1 dolar 30 TL oldu

31₺'ye doğru tam yol.

Öyle hocam ideolojik kutuplaşma da işin içinde olunca seçim konusunda yapacak bir şey yok kimseye zorla oy verdiremezsin. Sürekli idareye muhalif görünen kitlenin de bir çözüm önerisi sunamadığı, insanları kendilerine inandıramadıkları da kabak gibi ortada. O yüzden ben olaya kimin başaracağı noktasından bakmıyorum bu ülke hepimizin, inşallah ekonomiyi becerip düzeltebilirler de (umudun var mı dersen yok tabii ki) ülke daha fazla zarar görmez demek ve buna dua etmekten başka diyecek bir şey yok. Sen ben vatandaş olarak şikayet etsek ne olacak, güya alternatif olarak gördüğümüz muhalefetin hali ortada. Çil yavrusu gibi dağıldılar hani olay Türkiye'ydi kimsenin derdi ülke falan değil herkesin kendi koltuğunu koruma ya da kendine yağlı bir koltuk kapma dışında bir derdi yok.

Kusura bakma kardeşim de muhalefetin yapabileceği başka bir şey yoktu.
Baktığın zaman tek hataları imamoğlu'nu aday yapmamak olabilir. Başka da bir şey yok.
Türkiye'nin durumu bu haldeyken hala muhalefetten bir şey yapmasını beklemek saçma.
Adamlar daha ne yapsın halk hala böyle ise?

"Dua etmekten başka diyecek bir şey yok. Sen ben vatandaş olarak şikayet etsek ne olacak"
Demişsin.
Dualara sığınırsanız işiniz zor. Şikayet edip eyleme geçmek ile çok şey olur ayrıca.

"Muhalefetin hali ortada. Çil yavrusu gibi dağıldılar"
Demen ayrı komedi zaten. Ne yapsalardı hepsi farklı ideoloji içindeler zaten. Devam nereye ediyorsun? Hepsi birer ayrı parti zaten. Tüm partiler liderler birleşsin seçimden sonra da 2-3 blok halinde devam edilsin. Ne bu ilkokul cevap anahtarı mı?
Zaten yapacaklarını yaptılar. Önemli olan birlik mesajıydı ve tek, ortak bir amaç vardı ama bu Türkiye içinde yaşayan halka nafile.

"İnsanları kendilerine inandıramadıkları da kabak gibi ortada" diyorsun.
Siz sizi inandırabilene mi oy veriyorsunuz?

Eğitim yok, bilim yok, araştırma yok, düşünme yok, empati yok. Ahlak denilen şey hele ki hiç yok. Artık şaşırmıyorum.

Kusura bakma kardeşim de muhalefetin yapabileceği başka bir şey yoktu.
Baktığın zaman tek hataları imamoğlu'nu aday yapmamak olabilir. Başka da bir şey yok.
Türkiye'nin durumu bu haldeyken hala muhalefetten bir şey yapmasını beklemek saçma.
Adamlar daha ne yapsın halk hala böyle ise?

"Dua etmekten başka diyecek bir şey yok. Sen ben vatandaş olarak şikayet etsek ne olacak"
Demişsin.
Dualara sığınırsanız işiniz zor. Şikayet edip eyleme geçmek ile çok şey olur ayrıca.

"Muhalefetin hali ortada. Çil yavrusu gibi dağıldılar"
Demen ayrı komedi zaten. Ne yapsalardı hepsi farklı ideoloji içindeler zaten. Devam nereye ediyorsun? Hepsi birer ayrı parti zaten. Tüm partiler liderler birleşsin seçimden sonra da 2-3 blok halinde devam edilsin. Ne bu ilkokul cevap anahtarı mı?
Zaten yapacaklarını yaptılar. Önemli olan birlik mesajıydı ve tek, ortak bir amaç vardı ama bu Türkiye içinde yaşayan halka nafile.

"İnsanları kendilerine inandıramadıkları da kabak gibi ortada" diyorsun.
Siz sizi inandırabilene mi oy veriyorsunuz?

Eğitim yok, bilim yok, araştırma yok, düşünme yok, empati yok. Ahlak denilen şey hele ki hiç yok. Artık şaşırmıyorum.

Yazdıkların Türkiye'nin tam bir özeti. Sen muhalifsin ve muhalefetin her seçimden bile bile lades politikalarla sürekli mağlup ayrılmasına rağmen hemen hemen her yaptığını doğru görüyorsun işte sen muhalif seçmenin özetisin.

İktidarı destekleyen halk da ekonomi yerlerde sürünmesine rağmen iktidarın her yaptığını doğru görüyor aranızda bir fark yok.

Ortalama bir Türkiye vatandaşının özeti bu işte: "Benim desteklediğim, benim ideolojimde olan doğrudur, sonuna kadar destek veririm, diğer ideolojinin adamı kazanacağına benim adamım kazansın!" kafası.

Adamcılık, bendencilik kafası. Bu arada bana "Siz sizi inandırabilene mi oy veriyorsunuz?" demişsiniz de. Bu soruyu ciddi olarak sormuş olamazsınız, ya kime oy vereceğim? Benden olana benim ideolojimde olana mı vereyim sizin gibi?

Tabi ki projeleriyle, vizyonuyla bana bu işi başarabileceğini inandıran adam kimse ona vereceğim. Seçimler niye yapılıyor o zaman herkes ideolojisini söylesin de sayalım otomatik olarak o kadar masraf etmeyelim..

İster cübbeli sakallı hacı olsun, ister orak çekiçli marksist olsun beni ikna edebilen adama veririm elbette. Çünkü artık ideolojicilikten, adam kayırmacılıktan, bendencilikten midem kalkıyor da ondan.. Şunu da söyleyeyim son seçim itibariyle oy vermeyi bıraktım. Ölene kadar oy vermeyi düşünmüyorum bu ülkede sağcısıyla solcusuyla dindarıyla dinsiziyle ülkeye bakış açısı değişmedikçe kimin geldiğinin bir önemi yok. Aynı senaryonun farklı fraksiyonlarını izleyeceğiz neticede ideolojiler farklı olsa da kafa aynı..

Öyle hocam ideolojik kutuplaşma da işin içinde olunca seçim konusunda yapacak bir şey yok kimseye zorla oy verdiremezsin. Sürekli idareye muhalif görünen kitlenin de bir çözüm önerisi sunamadığı, insanları kendilerine inandıramadıkları da kabak gibi ortada. O yüzden ben olaya kimin başaracağı noktasından bakmıyorum bu ülke hepimizin, inşallah ekonomiyi becerip düzeltebilirler de (umudun var mı dersen yok tabi ki) ülke daha fazla zarar görmez demek ve buna dua etmekten başka diyecek bir şey yok. Sen ben vatandaş olarak şikayet etsek ne olacak, güya alternatif olarak gördüğümüz muhalefetin hali ortada. Çil yavrusu gibi dağıldılar hani olay Türkiye'ydi kimsenin derdi ülke falan değil herkesin kendi koltuğunu koruma ya da kendine yağlı bir koltuk kapma dışında bir derdi yok.

Ohoo dua etmeye kaldıysa iş bilmem kaç bin tanesine dua et sabah akşam. Akılcı ve bilimsel gerçeklere dayanmayan yollarla hiçbir iş yürümez.
Osmanlıda da bu kaderci kafa yapısı vardı biz halifeyiz şöyle böyle falan en son ingiliz generallerin ayaklarını öpüyorlardı şimdi de katarlıların çok farklı değil.
Ekonomi temeli güvene dayanır güzel kardeşim mevcut hükümet kimseye güven vermiyor. İktidar değişeydi dolar düşmezdi ama enflasyon azabilir ekonomik anlamda güven endeksi artar ve kurda bu kadar büyük dalgalanmalar olmazdı. Daha çok yatırımcı konum itibariyle ülkemize yatırım yapmak isteyebilirdi bizde yatırımı bırak olan markalar kepenk kapatıp pazardan çekiliyorlar 2-3 kayda değer firmanın yatırımını gördüm şu zamana kadar bunlarda katma değer katacak üretim değil yani baya boş. Hükümet ucuz iş gücü yaratma gayesi vardı ve bununla üretimi arttıracaklardı ama ters tepen bişey var üretim arttı doğru da tüketim çok daha fazla arttı çünkü bu gün değeri 1 birim olan mal yarın 2 birim oluyor bu sebeple ekonomik güvensizlik insanları elde varken şunu alalım şekline itiyor kendimde bunu yapıyorum çünkü param oldukça lazım olan veya olacak malzemeleri alıp duruyorum, kenara para koyduğum yok çünkü değeri kayboluyor yarın.

Öncelikle %5 altı enflasyon lazım senelik ve nüfusu azaltmaya dayalı politikalar izlenmesi lazım dolar bazında GHYS artmadığı halde nüfus artıyor sonucuda kişi başına düşen milli gelir azalıyor. Türkiye nüfusun bir şekilde 60-70 milyon arasına çekilmesi lazım max 2 çocuk gibi politikalar uygulanırsa azaltılabilir. Bizim çok nüfusa dayalı ucuz iş gücüne değil katmadeğer üretime ihtiyacımız var hadi nüfusu arttırsan bile Hindistan ve Mısır gibi Çine alternatif ülkeler varken adamlar bize niye yatırım yapsın bize göre Mısır çok daha avantıjlı ucuz iş gücü konusunda baktığımızda mesela asyadan deniz yoluyla ulaşmak kolay hemde mısırdan avrupaya deniz yolu daha avantajlı bize göre. Kısaca saçma sapan politikalar güdüyorlar çok nüfusla ucuz iş gücü bizim ülkemizde olması çok zor ancak katma değere odaklanmamız gerekiyor yani devletin bunlara teşvik vermesi lazım ithalat yapana teşvikler vergi indirimi ve ekonomik destek paketleri gibi şeyler olabilir yada ithalata dayalı iş kuracaklar için geri ödemesiz veya ödemesi baya esnek yatırım falan.

Başka saçma sapan şeylerden biride millet sanayi 4.0 gibi insansız üretime geçmeye hazırlanıyorken mültecileri ucuz iş gücü olarak gören yenilikçi değil gelenekselci kafa yapısına sahip yöneticilerle bir yere varamayız.

Son düzenleme:
Yazdıkların Türkiye'nin tam bir özeti. Sen muhalifsin ve muhalefetin her seçimden bile bile lades politikalarla sürekli mağlup ayrılmasına rağmen hemen hemen her yaptığını doğru görüyorsun işte sen muhalif seçmenin özetisin.

İktidarı destekleyen halk da ekonomi yerlerde sürünmesine rağmen iktidarın her yaptığını doğru görüyor aranızda bir fark yok.

Ortalama bir Türkiye vatandaşının özeti bu işte: "Benim desteklediğim, benim ideolojimde olan doğrudur, sonuna kadar destek veririm, diğer ideolojinin adamı kazanacağına benim adamım kazansın!" kafası.

Adamcılık, bendencilik kafası. Bu arada bana "Siz sizi inandırabilene mi oy veriyorsunuz?" demişsiniz de. Bu soruyu ciddi olarak sormuş olamazsınız, ya kime oy vereceğim? Benden olana benim ideolojimde olana mı vereyim sizin gibi?

Tabi ki projeleriyle, vizyonuyla bana bu işi başarabileceğini inandıran adam kimse ona vereceğim. Seçimler niye yapılıyor o zaman herkes ideolojisini söylesin de sayalım otomatik olarak o kadar masraf etmeyelim..

İster cübbeli sakallı hacı olsun, ister orak çekiçli marksist olsun beni ikna edebilen adama veririm elbette. Çünkü artık ideolojicilikten, adam kayırmacılıktan, bendencilikten midem kalkıyor da ondan.. Şunu da söyleyeyim son seçim itibariyle oy vermeyi bıraktım. Ölene kadar oy vermeyi düşünmüyorum bu ülkede sağcısıyla solcusuyla dindarıyla dinsiziyle ülkeye bakış açısı değişmedikçe kimin geldiğinin bir önemi yok. Aynı senaryonun farklı fraksiyonlarını izleyeceğiz neticede ideolojiler farklı olsa da kafa aynı..
Her yaptığını falan doğru görmüyorum. Bu halka karşı neredeyse en iyi planı yaptılar ve birleştiler. Ben o dönem için konuşurum.

''İster cübbeli sakallı hacı olsun, ister orak çekiçli marksist olsun beni ikna edebilen adama veririm elbette.'' demişsiniz.

Bir insan cübbe takıp sakalını uzatmış olduğu için dinci olmaz.
Dinci olduğu için cübbe takıp sakallarını uzatır.
İdeolojiler insanı şekillendirir. Bu dediğimi unutmayın.

Dedikleriniz her ne kadar bir yandan güzel olsa da insanlar ayrıdır ve farklı düşünürler.
Hele ki her siyasetçinin bir ideolojisi ve yürüdüğü yol vardır.
Bir Sosyalist ile bir Dinci veyahut Türkçü asla aynı değildir.
İnsanlarda bu doğrultuda kendilerine uyana oy verirler. Amaç ikna etmek olsa herkes söylesin vaatlerini kim daha çok söylerse ona verelim o zaman. Böyle mantık mı var ?

"Eğer siyasete müdahale etmezseniz, siyaset öyle ya da böyle hayatınıza müdahale edecektir." —Vladimir Lenin.

Bu arada malum kesimin umurunda olduğunu sanmıyorum neden derseniz adamların zaten zenginleri paralarını dolarda tutuyor fakirleri de zaten yardımla veya çoluğunu çocuğunu memuriyete oraya buraya aldırarak ayakta kalıyor. Yani olan yine malum olmayan kesimlere oluyor aslında. O yüzden ülkemizde ekonomik sıkıntıların politik bir karşılığı olacağını sananlar çok yanılıyor. Oy verenler vermeye vermeyenler vermemeye devam edecek yakın gelecekte bunun aksinin olacağını düşünmek Türkiye'yi tanımamaktır.

Çok güzel anlatmışsın. Cidden insanlar neden parasını TL de tutuyor anlamıyorum dolar almıyorsan bari altın falan alıp onda tutsunlar.

Geri
Yukarı