1 yıl boyunca sınava çalışmak mı 2 yıllık okumak mı yoksa işe girmek mi?

keremqq

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar herkese. Öncelikle size durumumu anlatayım. 2 yıl boyunca yattım. Bu yıl mezun senemdeyim ve sınava çalışmaya 2 ay önce başladım. Şu anki netlerime göre ve sayısal türünde 150-200 bin arası bir sıralama gelecek gibi gözüküyor. Daha TYT, biyoloji ve kimyaya başlamadım. 1 yıl boyunca sınava çalışırsam 7-30 bin arası bir sıralamaya girebileceğime inanıyorum. Başlıkta okuduğunuz soruya ek olarak. Üniversiteye 2 yıl geç başlamanın hem okuma hem de iş hayatında etkisi ne derece olur? 1 yıl YKS'ye çalışmak yerine bir işe girmek ya da 2 yıllık okumak daha mı mantıklı olur?
Dipnot: 4 yıllık okursam mühendislik okumak istiyorum.

2 yıl yattım derken şu an 20 yaşındaysan ve bir sene daha çalışıp 21 yaşında girmeyi düşünüyorsan bence hala geç değil çünkü çok yüksek sıralamalar yapabileceğini söylüyorsun bu fırsatı boşa atmak yazık olur. Yerinde olsam 1 sene daha çalışır istediğim üniversiteye girerdim.

Hocam inanıyorsunuz ama sadece öyle bir durum var 150 200 arası diyipte 500 600 arasını görünce şaşırmayın bir çoğu öyle oluyor çünkü.

2 yıl yattım derken şu an 20 yaşındaysan ve bir sene daha çalışıp 21 yaşında girmeyi düşünüyorsan bence hala geç değil çünkü çok yüksek sıralamalar yapabileceğini söylüyorsun bu fırsatı boşa atmak yazık olur. Yerinde olsam 1 sene daha çalışır istediğim üniversiteye girerdim.

12 de açığa geçtim ben 12 konularım eksik. Bu yıl 19'a gireceğim.

Hocam inanıyorsunuz ama sadece öyle bir durum var 150 200 arası deyipte 500 600 arasını görünce şaşırmayın birçoğu öyle oluyor çünkü.

Geçen yıl sadece TYT-AYT matematik (12 konularını bilmiyordum) çözerek ilk 500 bine girdim . Kendimden eminim diyebiliriz.

Ortada bir kayıp yok. Çalışırsan kazanacağın çok şey var ama ;)

Derdim işsiz kalmak. Bir de ingilizce bir bölüm okursam 22 yaşında yeni mezun birini almaktansa 25 yaşında deneyimsiz beni neden işe alsınlar?

2 yıl hangi bölümü okuyacağınıza bağlı.

2 yıllık için kafamda bir bölüm yok. Sağlık dışında çoğu bölümü okuyabilirim.

Son düzenleme:
İşe alım konusunda yaş elbette önemli bir şey fakat temel bir şey değil. Örneğin şirketler hangi yaşta olursanız olun ortalama yeni mezun birinin işi bilmediğini biliyor. Yani aslında işe eleman almıyorlar, işi öğretecekleri kişiyi seçiyorlar. Onlar aslında 20 yaşındaki kişiye de 25 yaşındaki kişiye de işi sıfırdan öğretiyorlar. O yüzden sen kendini ispatlamalısın. Örneğin iyi bir İngilizce seni çok öne atar. O yüzden yaşa çok da takılmamak lazım ayrıca şimdi işe girsen TR şartlarında emeklilik için yeni bir EYT çıkmadığı sürece 55-60 yaşlarına kadar çalışacaksın. 3 yıl gerideyim deyip 30 yıl vermek de biraz sıkıntı

Geri
Yukarı