1 Kasaya 2 Adet Güç Kaynağı Takılır mı?

önderpower

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar soru gayet basit. 1 tane kasaya 2 adet veya daha fazla güç kaynağı takılır mı ?

2. soru: Bu kasalar sayılı ise hangileridir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence sıkıntısız bir şekilde takılabilir. Yan kapağını açık bırakmak şartıyla istediğiniz kasaya takabilirsiniz. Genelde aşağıdaki kısıma güç kaynağı denk geliyor. Yan kapağı açık bırakarak prize bağlayabilirsiniz. Yada ufak bir modifikasyonla fişin geçeceği bir alan açabilirsiniz. İki güç kaynağı biraz gereksiz gibi. Ekstra ısınma, yüksek tüketim ve maliyete neden olacağından makul olanı tek güç kaynağıdır

Kasa'da 300Watt PSU var güçlü Ekran Kartı takmak istiyor elinde bir 300Watt daha var yeni PSU'ya para vermek istemiyor öyle ne olur ? diyor...
Ekran Kartı bir 300Watt ile geri kalan bileşenler diğer 300Watt ile çalışsın istiyor.

Kasa'da 300Watt PSU var güçlü Ekran Kartı takmak istiyor elinde bir 300Watt daha var yeni PSU'ya para vermek istemiyor öyle ne olur ? diyor...
Ekran Kartı bir 300Watt ile geri kalan bileşenler diğer 300Watt ile çalışsın istiyor.
Bildiğim kadarıyla güç kaynağı gelen elektriği uygun voltaja çeviriyor ve güç sağlıyor. İstediğin kadar güç kaynağı bağlayabilirsin sisteme. Sonuçta doğru şekilde takıldığında hepsi voltaj çevirmekten başka iş yapmıyor.

Bence sıkıntısız bir şekilde takılabilir. Yan kapağını açık bırakmak şartıyla istediğiniz kasaya takabilirsiniz. Genelde aşağıdaki kısıma güç kaynağı denk geliyor. Yan kapağı açık bırakarak prize bağlayabilirsiniz. Yada ufak bir modifikasyonla fişin geçeceği bir alan açabilirsiniz. İki güç kaynağı biraz gereksiz gibi. Ekstra ısınma, yüksek tüketim ve maliyete neden olacağından makul olanı tek güç kaynağıdır

Yanlış bir bilgi. Sisteme 1000w güç kaynağı taksanız bile bileşenleriniz 600w güç çekiyorsa o kadar tüketim olacaktır. Ne kadar büyük güç kaynağı o kadar çok tüketim demek değildir.

Yanlış bir bilgi. Sisteme 1000w güç kaynağı taksanız bile bileşenleriniz 600w güç çekiyorsa o kadar tüketim olacaktır. Ne kadar büyük güç kaynağı o kadar çok tüketim demek değildir.

Yine de çift güç kaynağı takmak daha çok güç tüketimine sebep olur zira ortaya iki adet tam verimi olmayan PSU çıkıyor.

Şöyle düşünün. Elimizde iki tane 600W 80+ sertifikalı güç kaynağı var. %80 verimlilik ile çalışacaktır. Kaybımız minimum %20. İki tane olunca 1200W oluyor ve kayıp %40'a çıkıyor. Ama bir tane 80+ %20 kayıpla 1200W verebilmekte. Yani kaba bir hesapla %100 enerji tasarrufu sağlar.
Not: Güç kaynakları seri olarak bağlanmalıdır. Yaptığım hesap buna göredir.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı