Steam 1 gigabit indirme hızını kullanmıyor

İşin içine işlemci ve disk de giriyor. Dosya sıkıştırması yüksekse Steam fazla yük bindirmemek adına işlemciye yüklenmiyor, bu da disk okumasına, indirmeyle diski paralel tutmaya çalıştığı için dolaylı olarak indirme hızını da etkiliyor. Olay sadece internet değil yani, bu yüzden bir anda 90'a çıkıp 5'e düştüğünü vs. de görürsün, bir oyunu indirirken birini 30'da, birini 60'da indirdiğini de.

Onun dışında, Steam'in Türkiye'de yalnızca 3 bölgede CDN'i olmasından kaynaklı trafiği sunucunun kendisi de, internet servis sağlayıcın da engelleyebiliyor.

@erengore

Bu durum sadece Türkiye'de mi geçerli? Steam kısıtlıyor olsa genel olarak kısıtlaması gerekmez mi? Ben mesela sabit ortalama 60 MB/s alıyorum 500 Mbps bağlantı ile.
Hocam 1 Gbps yüksek bant genişliğinde radara girebilirsiniz ama belki 500 Mbps radara girmeniz için aşırı büyük bir hız olmayabilir. Çünkü 200 Mbps'ler de sonuçta 200 Mbps'yi tam oluyor. Yani radara girmeniz için hızınız muhtemelen yeterli derecede yüksek değil. Ancak ben bilgim kadar konuşurum bu ancak tahmindir. Ancak doğruluk payı da çok mantıklı ve yüksek.

Bağdaştırıcı ayarlarından ethernet kullanıyorsanız devre dışı bırakıp tekrar aktif edin. Bu bug uzun zamandır devam ediyor.

Al sevgili kardeşim aydınlanın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

2. Dediğinin kanıtını da Fiber kullanan birinin evine gittiğinde bizzat sana yaptırabilirim.

SpeedTest cache ve benzeri durumlardan dolayı kendi ev internetimi 135 Mbps ölçüyor ama halbuki 112 Mbps. Hem ortalama alması hemde Cache durumlarından dolayı böyle bir durum görülüyor. Üstüne üstlük Türkcell Süperonline kullanıcılarının birçoğunda hat sürekli şarj olur, yani direkt bir anda belirli bir yere kadar internet hızı milisaniyelik düşer ve yeniden hızlanır, bunu Fiber kullananlar bilir ki Download ilk başlarda yüksek hızla başlar. bunu canlı tutmak için yaptıkları kanaatindeyim. Bunu SpeedTest'te göremezsin ama Nperf testini açınca işte bu olayı görürsün.

Keyfine göre çıkar bak attığım videoya. Keyfi öyle isteyecek diye kesin bir şey var mı?
Videoda eski steam arayüzü kurulu ve 46MB/sn indirme hızı gösteriyor. Steam yeni arayüzüyle indirme hızını MB/sn yerine MBPS olarak gösteriyor. Yani 385MBPS yapar.
Ayrıca 1GBPS VDS üzerinden 300MBPS'ın üstünde indirme hızları almıştım.
Bilip bilmeden konuşup duruyorsunuz.
MB/sn - MBPS farkının kanıtı:
Eski hali: İnternet 100Mbps olmasına rağmen Steam'de 10Mbps
Yeni hali:
1688356704385.png

Bu da Speedtest sonucum:
1688356811629.png

Aydınlandın mı şimdi kardeşim?

Videoda eski Steam arayüzü kurulu ve 46MB/sn indirme hızı gösteriyor. Steam yeni arayüzüyle indirme hızını MB/sn yerine Mbps olarak gösteriyor. Yani 385Mbps yapar.
Ayrıca 1Gbps VDS üzerinden 300Mbps'ın üstünde indirme hızları almıştım.
Bilip bilmeden konuşup duruyorsunuz.
MB/sn - Mbps farkının kanıtı:
Eski hali: İnternet 100Mbps olmasına rağmen Steam'de 10Mbps
Yeni hali:
Eki Görüntüle 1845410
Bu da Speedtest sonucum:
Eki Görüntüle 1845411

Aydınlandın mı şimdi kardeşim?

Yalnız Steam indirmedeki hızın Mb/s'dir. 8 Mb/s, 1 MB/s'ye eşittir.

Mb/s yani Mbps megabit anlamına gelirken, MB/s yani MBps megabyte anlamına gelir.

MBps veya MB/s deki ps veya /s, per second anlamına gelir.

Ayrıca 1 gigabit, 1000 megabit'e eşittir. 1000 megabit ise 1000/8'den, 125 megabyte'a eşittir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yalnız Steam indirmedeki hızın Mb/s'dir. 8 Mb/s, 1 MB/s'ye eşittir.

Mb/s yani Mbps megabit anlamına gelirken, MB/s yani MBps megabyte anlamına gelir.

MBps veya MB/s deki ps veya /s, per second anlamına gelir.

Ayrıca 1 gigabit, 1000 megabit'e eşittir. 1000 megabit ise 1000/8'den, 125 megabyte'a eşittir.
Ben 25MBPS internetim ile Steam indirme ekranında 25 görüyorsam o arkadaşın da 1000MBPS interneti ile 1000 veya artık limit kaç MBPS ise ekranında onu görmesi gerekmiyor mu güzel kardeşim? Kime ne anlatıyoruz ki.
Demek ki benim internetim 25MBPS değilmiş :D :D :D

Ben 25MBPS internetim ile Steam indirme ekranında 25 görüyorsam o arkadaşın da 1000MBPS interneti ile 1000 veya artık limit kaç MBPS ise ekranında onu görmesi gerekmiyor mu güzel kardeşim? Kime ne anlatıyoruz ki.
Şimdi ki güncellenmiş Steam'de MB/s yeni Mbps kullanılıyor. Artık 8'lik rakamla işin kalmıyor. Mesela benim internetim 25mbps ben önceden Steam'de 3MB/S den fazla göreceğim. (Kayıpsızsa) Ama artık Mbps cinsinden gösterdiği için direkt 25mbps gösterecek. 1 saatte yüklüyorsa yine 1 saaatte yükleyecek. İndirme hızında herhangi bir değişiklik olmayacak.

Evet internetin 25 MBps değil, 25 Mbps yani 25/8'den yaklaşık 3 MBps indirme hızın var.

Şimdi ki güncellenmiş Steam'de MB/s yeni Mbps kullanılıyor. Artık 8'lik rakamla işin kalmıyor. Mesela benim internetim 25mbps ben önceden Steam'de 3MB/S den fazla göreceğim. (Kayıpsızsa) Ama artık Mbps cinsinden gösterdiği için direkt 25mbps gösterecek. 1 saatte yüklüyorsa yine 1 saaatte yükleyecek. İndirme hızında herhangi bir değişiklik olmayacak.
Ben zaten farklı bir şey demedim ki? Yani diyorum ki arkadaşın 1000MBPS interneti ile Steam'in yeni arayüzü ile 50MBPS görmesi normal değil dedim.

Evet internetin 25 MBps değil, 25 Mbps yani 25/8'den yaklaşık 3 MBps indirme hızın var.
Gözle okumayınca farklı oluyor tabi.

Geri
Yukarı