1 gece süren render ve asla açılmayan bilgisayar

edgeblur

Hectopat
Merhabalar,

Bilgisayarımı gece yarısı render alması için bıraktım. 3 saat gösterdiği için sabah devam ederim diye düşündüm. Sabah bilgisayarım sürekli olarak kendini resetliyordu. Çalıştığım ofisin IT ekibini aradım. RAM'leri çıkarıp takmamı söyledi ancak ben mi beceremedim bilmiyorum, olmadı.

Bilgisayarı Vatan Bilgisayar'dan topladığım için orayı aradım ve minimum 20 iş gününde kontrollerinin sağlanacağını belirttiler. Bu da tüm işlerimi uzatacağından yakınımda bulunan ve komşularımın tavsiye ettiği bir bilgisayarcıya götürdüm. Onlar 1-2 gün denediler ancak sonuca ulaşamadılar. Yarın bilgisayarımı mecburen Vatan Bilgisayar'a götüreceğim ama öncesinde sizlerin de bir tavsiyesi olur mu diye buraya yazmak istedim.

Daha dün upgrade için buradan konu açmışken şimdi sorun ile geldim :)

Bilgisayarımın Spec'leri şu şekilde:

Windows 10 Home.
İşlemci: AMD Ryzen 9 3950X 16-Core Processor 3.50 GHz.
RAM: 64, GB.
Ekran kartı: EVGA NVIDIA GeForce RTX 2080 Super.
Anakart: MSI prestige X570 creation.
SSD: Samsung 2TB 970 EVO Plus NVMe M.2
PSU: Xigmatek hera Full range 80Plus Gold 850W

Şimdiden teşekkür ederim.

Sorun BIOS'ta değil sadece PSU'da değil sorun hem SSD, RAM, PSU bu üçünün hepsinde o yüzden RAM'lari farklı yerlere koyarak ve RAM'te tek deneyerek test edin Ssdi'den kurtarabildiğiniz kadar veri kurtarın PSU'da değiştirin ve yeni sıvı soğutmaya mutlaka sisteme takın.

Artı -2 Eksi
Yani bence işiniz için sorun olmayacaksa bir format atın derim. Vatana götürünce onlarda halledip format atacaklar. İşiniz için sorun olmayacaksa format atın. Aksi takdirde vatana götürün ve format atmamalarını söyleyin.
1615450859401.png
Bunu başararak sosyalin "-" rekorunu kırdınız 👏

Sorun BIOS'ta değil sadece PSU'da değil sorun hem SSD, RAM, PSU bu üçünün hepsinde o yüzden RAM'lari farklı yerlere koyarak ve RAM'te tek deneyerek test edin Ssdi'den kurtarabildiğiniz kadar veri kurtarın PSU'da değiştirin ve yeni sıvı soğutmaya mutlaka sisteme takın.

Böyle bir yorumu nasıl yapabiliyorsunuz sadece bilgisayarın sürekli açılmasından.

Nasıl mı? Tabii ki hem sizin yorumlarınızdan hem de kendi deneyimlerden, hem de bilgisayardaki sorunlardan bilgisayar sürekli BIOS'a giriyor. Çünkü bilgisayar SSD'yi bulamadığı için dosya yüklü tek şey anakart olduğu için BIOS'a giriyor. Çünkü bilgisayar sahibi RAM'lerin bir tanesini takınca sorun değişmiş. PSU, çünkü RAM'ler çalışmayınca işlemci çalışsın diye aşırı şekilde güç veriyor. Ayrıca bir sebebi de bozuk olduğu için işlemciye aşırı elektrik veriyor.

Artı -5 Eksi
Nasıl mı? Tabii ki hem sizin yorumlarınızdan hem de kendi deneyimlerden, hem de bilgisayardaki sorunlardan bilgisayar sürekli BIOS'a giriyor. Çünkü bilgisayar SSD'yi bulamadığı için dosya yüklü tek şey anakart olduğu için BIOS'a giriyor. Çünkü bilgisayar sahibi RAM'lerin bir tanesini takınca sorun değişmiş. PSU, çünkü RAM'ler çalışmayınca işlemci çalışsın diye aşırı şekilde güç veriyor. Ayrıca bir sebebi de bozuk olduğu için işlemciye aşırı elektrik veriyor.

Ben biosa girildiğini görmedim tamamdır.

Selamlar arkadaşlar tekrar,

Vatan bilgisayara götürdüm tüm parçaları tek tek denediklerini belirttiler. Sorunun anakarttan olduğunu tahmin ediyorlar.

Anakartı servise göndereceklerini belirttiler.

Herkese çok teşekkür ederim.

Sevgiler, saygılar.
Hocam farklı bir anakart taktırıp denettirseydiniz keşke. Eğer sorun oradan değilse daha çok uzun sürer sizin sorun.

Hocam farklı bir anakart taktırıp denettirseydiniz keşke. Eğer sorun oradan değilse daha çok uzun sürer sizin sorun.
Şöyle saçma bir sıkıntı olmuş. Kendileri de çok şaşırdığını belirttiler.
CPU başka bir anakartta çalışmış, anakartım da başka bir CPU ile çalışmış.

Birbirleriyle anlaşamıyorlar anladığım kadarıyla.

Donanımdan çok anlamadığım için aklıma bir şey gelmedi tabii.
İnanılmaz yardımcı oldular hemen gerekli yerlere gönderildiğini belirttiler.

Şöyle saçma bir sıkıntı olmuş. Kendileri de çok şaşırdığını belirttiler.
CPU başka bir anakartta çalışmış, anakartım da başka bir CPU ile çalışmış.

Birbirleriyle anlaşamıyorlar anladığım kadarıyla.

Donanımdan çok anlamadığım için aklıma bir şey gelmedi tabii.
İnanılmaz yardımcı oldular hemen gerekli yerlere gönderildiğini belirttiler.
Hocam en azından sorun çıkmadan gereğini yapmışlar. İlginç bir durum gerçekten. Geçmiş olsun.

Çünkü anakartaki elektrik kesintisi sebebiyle aşırı güç dalgalanmasından dolayı anakartın içindeki donanımlar hasar gördü ve diğer donanımlar yavaşladığı veya tamamen gittiği için darboğaz oldu ve anakarttaki paraçaların zarar görmesiyle birlikte bilgisayarınızda sorun çıktı.

Artı -4 Eksi

Geri
Yukarı