1.5 yıllık telefonumun IMEI kaydı silindi

tyrono

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle selam, 2021 yılında kasım-aralık gibi aldığım POCO X3 Pro 128 GB telefonumda çift SIM kart slotu var. Geçtiğimiz ay telefonuma SMS olarak cihazımın IMEI numarasının kayıt altında olmadığı, 120 gün içerisinde kapatılacağına dair bir mesaj aldım. Bir yanlışlık olduğunu düşündüm, telefon ithalatçı garantili ve Hepsiburada üzerinden güvenilir bir satıcıdan almıştım. Fakat bu ay aynı mesajı tekrar almam üzerine e-Devlet'ten çift SIM kartın ikisinin de IMEI'sini sorgulatmam sonucu biri ithalatçı kayıtlı diğeri ise kayıtsız görünüyor.

IMEI kayıt ücretleri malum, zaten sadece tek SIM kart kullanıyorum, kaydetmesem SIM kartların ikisi de kapanır veya bir şekilde başıma dert olur mu? Birkaç defa hesaplarımın olduğu bankalar "SIM kartınız değiştirilmiştir" şeklinde uyarılar verdi telefonum kısa süre banka işlemlerine kapatıldı, bununla ilgili olduğunu tahmin ediyorum.

Sizce ne yapmam gerekir? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış bilmiyorsam belli bir süre aktif olmayan IMEI numarası artık silincekti sizinde 2 IMEI numarasından biri silinmiş olabilir.

IMEI'niz kopyalanmış olabilir. Ayrıca TR cihazı değil veya başka bir işler çevirmişler garip bir durum bu.

Hocam imeimi kopyalatacak bir işlem yaptığımı sanmıyorum, tamire vermedim korsan App vs indirmedim garip gerçekten.

Doğru anladıysam diğer SIM soketine takarak kullanmaya devam edebilirsin. Kaçak kayıt gibi illegal bir işlem yapılmadı ise durumu satıcıya belirtmende fayda var. Yardımcı olacaklardır.
satıcıya geçen ay ilk mesaj geldiğinde yazmıştım hocam, malesef umurlarında olmadım :)

Güvenilir satıcı dediğiniz kim acaba?

Birkaç farklı durum olabilir ya IMEI numaranızı kopyaladılar. Ya aldığınız satıcı telefonu ithal ettiğinde başka bir cihazdan IMEI attı ve patladı. Şu an en mantıklı şey satıcı ile iletişime geçmeniz. Size ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir.

Yanlış bilmiyorsam belli bir süre aktif olmayan IMEI numarası artık silincekti sizinde 2 IMEI numarasından biri silinmiş olabilir.

Bunda haklı olabilirsiniz, zaten aşırı gereksiz bir uygulama bir de süresini bayağı kısaltmışlardı yanlış hayırlamıyorsam

Güvenilir satıcı dediğiniz kim acaba?

Birkaç farklı durum olabilir ya IMEI numaranızı kopyaladılar. Ya aldığınız satıcı telefonu ithal ettiğinde başka bir cihazdan IMEI attı ve patladı. Şu an en mantıklı şey satıcı ile iletişime geçmeniz. Size ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir.

Satıcı Hepsiburada üzerinden "yamanteknoloji" görünüyor hocam, bu güne kadar binlerce iyi yorum almış ilginç gerçekten, tavsiyeniz üzerinde doğrudan iletişime geçmeyi deniyorum tekrardan

Babam seneler önce Samsung marka telefon aldı. Seneler dediğim 3-4 sene. Bir gün basket maçını izlemeden çıkınca babamı aradım ve ulaşamadım eve geldiğimde ise babam şebekenin olmadığını belirtti. Biraz düşününce ve SIM kartı başka telefında deneme gibi şeylerden sonra IMEI'nin kopyalandığı kanısına vardık ki öyle de olmuş. Sıfır cihazın bile IMEI'sini kopyalayabiliyorlar. Ve bu siz telefonu bir yere vermesenizde oluyor. Sıfır cihazın imeisinin nasıl gittiği de moralimizi bozmuştu ve sizin duruma çok benziyor. Sizinde IMEI kopyalanmış olabilir hocam

Hocam imeimi kopyalatacak bir işlem yaptığımı sanmıyorum, tamire vermedim korsan App vs indirmedim garip gerçekten.

satıcıya geçen ay ilk mesaj geldiğinde yazmıştım hocam, malesef umurlarında olmadım :)
Hocam anlattıklarınız sadece IMEI nin çalınması, kopyalanması gibi durumlarda oluyor. Ayrıca TR cihazı olmadığını anlıyoruz.

Hocam anlattıklarınız sadece IMEI'nin çalınması, kopyalanması gibi durumlarda oluyor. Ayrıca TR cihazı olmadığını anlıyoruz.

Hocam cahilliğimi affedin, TR cihazı olmadığını nereden anladık? IMEI'lerden biri "ithalat yoluyla kaydedilen IMEI" göründüğü için mi? TR cihazlarında böyle değil o zaman?

Yeni konular

Geri
Yukarı