piyasada 1.0 65 beygir, 1.0 80 beygir, 1.2 75 beygir arabaların sıfır km olarak satıldığı bir ortamda 1.4 95 beygir o kadar da kötü değil.
Öte yandan Egea güzel araba. Ben 2020 orta paket Egea'dan 2016 orta paket Megane'a geçtim, Egea'nın daha iyi olduğu noktalar vardı diyorum.

Kötü araba değil ama alternatifler bakılabilir o fiyatlara. Birde tavsiyem, otomatik araçlara bakın. Artık manuel araçlar aşırı derecede azaldı ve ikinci elde satışı zor oluyor. Hele ki yüksek fiyatlı ise eğer dahada zor. Geleceğide düşünerek bişey alın bence.
Türkiye'de yaşıyoruz. 2. el piyasasında hala en hızlı manueller. Çoğu insan güncelliğe ayak uyduramıyor. Hem ülke şartlarından hem de ezberlikten hala otomatik vites düşünmeyenler var. Hele bahsi geçen Egea'nın otomatik modeline kimse bakmaz.

Türkiye'de yaşıyoruz. 2. el piyasasında hala en hızlı manueller. Çoğu insan güncelliğe ayak uyduramıyor. Hem ülke şartlarından hem de ezberlikten hala otomatik vites düşünmeyenler var. Hele bahsi geçen Egea'nın otomatik modeline kimse bakmaz.
Bu konuda kısmen haklı olabilirsiniz ama burda bütçe önemli. 300-500 bin bandında manuel araçlar gidebilirken, 600-700 bin bütçesi olan çoğu kişi artık otomatik bakıyor. O kadar para verip, neden manuel kullanayım modundalar. Eski tip alışkanlıkları bırakamayan illa olur tabii.

Donanım olarak en boşunda 6000-7000km yol yaptım, 500 civarını ben kullandım diyebilrim. 1.4 motor her türlü üzüyor. Anadolu Otoyolunda yokuşa girmeden önce 145-150 ile tam gazla girip 5. vitese düşürmene rağmen 100 civarı bir hıza düşmüş oluyorsun. En boş pakette müzik için USB ve kablolu Apple cihaz bağlama harici bir seçenek yok, multimedya sistemi dandik. Bundan sonra Golf 7'ye geçince sınıf atlamış gibi hissettim.
İyi yönleri ise fiyat/boyut oranı, Türklerin SUV arzusunu giderecek kadar yüksek denebilir, haliyle içi geniş, Golf'ten biraz daha geniş iç hacmi var. 6-7 ayda 16000 KM sonrası bir sorun çıkarmadı araç. Konforlu denebilir. Şehir içinde yüksek devirde gidersen sollamada falan sorun yaratmıyor. Alışınca güzel araç aslında diyorsun.
Bence motoru turbo seçme şansınız varsa çok iyi olur, eğer yoksa da hız yapmayıp kullanacak bir aile için çok sorun değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı