Okumak mı yoksa işe girip çalışmak mı daha iyi olur?

Makaleler
44
Ekpss kursuna gidiyorum şu an. Ara sıra ders çalışsam bile adamakıllı ders çalışmadım. Bunları yok sayarsak rahat 3 yıldır ders çalışmıyorum. Kursta matematiği yapamıyorum. Hoca konuyu anlatıyor ve eve gidince kalem oynatamıyorum. Yaşım 22.

Açık öğretim lisesinden mezunum. OBP ise 78,14 puan. Engel durumum eylül 2017'den beri psikolojik olarak devam ediyor. Derse daha adapte olamadım. 1,5 ay oldu hala yerimde sayıyorum.

Tek matematik olsa keşke. Coğrafyada hocanın ne anlattıysa tek tek yazdım. Hocaya notları gösterdim; gösterdiğim notlar tammış. Yani eksik gidik şeyler yok. Ama teste gelince tıkanıyorum. Bir türlü aklıma gelmiyor. AAA ben bunu biliyorum diyorum fakat yine kalem oynamıyor.

22 yaşında birisinin ya çalışması ya da işe girmesi falan lazım. Askerlik sıkıntısı yok. Fiziki bir durumum yok. Ancak 3 yılın ardından sonra kendimi toparlamak zor olacak sanırım. Bu tür olaylar var.

Çok şükür sağlığım yerinde. Ama ders çalışmak benim için olmuyor gibi hissediyorum. Etrafımdaki kişiler sürekli git ve en azından dene, gibi söylemlerde bulunuyorlar. Ama benim ümidim yok sınavdan. Hoca günlük en az 6 saat ders çalışmalısın diyor.

3 yılın ardından sonra en az 6 saat çalış diyor. Daha bünye derse alışmadı. Onu nasıl yapacaksam...

İşe girip öğrenmek, kalifiye eleman gelecek 5,10 ve 20 yılın en yüksek maaş kazanan adamları olacak.

Hangi işe gireceği önemli. "Dead end job" diye bir kavram var. İşe giriyorsun ve hiç yükselme vs şansın yok. Yükselsen bile ne maaş ne de imkan olarak fazla bir şey alamıyorsun. Öyle bir işe girecekse hiç gerek yok, gitsin okusun.

Hangi işe gireceği önemli. "Dead end job" diye bir kavram var. İşe giriyorsun ve hiç yükselme vs şansın yok. Yükselsen bile ne maaş ne de imkan olarak fazla bir şey alamıyorsun. Öyle bir işe girecekse hiç gerek yok, gitsin okusun.

Evet, beyaz yakalı olmak çoğunlukla bu oluyor. Kalifiye eleman dediğim şey böyle bir şeyi içermez.
Okursa belli ki şu anda OBP'si vs. de kötü olduğu için puanına kötü etkileyecek işe girmek için yıllarını sarf edecek, belki de giremeyecek...
Bu sürede herhangi bir işte olunacak usta pozisyonu geleceğe iyi bir yatırım olacak.

Ders çalış kardeşim e KPSS ile bir yere gir sonra artık malulen emeklilik vs kovalamaya çalış. Psikolojik rahatsızlık çok zordur.

Evet, psikolojik hastalık gerçekten zor. Tok açın halinden anlamaz. Ama kazanma konusunda tam ümidim yok. Elimden geleni yaparım. Gerisi Allah Kerim.

Evet, beyaz yakalı olmak çoğunlukla bu oluyor. Kalifiye eleman dediğim şey böyle bir şeyi içermez.
Okursa belli ki şu anda OBP'si vs. de kötü olduğu için puanına kötü etkileyecek işe girmek için yıllarını sarf edecek, belki de giremeyecek...
Bu sürede herhangi bir işte olunacak usta pozisyonu geleceğe iyi bir yatırım olacak.

Bahsetmek istediğinizi tam anlamadım. Bir oto tamircisi gibi meslek mı demek istediniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı