10.000 TL Sistem Toplama

Evet dediğiniz gibi çok bilgi sahibi değilim.
Planlarım arasında bu yılın sonunda ps5 almak vardı.4K HDR li samsung'un RU7100 modelini bile almıştım tv olarak.Ama duymuşsunuzdur belki ek vergiler geldi geçen ay konsollara ve bu vergiler bir hayli fazla (dolar kurundan,oyunlar gelecekteki fiyatlarından bahsetmiyorum bile).Durum böyle olunca ben de pc alayım dedim.Hiçbir bilgi sahibi değilim neredeyse bu konu hakkında.Birkaç arkadaşımdan rica ettim onların da vakti olmadığından mı nedense bilmiyorum pek yardımcı olmadılar.Bütcem 12 bin lira dolaylarında (monitör dahil değil).Ufak ufak araştırmaya başladım.PC toplayanları falan izledim neden o parçayı o setupa koyduklarını falan kendi elimden geldiğinde araştırmaya basladım.
Önceki konuda konuştuğumuz gibi, Ryzen 7 3700x alması gereken birisi zaten ona ihtiyacı olduğunu bilir. Sizin gibi sadece oyun oynayacak ve Photoshop ile uğraşacak birisi için Ryzen 5 3600 fazlasıyla yeterli. Ekran kartı olarak 2070 Super öneririm. Ben şahsen aynı çipi barındırip, daha iyi gözüken ve çok az daha iyi soğutan bir model için 1000 lira fazladan vermem. O yüzden MSI 2070 Super Ventus OC öneririm, ben de bu modeli alacağım. Anakart olarak bence MSI B450-A PRO MAX ideal olacaktır, daha alt ya da üst seviye bir kart da alabilirsiniz ama bence en mantıklısı bu. Yukarıda da gördüğünüz gibi fiyat segmentimiz ve önerdiğim parçalar çok benziyor, çok benzer bir sistemi ben de alacağım. Ram olarak Vengeance LPX 2x8 GB 3200 MHz almanız yeterli olacaktır, ileride aynı kiti alıp 32 GB'a yükseltebilirsiniz. Depolama kısmına gelince bütçeniz yeterli olduğu için 360 ya da 480 GB bir M2 NVME SSD öneririm. Tek başına SSD yeterli olmayacaktır, yanına 1 ya da 2 TB kapasiteli Seagate Barracuda 7200 RPM alabilirsiniz. Kasa olarak tavsiyem hem şık hem de püfür püfür olan Cooler Master MB511'den yana olacaktır, PSU'lu modeli alırsanız icinden çıkan PSU bu sistemi rahatlıkla besleyecektir. Monitör kısmına gelince, 2K 144 Hz bir monitör almanız en mantıklı hareket olacaktır. Bunlara ek olarak HDR, geniş renk spektrumu kapsaması gibi özellikler Photoshop ile uğraşırken işinize yaratacaktır. Şu anda kullandığım Samsung C27HG70 modelini önerebilirim. Alacağınız sistemden artan bütçe ile kamera, lens ya da drone gibi ekipmanlar alarak yeni bir hobi edinebilirsiniz.

Önceki konuda konuştuğumuz gibi, Ryzen 7 3700x alması gereken birisi zaten ona ihtiyacı olduğunu bilir. Sizin gibi sadece oyun oynayacak ve Photoshop ile uğraşacak birisi için Ryzen 5 3600 fazlasıyla yeterli. Ekran kartı olarak 2070 Super öneririm. Ben şahsen aynı çipi barındırip, daha iyi gözüken ve çok az daha iyi soğutan bir model için 1000 lira fazladan vermem. O yüzden MSI 2070 Super Ventus OC öneririm, ben de bu modeli alacağım. Anakart olarak bence MSI B450-A PRO MAX ideal olacaktır, daha alt ya da üst seviye bir kart da alabilirsiniz ama bence en mantıklısı bu. Yukarıda da gördüğünüz gibi fiyat segmentimiz ve önerdiğim parçalar çok benziyor, çok benzer bir sistemi ben de alacağım. Ram olarak Vengeance LPX 2x8 GB 3200 MHz almanız yeterli olacaktır, ileride aynı kiti alıp 32 GB'a yükseltebilirsiniz. Depolama kısmına gelince bütçeniz yeterli olduğu için 360 ya da 480 GB bir M2 NVME SSD öneririm. Tek başına SSD yeterli olmayacaktır, yanına 1 ya da 2 TB kapasiteli Seagate Barracuda 7200 RPM alabilirsiniz. Kasa olarak tavsiyem hem şık hem de püfür püfür olan Cooler Master MB511'den yana olacaktır, PSU'lu modeli alırsanız icinden çıkan PSU bu sistemi rahatlıkla besleyecektir. Monitör kısmına gelince, 2K 144 Hz bir monitör almanız en mantıklı hareket olacaktır. Bunlara ek olarak HDR, geniş renk spektrumu kapsaması gibi özellikler Photoshop ile uğraşırken işinize yaratacaktır. Şu anda kullandığım Samsung C27HG70 modelini önerebilirim. Alacağınız sistemden artan bütçe ile kamera, lens ya da drone gibi ekipmanlar alarak yeni bir hobi edinebilirsiniz.
Öncelikle teşekkür ederim ama OC li bir ekran kartına biraz önyargılarım var korkuyorum açıkcası belli bir zamandan sonra patlayacak ve beni istediğim zamana kadar götüremeyecek diye.Sonuçta bu parayı kolay biriktirmedim :/ .Umarım ne demek istediğimi anlamışsınızdır.

Öncelikle teşekkür ederim ama OC li bir ekran kartına biraz önyargılarım var korkuyorum açıkcası belli bir zamandan sonra patlayacak ve beni istediğim zamana kadar götüremeyecek diye.Sonuçta bu parayı kolay biriktirmedim :/ .Umarım ne demek istediğimi anlamışsınızdır.
Kart fabrika çıkışlı olarak overclock edilmiş geliyor. Garantiyi devre dışı bırakacak ya da kartı bozacak hiç bir şey yok. Zaten yapılan OC sadece 180 MHz, Gaming X Trio'da da bu sayı 195 MHz'e çıkıyor. Gönlünüz ferah olsun, bir problem yaşamazsınız. Piyasadaki neredeyse her kart Nvidia'nın kartı tanıttığı stock kartın bellek hızının üstüne.
Merhaba 9.000 tl ye Vatanda 9700f li ve 2060 super Gaming x li sistem var. Ona da bakabilirsiniz.
2070S ve 3600'lü sistem varken çok gereksiz bir sistem. Vatan'dan parça parça alınsa da onlar topluyor zaten. Benim tavsiyem her parçayı en uygun yerden alıp kendiniz toplamanız. Bir sorunuz olurda forumda her türlü yardımcı olacaklardır. Her elektronik meraklısı bir gün bilgisayar toplayacaktır, neden bu gün olmasın?

@Torik61
Hocam diyeceklerim ve önereceklerimin hepsini kelimesi kelimesine söylemişsiniz. Bir şey yazmama gerek kalmadı. 😆
Ne güzel. Şu doların gidişatı hiç iç açıcı değil, ekran kartını Mediamarkt'tan 4800 TL'ye hemen almayı düşünüyorum. Mediamarkt'tan almam ve fiyat konusunda düşünceleriniz nedir? Muhtemelen paketini açmadan elimde tutacağım. Bir indirim olursa iade hakkımı kullanarak indirimli yerden alırım ürünü. Bir kaç başarısız satın alma denemesinden sonra inşallah bu gün bir problem çıkmaz. Tabiki de satın almadan önce sizin görüşlerinizi dinleyeceğim.
Edit: Veee stok bitmiş, bu nasıl bir şanstır anlamadım ki.

@Torik61
Merak etmeyin hocam daha çok indirim gelir. Bu tedarikçiler özellikle Nvidia tarafı olmak üzere tüm kartları fahiş fiyata satıyorlar ve bayağı kâr ediyorlar. Dolar 50 kuruş artıyor, 1 lira artmış gibi fiyat yükseltiyorlar. :)

Hatta sanırım Vatan KDV indirimlerini daha sık yapacağız demişti. Bu arada 1-2 hafta önce arkadaşım 5000 liraya en kazık model olan Rog Strix 2070 Super aldı. :) Size de böyle bir indirim denk gelebilir, iyice takip edin.

İmzadaki sistemi önerebilirim. İstersen hem hem dolar kurunun düşmesi hem de AMD tarafından bu sene çıkarılacak ekran kartları için bekleyebilirsin. Ayrıca geçen hafta açtığım konu için yorumlarda bulunursanız mutlu olurum: Beklenen AMD ekran kartları nasıl olacak? - Technopat Sosyal

@stevesm1221 Evet sonunda beklenen haber geldi, Vatan Bilgisayar 1 Haziranda mağazalarını açıyor. Bir aksilik çıkmazsa bu hafta içerisinde sistemi toplamış olacağım. Bütün parçaları Vatan'dan alacağım muhtemelen.

Güncel liste şu şeklilde:
Anakart: MSI B450-A PRO MAX 881 TL
İşlemci: Ryzen 7 3700x 2707 TL
Ekran Kartı: MSI 2070 Super Ventus OC 4889 TL
SSD: 500 GB Toshiba OCZ500 641 TL
RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 3200 MHz CL16 732 TL
Kasa: Cooler Master MB520 650W 1132 TL (Biliyorum önü mesh değil, yakınımdaki Vatan'da MB511 yok.)

Toplam: 10982 TL

Yanlış bilmiyorsam B450-A PRO MAX MSI'ın giriş seviyesindeki X570 kartlarını bile tokatlıyor, R9 3900x'i bile besleyebileceğini düşünüyorum. R7 3700x hakkında konuşmuyorum bile, efsane bir performansı var. 2070S gayet iyi fiyat performansa sahip, hem de anakartım ile aynı marka. SSD olarak alt seviye bir NVMe olsa da sonuçta NVMe SSD alıyorum, 500 GB 3-4 ay idare eder. İleride 1 TB HDD ve sık kullandığım oyunlar için 1 TB Sata SSD takacağım. RAM olarak 1x16gb 3200 MHz CL 16 alacağım. HyperX Fury iyi bir RAM diye biliyorum, OC yaparak 3600 MHz'e rahatça çıkarabilir ya da istersem 3200 MHz'de kullanabilirim.Yorumunuz nedir? Kasanın önü mesh olmasa da yanları ve altı mesh, hava konusunda problem olacağını sanmıyorum. Kasadan çıkan PSU biraz kafamı karıştırdı, kötü yorumlar gördüm. Bu konuda düşünceniz nedir? Şimdilik R7 3700x kullandım, bütçe konusunda problem olursa işlemciyi R5 3600'e düşürürüm. Sistemde mantıksızlık varsa belirtirseniz sevinirim.

@stevesm1221 Evet sonunda beklenen haber geldi, Vatan Bilgisayar 1 Haziran'da mağazalarını açıyor. Bir aksilik çıkmazsa bu hafta içerisinde sistemi toplamış olacağım. Bütün parçaları Vatan'dan alacağım muhtemelen.

Güncel liste şu şeklilde:
Anakart: MSI B450-A PRO Max 881 TL
İşlemci: Ryzen 7 3700X 2707 TL
Ekran Kartı: MSI 2070 Super Ventus OC 4889 TL
SSD: 500 GB Toshiba OCZ500 641 TL
RAM: Kingston HyperX Fury 16 GB 3200 MHz CL16 732 TL
Kasa: Cooler Master MB520 650W 1132 TL (Biliyorum önü mesh değil, yakınımdaki Vatan'da MB511 yok.)

Toplam: 10982 TL

Yanlış bilmiyorsam B450-A PRO Max MSI'ın giriş seviyesindeki X570 kartlarını bile tokatlıyor, R9 3900X'i bile besleyebileceğini düşünüyorum. R7 3700X hakkında konuşmuyorum bile, efsane bir performansı var. 2070S gayet iyi fiyat performansa sahip, hem de anakartım ile aynı marka. SSD olarak alt seviye bir NVMe olsa da sonuçta NVMe SSD alıyorum, 500 GB 3-4 ay idare eder. İleri de 1 TB HDD ve sık kullandığım oyunlar için 1 TB SATA SSD takacağım. RAM olarak 1x16 GB 3200 MHz CL 16 alacağım. HyperX Fury iyi bir RAM diye biliyorum, OC yaparak 3600 MHz'e rahatça çıkarabilir ya da istersem 3200 MHz'de kullanabilirim. Yorumunuz nedir? Kasanın önü mesh olmasa da yanları ve altı mesh, hava konusunda problem olacağını sanmıyorum. Kasadan çıkan PSU biraz kafamı karıştırdı, kötü yorumlar gördüm. Bu konuda düşünceniz nedir? Şimdilik R7 3700X kullandım, bütçe konusunda problem olursa işlemciyi R5 3600'e düşürürüm. Sistemde mantıksızlık varsa belirtirseniz sevinirim.

RAM olarak 8x2 3200MHz CL16 yapabilirsiniz daha sağlıklı olacaktır. SSD'yi oyun açısından pek fark olmadığı söylendiği için Samsung 500 GB 860Evo SATA SSD öneriyorum. Kasanız MB511 ile arasında dağlar kadar fark yok bulamadıysanız alınabilir. Bütçe düşürecekseniz R5 3600 yerine 3600X tercih edebilirsiniz stok soğutucusu OC yapmadığınız sürece yeterli. Anakart hakkında bilgim yok ben de sizin gibi aşağı yukarı benzer bir sistem topladım, almak için KDV indirimi bekliyorum 40 gün kadar oldu son KDV indirimi yapıldıktan sonra. Kendi sistemimi de ekliyorum inceleyebilirsiniz. İyi günler hayırlı olsun şimdiden.

AnakartMSI B450 TOMAHAWK MAX B450 Socket AM4 AMD Ryzen™DDR4 4133MHz (OC) USB3.1 Anakart
İşlemciAMD Ryzen™5 3600X Soket AM4 + Wraith Spire 3.8GHz 32MB 95W 7nm İşlemci
Ekran KartıMSI GeForce RTX2060 SUPER GAMING X 8GB GDDR6 256Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı
RAMGSKILL 16GB (2x8GB) RipjawsV Siyah DDR4 3200MHz CL16 1.35V Dual Kit Ram
SSDSamsung 500GB 860 EVO SATA 3.0 (Okuma 550MB / Yazma 520MB) SSD
HDDWD Blue 3,5" 1TB 64MB SATA III 6Gb/s 7200 RPM
KasaCOOLER MASTER MASTERBOX MB511 80PLUS 650W 3x120mm RGB FANLI MidT ATX SİYAH KASA
MonitörASUS 23,6" VG24VQ TUF GAMING 1Ms 144Hz HDMI DP FreeSync Curved Gaming Monitör

Geri
Yukarı