1 ayda SSD sağlığı düştü

ibrhm06

Hectopat
Daha fazla  
SSD Health seviyesi %97 olarak gözükmektedir. SSD'yi alalı 1 ay olmadı. Çok veri yazdırıp sildirmiyorum. Sadece iki tane oyun yüklü. Ve benchmark testi de aşağıdaki gibidir. SSD'de bir sorun var mı? Değerler normal mi? SSD için ayrıca ayar yapmak gerekiyor mu? Bu konuda yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Teşekkürler.

SSD: Toshiba OCZ TR200 240GB
Bilgisayar: Lenovo Z500 i5 3230M
İşletim Sistemi : Win10 64 Bit

1.PNG
2.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende düşüşler olmuyor ancak SSD de bir hasar meydana gelmediği sürece almayacakları belli hayatına son evrene kadar kullanacağız. Bir ara hesaplamıştım 60TB ömür biçiyor ancak bende 23TB gibi bir ömür ortaya çıkıyor günlük standart kullansam 3 yıl gidiyor ve garanti bitiyor. %0 hesabıyla bu şekilde. Adamlar planlı eskitmeyi de iyi planlıyorlar. Ancak %50 altında sorunlar ortaya çıkabiliyor ve bu anlarda değişim veya iade yapabiliriz. Ben de bu konulara takıntılı bir insan olarak yinede kullanmaya devam etmekteyim. Bir daha SSD alacaksanız sadece bir markanın bir modelini önereceğim Sandisk'in Ultra II SSD 480 lik versiyon. Bir abimin bilgisayarımda her gün 20-30gb veri işleyerek kullanılıyor (4k video işliyor). 2 yılda %1 düşmüştü.
Senin dediğine bakacak olursak boşuna verdim SSD’yi garantiye. 11 TB yazma ile %83 sağlığa düşmüş ve büyük boyutlu dosya kopyaladıktan sonra bir süre sistem donuyor %100 kullanıma çıkıyordu diye verdim garantiye inşallah değiştirirler.

Sende bir sorun var ama sistem donması vs gibi. Yine bir şansın var. Bende hiçbir sıkıntı yok, sadece sayılar hareket ediyor.
Sorunu tam açıklamak gerekirse şöyle. İnternet Download Manager ile mesela Windows 10 ISO dosyasını indiriyorum. İndirme bitiyor o son aşama olan indirilen dosyalar birleştiriliyor kısmında çok yavaş bir şekilde ilerliyor ve disk kullanımı %100 oluyor ve sistem tıkanıyor kalıyor öyle durup bekleyeceksin bitirmesini ve bittikten sonra yine 30 saniye falan sistem yine donmuş şekilde kalıyor bu işlemler olur ilen disk kullanım ışığı sürekli sabit yanıyor. Sorun bu ve tabi olarak sağlığının 7 ayda çok aşırı düşmesi. Ek olarak hız testinde 490-500 arasası okuma 450-460 arası yazma değerlerini görüyor.

Sorunu tam açıklamak gerekirse şöyle. İnternet Download Manager ile mesela Windows 10 ISO dosyasını indiriyorum. İndirme bitiyor o son aşama olan indirilen dosyalar birleştiriliyor kısmında çok yavaş bir şekilde ilerliyor ve disk kullanımı %100 oluyor ve sistem tıkanıyor kalıyor öyle durup bekleyeceksin bitirmesini ve bittikten sonra yine 30 saniye falan sistem yine donmuş şekilde kalıyor bu işlemler olur ilen disk kullanım ışığı sürekli sabit yanıyor. Sorun bu ve tabi olarak sağlığının 7 ayda çok aşırı düşmesi. Ek olarak hız testinde 490-500 arasası okuma 450-460 arası yazma değerlerini görüyor.
Hocam bendemi göndersem garantiye ne dersiniz? Sizinki gibi sorunlar bendede var okuma yazma hızı düşük ve hızlı sağlık düşüyor. İdm sorunu bende yok. Siz ne zaman garantiye verdiniz?

Son düzenleme:
toshiba ssd ler problemli galiba bende technopat sistem tavsiyesinde görünce direk aldım fakat bugün forumda gezerken denk geldi herkes şikayetçi sanırım ben daha alalı 2 hafta olduğu için sıkıntı görmedim SBFA12.6 güncellemesi gelmiş

Hocam SSD'den bir haber var mı? Son gelişme nedir?
Evet var. Gönderdiğim Toshiba gitti yerine Corsair gönderdiler. Başka marka gönderdiklerinden iade etmek istedim cevap olarak ellerinde Toshiba yokmuş bekletmemek için Corsair göndermişler isterseniz gönderin geri Toshiba geldiğinde gönderelim dediler. Bende istemedim yine Toshiba gelecek yine aynı sorun olacaktı bende Corsair kullanmaya karar verdim.
Sonuç olarak memnunum Performansı daha iyi Toshibadan daha hızlı.

Evet var. Gönderdiğim Toshiba gitti yerine Corsair gönderdiler. Başka marka gönderdiklerinden iade etmek istedim cevap olarak ellerinde Toshiba yokmuş bekletmemek için Corsair göndermişler isterseniz gönderin geri Toshiba geldiğinde gönderelim dediler. Bende istemedim yine Toshiba gelecek yine aynı sorun olacaktı bende Corsair kullanmaya karar verdim.
Sonuç olarak memnunum Performansı daha iyi Toshibadan daha hızlı.
Gönderdiğinizde SSD sağlığı ne kadardı? Benim sağlık hızlı düşüyor ondan şüpheleniyorum birde hız testinde tam verim alamıyorum. Sata3 hızlarına ulaşmıyor.

Gönderdiğinizde SSD sağlığı ne kadardı? Benim sağlık hızlı düşüyor ondan şüpheleniyorum birde hız testinde tam verim alamıyorum. Sata3 hızlarına ulaşmıyor.
Toshiba TR200 serisi SSD’lerin hepsinde sağlık sorunu var. Benim disk 6 ayda %84’e düşmüştü.
İnternette ne kadar Toshiba kullanan varsa hepsinde aynı sorun var.

Yeni konular

Geri
Yukarı