İlk dizüstü tecrübesi: Huawei Matebook D14 Deneyimleri

Selamlar, geçen yazdığım "ilk konsol tecrübesi: Xbox Series S" yazımdan sonra "neden bunu bir seri gibi yapmıyorum ki?" dedim. Kendi amatör serimin 2. bölümü ile sizlerleyim. Aslında ilk dizüstü bilgisayarım değil, kendime ait ilk bilgisayarım HP laptop idi ama aldığım gün masama koyduğum ve bir daha kaldırmadığım için saymıyorum. Ondan sonra da mecburiyetten 1-2 ay ölü bir dizüstü kullandım ama sinir krizi dışında bir izlenimim olmadı. Konudan uzaklaşmadan şu arkadaşla ilgili deneyimlerimi aktarayım. Cihaz yazıyı yazmaya başlığım tarihten itibaren (27.03.2021 - 04:24) 1.5 haftadır elimde, aktif bir şekilde kullanıyorum. Yazıyı bitirdiğimde 2-2.5 haftayı doldurmuş olabilir. Öncelikle neden dizüstü bilgisayar tercih ettim kısmında bakalım. Not: Bu yazıda yılların masaüstü manyağı olarak "dizüstü alınmaz." diyenlere çok fazla laf attıysam kusura bakmasınlar lütfen.
Neden Huawei D14? Neden dizüstü bilgisayar?
  1. Ablama birkaç ay önce D14 R7 3500U modelini almıştık, görüntüsünü, malzeme kalitesini oldukça beğenmiştim. Ablamda memnun olduğunu söyleyince biraz daha güvendiğim bir marka oldu.
  2. Bildiğiniz gibi Huawei dizüstü bilgisayarlarda kamerayı klavyeye gömüyorlar, bu da gizlilik konusunda oldukça önemli bir detay, bant yapıştırmaya gerek kalmıyor. Sizi bilmem ama ben mikrofon kısmını pek sallamasam bile kamera kısmına aşırı takıntılıyım.
  3. Aslında Series S + D14 yerine RTX 3060 içeren bir oyuncu laptopu almayı düşünüyordum. Ama 15.6inç çok büyüktü, büyük olmasının yanı sıra 2.5 kilogram ağırlık ise oldukça fazlaydı, sonuçta kas yapmak gibi bir amacım yoktu, rahat taşımak istiyordum. Veee D14 sadece 1.4 kilogram civarı, tüy gibi!
  4. Seneye üniversite yolcusuyum. Dolayısıyla hafiflik ve dizüstü olması benim için önemli, yanımda 15 kilogramlık metal bir kasa götürmem ihtimal dahilinde bile değil.
  5. Kasası plastik olmadığı için biraz daha güven veriyor açıkçası.
Önceki incelememde olduğu gibi yine alışılmış sebeplerden dolayı tercih ettim kısaca. Yoksa maddeler çok uzar ama anlamı yok.
Peki D14 bana nasıl bir deneyim sundu? Memnun kaldım mı? Günlük kullanımın yanı sıra oyun performansı nasıldı?
İlk önce soğutma kısmından başlamak istiyorum, malum dizüstü bilgisayarlarda soğutma ile ilgili soru işaretleri bolca oluyor. Cihaz boştayken, dümdüz dizi izlerken vesaire 39-43 derece arasında çalışıyor. Hatta yatağımın üzerinde, dolayısıyla hava kanalları da yorganımla engellenmiş şekilde 30 dakika kadar anime izledim, sıcaklık değerleri yine aynıydı. Yük altında ise şimdiye kadar maksimum 78 derece gördüm, ek bir soğutma kullanmıyorum. Dolayısıyla soğutma kısmını dert etmenize gerek yok, gayet hoş bir iş ortaya koyulmuş. Oyun performansı ise benim beklentimi karşıladı, zaten almadan önce Vega 10 ile ilgili tüm testleri izlediğim için beklentimi karşılaması da oldukça doğal. Aldığım oyun performansı şu şekilde:
CS:GO:
1920x1080p, 16:9, en düşük ayarlar, ortalama 70-75FPS.
Battlefield 1: 1920x1080p, ölünün ölüsü ayarlar, görüntü ölçekleme idi sanırım işte o ayar %70'de, ortalama 35FPS. Arada 27'lere kadar düşüyor, 40-45'lere kadar çıkıyor.
Battlefield 4: 1920x1080p, en düşük ayarlar, görüntü ölçeklemeden kısılmadı, ortalama 45-50FPS.
Not: tüm testlerimi maksimum performans moduyla, şarja takılı şekilde yaptım.
Oyun odaklı bir bilgisayar olmadığı için pek beklentiye girmek anlamsız zaten, iş görüyor. Tabii tek amacınız benim gibi sadece arkadaşlarınızla eğlenmek ise. Aksi şekilde rekabetçi bir oyuncuysanız tatmin etmeyecektir. Oyunlardayken fan sesi doğal olarak yüksek. Sarj kısmında ne yazık ki yorum yapamayacağım çünkü pandemi dolayısıyla evden çıkmıyorum, dolayısıyla mobil kullanım testi yapamadım. Genel olarak evde laptop ekranı kapalı, monitöre bağlanmış şekilde kullanıyorum. Ancak pil performansı standart kullanımda canınızı sıkmayacaktır diye düşünüyorum. Ürünün kamerasına gelecek olursak, kamerası ortalama bir dizüstü kamerası diyebilirim. Tek artısı klavyeye gömülü olması, günü kurtarabilecek bir kamera ama daha fazlasını beklemeyin. Şimdi ürünün gömülmesi gereken 2 yanına değinmek istiyorum, biri çözülebilir ama diğeri gerçekten çok büyük bir eksi yön. İlk olarak üründe yalnızca 2 adet USB girişi var, çok az olduğunu düşünüyorum ancak küçük bir harcama ile çoğaltıcı edinebiliriz, asıl bomba sizi de sinir edecek diye düşünüyorum. Şimdi ürünün 2 adet RAM slotu var, tabii APU olduğu için 2 RAM slotunu da doldurmuşlar, şu anda 4+4 2400MHz RAM takılı ama... Çok büyük bir ama ki servis yardımıyla ürüne RAM yükseltmesi yapamıyoruz. 1.2 GB GPU'ya ayırıyor, kalan miktar ise size az mı geliyor? Ürünün garantisini bozmadan hiçbir şey yapamıyorsunuz. Aşırı sinir bozucu bir şey. 2021 yılındayız ve aldığımız dizüstü bilgisayara en basit parçanın yükseltmesini yapamıyoruz, saçmalık. Tasarım on numara, parmak izi okuyucu çok güzel, ekran gayet iyi, performansı gayet güzel yani tamamen alınabilir bir bilgisayar ama neden RAM yükseltmesi yapılamıyor? Belki ilk dizüstü tecrübem olduğu için ben cahillik yapıyorumdur, çoğu modelde yükseltilmiyor olabilir belki ama bana saçma geldi. Bu arada bahsetmeyi unutmuşum, bilgisayarın içerisinde yanılmıyorsam Samsung SSD kullanılmış ve bu SSD'ler ile 3.5GB okuma, 2.5GB yazma hızları elde ettim, dolayısıyla hız kısmında sorun yok. Üründe Ethernet girişi olmadığı için Wi-Fi ile kullanıyorum, Wi-Fi 5 ile birlikte verimli bir şekilde kullanabiliyorum, kablosuz bağlantı kısmında da sorun yok. İçinde yüklü gelen PC Manager ile birlikte tüm driver güncellemelerini rahatlıkla yapıyorum. Telefonu da bağladım, aramaları direkt bilgisayardan yanıtlıyorum, keyfim yerinde.
Peki alınır mı?
Her üründe olduğu gibi kendinize "benim neye ihtiyacım var." demelisiniz. Eğer ihtiyacınız ince, küçük ve hafif bir bilgisayar ise ama arada bir tatlı oyunlar oynamak isterseniz alabilirsiniz. Eğer öğretmen ya da canlı ders, canlı konferans tipi işlerle uğraşmanızı gerektiren bir mesleğiniz varsa kesinlikle alın. Eba canavarı nasıl osla 😅. R7 modelini 6300TL'ye almıştım. Fiyatlar çok hızlı değişiyor, bu bilgisayar en son Turkcell'den 5900'e alınabiliyordu, yanındaki hediyeleri boş verin 3 kuruşluk şeyler zaten, alabiliyorsanız oradan alın. Ancak Huawei Türkiye'ye küçük bir sitemim var, gereksiz ama söylemek istiyorum. Ürünü aldıktan sonra 2 hafta içerisinde 1TL'ye akıllı bileklik alabilmem için kod göndereceklerdi, göndermediler, en azından yedekte dururdu dedim ama hayal oldu sanırım. Pek önemli bir detay değil.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı