1 Ms ve 4 ms farkı önemli mi?

şafak bilgin

Hectopat
Merhaba arkadaşlar.
Kısacası başlıkta da belirttiğim gibi 1 ms ile 4 ms arasında farklar var mı? Veya anlaşılabilir mi? CS:GO volorant tarzı oyunlarda mı etkisi var? Tam olarak nedir? Monitör seçiminde dikkat etmeli miyiz?
Çünkü fiyat performans ürünü gördüğümde 4 ms özelliğini görünce vaz geçmek durumunda kalıyorum. Yorumlarsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar.
Kısacası başlıkta da belirttiğim gibi 1 ms ile 4 ms arasında farklar var mı? Veya anlaşılabilir mi? CS:GO volorant tarzı oyunlarda mı etkisi var? Tam olarak nedir? Monitör seçiminde dikkat etmeli miyiz?
Çünkü fiyat performans ürünü gördüğümde 4 ms özelliğini görünce vaz geçmek durumunda kalıyorum. Yorumlarsanız sevinirim.

Çok önemli değil hatta aynı model 144Hz ama biri 1ms diğeri 4ms yapsak farkı algılayamazsınız bile.

Şu konuda ayrıntılı şekilde anlatılmış bir göz atın şahsi fikrimde FPS oyunları oynuyorsanız 1 MS tercih etmeniz.

Fark vardır tabii de benim görüşüme göre 3Ms aman aman süper bir etki oluşturmayacaktır. Yani oyunu oynayabiliyorsanız zaten 4Ms ya da 1Ms olması çok bir fark oluşturmayacaktır.

Bence buradaki önemli olan şey fiyat farkı mesela aynı özelikte iki monitörün arasında 4Ms olana 1Ms olan arasında 100 Tl'nin üstünde fark varsa değmez.

Birçok 1 MS GTG monitörler overclock olarak bu değeri verebiliyor. Özellikle hareketli sahnelerde ghosting olabiliyor. Bunun önüne geçebilmek için bir düşük ayar seçiliyor o da 3-4 MS arası bir değer oluyor genelde. Bu mantıkla 4 MS diye alınan monitörde de sınırı 4 MS olduğu için ghostingi en aza indirebilmek için onu da daha yüksek MS değerlerine ayarlamak icap edebilir.
Şu an kullandığım Viewsonic XG 2401 1 MS GTG değerini kullanmak yerine daha az ghosting için bir düşük ayarı seçiyorum.
Birçok 1 MS GTG monitörler overclock olarak bu değeri verebiliyor. Özellikle hareketli sahnelerde ghosting olabiliyor. Bunun önüne geçebilmek için bir düşük ayar seçiliyor o da 3-4 MS arası bir değer oluyor genelde. Bu mantıkla 4 MS diye alınan monitörde de sınırı 4 MS olduğu için ghostingi en aza indirebilmek için onu da daha yüksek MS değerlerine ayarlamak icap edebilir.
Şu an kullandığım Viewsonic XG 2401 1 MS GTG değerini kullanmak yerine daha az ghosting için bir düşük ayarı seçiyorum.
En iyi verim için 1 MS GTG değerindeki monitörü seçip tepki süresi ayarlarında bir düşük ayarı seçmek daha mantıklı geliyor bana.

Bütçe el veriyorsa 144Hz 1ms VA veya IPS panellere bakmanızı tavsiye ederim.

İlla fark oluyor. Ben 75Hz 5ms monitör kullanıyorum IPS panel. Görsel olarak aşırı derecede tatmin ediyor fakat bazen CS:GO'da shoulder-peek yaparken milisaniye farkından dolayı düşmanı görüp geri dönmem gereken zamanda düşman beni öldürebiliyor. Bunun gibi şeyler.

Yeni konular

Geri
Yukarı