İnceleme 1.5 senelik Huawei Matebook D14 deneyimim

Ürün ve tüm teknik detayları.
Arkadaşlar merhaba, bundan bir buçuk sene önce kadar Matebook D14 R5 3500U 8 GB + 512g modelini almıştım bununla alakalı olarak almayı düşünen arkadaşlara deneyimlerimi aktarmak istiyorum. Öncelik dış tasarımıyla başlamak istiyorum, açıkçası tasarım olarak oldukça güzel ve hafif bir tasarımı var. Tek el ile tutmak oldukça kolay ve rahat. Kapağı açarken MacBook'dakiler gibi tek elle veya tek parmak ile açma özelliği yok ama bana kalırsa çok da önemli değil, sırf menteşesi daha yumuşak diye gidip de 10 bin TL fazla vermekten iyi diye düşünüyorum. Kapağı açınca iç tasarım beni oldukça memnun etti, açıkçası ekranın kenarlarında kalın bir çerçeve olmaması ekstra güzel bir görünüm veriyor zira biliyorsunuzdur ki kamerası klavyede F6 ve F7 tuşlarının arasında tuş gibi gizlenmiş bir biçimde duruyor. Bana soracak olursanız kamera konumu biraz kötü. Yani neden kötü derseniz iş toplantısı yapacaksınız karşı taraf sizi aşağıdan görüyor, yüzünüzden ziyada boynunuz daha ön planda oluyor yani kafanızı aşağıya eğerek konuşmanız gerekiyor.

Biraz ekrana bakacak olursak IPS ekranları genelde insanlar pek sevmiyor ancak bu cihazda ekran sizi çok rahatsız etmiyor göze bile batmıyor. Klavyedeki ışıklandırma bana biraz az gelmişte olsa gayet yeterli derecede. Parmak izi okuyucusu gereğinden fazla hızlı ve sizi gündelik kullanımda yormuyor. İçindeki NVMe SSD gerçekten hakkını veriyor sistemin açılış hızı maksimum 5-6 saniye kadar sürüyor.

Cihazı gündelik, iş ve ofis ortamlarında kullanırken sıkıntı çıkmayacağına emin olabilirsiniz. Gerçekten programları açarken çok zorlanmıyor, tabii her program için aynı şey geçerli değil. Oyun kısmını soracak olan var ise bazı oyunları oynarsınız ancak en düşük ayarlarda.
Program olarak denediğim en ağır program sanırım Photoshop oldu, arayüzünde ufak tefek takılmalar olsa da işinizi görecek derecede olduğundan emin olabilirsiniz. Oyun olarak da Valorant, CS:GO, ETS 2, HOI4, Cities Skylines, GTA 5 ve Bannerlord denedim. Açıkçası hepsini düşük ayarlarda bile olsa açtı hatta oynanacak düzeydelerdi. (Bannerlord için hâla şaşkınım.) Tabii benim gibi arada sırada oyun oynamayı seven kişiler var ise soğutucu fan almayı unutmasın derim çünkü kasası alüminyum olduğu için bir yerden sonra çok ısındığını anlıyorsunuz, ancak ürün sıcaklığı dışarı atma konusunda oldukça başarılı.

Gelelim fiyatına göre uygunluğuna, bana kalırsa şu anki fiyatını hak eden bir ürün değil. Ben aldığım zaman 6500 TL'ye almıştım ve o zaman gerçekten fiyatını hak eden bir üründü ancak şu anki fiyatları 11000-14000 arasında değişmekte ve gerçekten bu fiyata daha iyisini bulabiliyorsunuz. Matebook'da en sevdiğim şeylerden biri PC Manager uygulaması oldu, format atınca sadece WLAN driverını kurmanız yeterli oluyor çünkü PC Manager sizin yerinize diğer sürücüleri kuruyor hatta güncellemelerini kontrol ediyor. Bu arada cihaz Windows 10 olarak geliyor ve benim Windows 11'i deneme imkanım oldu, açıkçası Windows 11'in kendi kararsızlığından mıdır bilmiyorum arayüzde kasmalar donmalar mevcuttu ve boştayken bellek kullanımı %50 civarlarındaydı. Yani Windows 11 8 GB belleği olan birine göre değil gibi duruyor bu konuda da küçük bir bilgi vereyim.

Cihaz bana bu zamana kadar hiç sorun çıkarmadı, ancak ilk aldığımda Ethernet kablosu girişi aramıştım :) meğerse incelikten ödün vermemek için CD/DVD okuyucu ve Ethernet girişi koymamışlar bir tek HDMI girişi bulunuyor. USB bellek girişi 2 adet bulunuyor biri cihazın solunda biri sağında, zaten birine mouse takıyorsunuz diğeri bazen tek başına yetiyor bazen yetmiyor. Bunların dışında tek sorunu kendi kullanımım yüzünden yaşamıştım o da ilk aldığım zamanlar laptop çantası olmadığı için standart bir okul çantasında taşıyordum ve çantanın içindeki deri parçası fanın içine kaçtığında aşırı derece ses yapıyordu. Servisine götürüp verdiğimde sorgulamadan alıp 2 saat içinde sorunumu çözüp teslim ettiler. Yakın zamanda garantisi bitmeden servisine tekrar iç temizliği ve termal macun değişimi için gideceğim.

Umarım ürünü alacak veya almayı düşünen arkadaşlar için yararlı bir konu olmuştur.

Son düzenleyen: Moderatör:
İncelemeniz için çok teşekkürler hocam elinize sağlık. Sormak istediğim bir soru var : günlük kullanımda ısınma durumu nedir acaba?
Ben genel olarak soğutucu fanın üstünde kullanıyorum hep, örneğin şu an YouTube üzerinde 2K video izliyordum GPU 60-65 derece arasında. Soğutucu fan iyi/kötü 5-10 derece fark ettiriyor. Kısacası Google'da gezerken film, dizi izlerken çok ısınmıyor. Hatta ben üniversite için aralıksız 5-6 saat kadar makale yazmak için kullanmıştım sıcaklığı hiç rahatsız etmemişti.

Yeni konular

Geri
Yukarı