1 TB QVO SSD almak mantıklı mı?

870 QVO'yu tercih etmezdim. TPU'daki incelemede bayağı kötü sonuçlar veriyordu.

Eğer bütçeniz 1 TB SSD almaya yetiyorsa kesinlikle mantıklı bir hareket olacaktır. Oyunlar da harita yüklenmesi ve bekleme ekranların da ciddi fark yaşatacaktır.
Eğer disklerimi iyi bir fiyata satabilirsem, 400-600 TL civarına, o zaman alabilirim.
O ürünün indirimi olursa yapıştıracam. Bu yıl sonuna kadar SSD ve RAM'lerde %10 civarı indirim olacakmış dünya çapında.
Vay, o zaman hiç acele etmiyorum ve bu düşüşü bekliyorum sanırım. Ayrıca Kasım'da da kara cuma indirimi olursa o zaman da alabilirim sanırım.

Peki sadece SSD'mi satıp 500 GB EVO 860 almak mantıklı olacak mıdır? Bana en az 1 TB alan lazım çünkü.

Bu kadar ezberci olmaya gerek yok. QVO serisi depolama diski olabilecek bir disk, ana disk konusunda Evo serisi daha mantıklı.

Neden Samsung en iyi mesela, açıklar mısınız?

Testlerde Samsung Evo modeliyle 100.000 Terabyte dosya yazıp sildiler Technopat'ta aynı testi yaptı ve disk sağlığı 100 diğer SSD'lerde 1000 Terabyte yaz sil yap bitti yavaşlamalar kendini salmalar.

Technopat da aynı testi yaptı.
O 860 Pro modeliydi, 860 Evo değil. MLC NAND yongalar var onda. QVO serisinde ise QLC NAND yongalar bulunuyor.

MLC'ler daha çok iş için ve çok veri yazmaya uygun NAND'lar.

Aktarım sırasındaki hız düşüşleri genellikle DRAM ile alakalı olabiliyor.

Yani işin özü, ne olursa olsun en iyisi Samsung'tur diye yorum yapmayın ezbere. QVO'yu geçecek birçok disk mevcut.

Testlerde Samsung Evo modeliyle 100.000 Terabyte dosya yazıp sildiler Technopat'ta aynı testi yaptı ve disk sağlığı 100 diğer SSD'lerde 1000 Terabyte yaz sil yap bitti yavaşlamalar kendini salmalar.
Yanlış bilgilendirme yapmayın.
Birincisi test Evo değil Pro modeli ile yapıldı.
İkincisi 100000TB değil 6000TB üzeri yazım yapıldı.

Evo serisi Pro serisi kadar uzun ömürlü değil. Evo'nun (500GB) testinde 1PB geçilebileceğini sanmıyorum. Hatta daha az ısınan (Evo diskler bazı bilgisayarlarda ısınıyor.) ADATA SU800 modeli 860 Evo'yu geçebilir. Her markanın her diski iyi olacak diye bir şey yok.

Örnek 1: ADATA SU800 ile adını duyurdu SU630 ve SU650 modellerinin çoğu sorunlu ve şu an kimse önermiyor.

Örnek 2: Sandisk Ultra ile adını duyurdu ama SSD Plus modelinin 120GB ve 240GB modelleri hız kaybettiğinden kimse önermiyor.

Samsung, Kingston, Sandisk, ADATA, WD markaları başarılı ama bu markaların her ürünü alınacak diye bir şey yok.

Hangi oyunu oynarsa oynasın hangi programı yüklerse yüklesin video edit yapmayan birisi zaten yıllık 10TB'i ancak zorla geçebilir.

Neyse konuya döneyim. Siz ana disk yapmak istiyorsunuz. Bence QVO almayın. EVO'yu satmazsanız uygun fiyatlı DRAM'siz bir model alabilirsiniz.

Geri
Yukarı