10 bin TL maaşla İstanbul'da çalışılır mı?

Tek mi yaşıyordunuz?

2000 fazlanız var ama tamam 5 bin değil ama yine de arda kalacak güzel bir para.

Ne oluyor gideriniz kiranız ne, biraz bahsederseniz güzel olurdu.

Çengelköy Rasathane tarafında ters dublex 1+1 evde kalıyorum. Aracım olduğu için ulaşım rahat oluyor, metro/metrobüs ağına biraz uzak olunca kiralar daha uygun olabiliyor.

2500 kira
1000 faturalarım
1000 civarı yakıt (şuan ki fiyatlar ile)
Ticket + üzerinde 1500 lira ilave falan da mutfak işlerim oluyor.

Kalanı da eğlenceme, gezmeme falan göre değişiyor. Gerekirse daha çok tasarruf yaparak para arttırabilirim ama ne gerek var. Yaşamak lazım :)
Tek yaşıyorum.

600 lira fatura ve aylık 600 lira beslenme derken şaka mı bu? Sadece zaten bu ay elektrik faturası 850-900 geldi ki bunun interneti suyu telefonu var, fatura 600 lira olabilir mi sizce? :)

Ayrıca günlük 20 liraya üç öğün ne yenebiliyor, hadi iki öğün yapayım, en az ki iki öğünün maliyeti bile 1500'ü geçer. Yoğun bir çalışma ortamı olacak masa başı olsa bile, biz insan değil miyiz iki öğün nedir? En zayıf insan bile yoğun iş temposunda 3-4 öğün yiyor ki en basit örnek benim arkadaşım.

Yapı markette çalışıyor 1.70 50 kilo adam, sürekli ayakta benden fazla yiyor. 600 lira beslenme derken resmen hakaret etmişsiniz Türk çalışan insanına.

Ülkeden pek haberiniz yok sanırım:)

Hocam tek başına yaşayan birisi için 1700-2000 TL arası beslenme ihtiyacı için yeterlidir. Siz dışarıya göre hesaplamışsınız. Ben kendiniz yaparsınız kafasıyla öyle yazdım. Fatura konusunda kendimden yola çıkarak yorum yapmıştım. 4 kişilik aile olarak 1500 TL fatura ödüyoruz. Tamamen kişisel bir durum bu. 120 TL internet 80 TL su 200 elektrik 200 de doğal gaz olarak hesapladım. 100 TL de telefon toplam 700TL fatura. 600 TL zorunlu ihtiyaçlardan kastım ise dis macunu şampuan tarzı şeyler. 2000 TL de eğlence hani arkadaşlarla buluşma Cafe'ye gitme filan. 3000 TL de ev kirası. Ha belki fatura yanlış olabilir fakat diğer ihtiyaçlar bence doğru. Ayriyeten işteyken ki oğününüz 1000 TL desek aylık 1000 TL civarı para kalir elinizde.

3750 lira kira ödüyorum, ısınma+aidat 700 TL.

Bunlar her ay sabit giderler, elektrik su sizin kullanımınıza kalmış. İnternet de var desen 5000 diyebiliriz. 5 bin cebinize kaldı. Sosyal hayatınıza kalmış mesela dışarıdan yemek yemek inanılmaz pahalandı 1 ayda. Biraz tasarruf yaparak geçinirsiniz. Seneye zam da alırsınız rahatlarsınız iyice diye düşünüyorum.

10.000 TL ülkenin şu kötü durumunda çok iyi para. Rahatça geçimini sağlarsın + kariyer. Bazı şeyler bilirsiniz ki paradan daha önemlidir. Bknz kariyer.

Hocam tek başına yaşayan birisi için 1700-2000 TL arası beslenme ihtiyacı için yeterlidir. Siz dışarıya göre hesaplamışsınız. Ben kendiniz yaparsınız kafasıyla öyle yazdım. Fatura konusunda kendimden yola çıkarak yorum yapmıştım. 4 kişilik aile olarak 1500 TL fatura ödüyoruz. Tamamen kişisel bir durum bu. 120 TL internet 80 TL su 200 elektrik 200 de doğal gaz olarak hesapladım. 100 TL de telefon toplam 700TL fatura. 600 TL zorunlu ihtiyaçlardan kastım ise dis macunu şampuan tarzı şeyler. 2000 TL de eğlence hani arkadaşlarla buluşma Cafe'ye gitme filan. 3000 TL de ev kirası. Ha belki fatura yanlış olabilir fakat diğer ihtiyaçlar bence doğru. Ayriyeten işteyken ki oğününüz 1000 TL desek aylık 1000 TL civarı para kalir elinizde.

Hocam evet 1000 lira, aslında bu 1000 liraya kariyer ve gelişim açısından değecek bir paraydı. Burda asgari ücretle çalışsam kiram yok, 4 katı para kalıyor.

Bu da düşündürdü yani, buna tercih etmedim ama açıkçası o kadar paraya elde 1000 lira kalması komiğime ve gücüme gitti.

Zaten kesin mi her şey belki orada 2 ay sonra gönderecekler ya da daha da iyi olacaktı risk alamadım korktum zaten ailem de sıcak bakmadı rezil rüsva olacaksın oralarda diye.

Çünkü yemek hünerim sıfır. Bir portakal soyamam, yumurta kıramam yemek yapma konusunda inanılmaz geri zekalıyım ki açken kesinlikle iş yapamam sonuçta saatler harcanan bir iş sanat.

Neyse teşekkürler napalım kendi ayağıma sıktık belki ama ya İstanbul beni korkuttu ya da bilemedik artık.

Şubat'ta gelecek olan zamları görmeden konuşmak ne kadar doğru ama 400-450 gelen elektrik bu ay 1.000TL geldi. Güler misin ağlar mısın 🙂 %125 zam. Sadece elektrik 1K. Şimdi;

10K dedin mi aklımız genelde 2017-2018 zamanlarına gidiyor temel ihtiyaçları yumurta yağ şeker süt et ekmek v.s asgari ücret 1400 iken yine alınabiliyorken şimdi 4250 olduğu halde orantısız pahalılandı. Her şeyi ve ev kiraları da dahil Şubat'ta artacak olan tüm zamları düşününce İstanbul gibi bir şehirde 10K ucu ucuna yeter gibi duruyor. (Şu anlık)

Şubat'ta gelecek olan zamları görmeden konuşmak ne kadar doğru ama 400-450 gelen elektrik bu ay 1.000TL geldi. Güler misin ağlar mısın 🙂 %125 zam. Sadece elektrik 1K. Şimdi;

10K dedin mi aklımız genelde 2017-2018 zamanlarına gidiyor temel ihtiyaçları yumurta yağ şeker süt et ekmek v.s asgari ücret 1400 iken yine alınabiliyorken şimdi 4250 olduğu halde orantısız pahalılandı. Her şeyi ve ev kiraları da dahil Şubat'ta artacak olan tüm zamları düşününce İstanbul gibi bir şehirde 10K ucu ucuna yeter gibi duruyor. (Şu anlık)
Hocam halk bu uygulamadan memnunmuş, bakanımız öyle açıklama yaptı. Yani bunun anlamını burada yazmak istiyorum ama yazamıyorum. Sanırım halk zevk alıyor bu zamlardan demeye getiriyor :)

Yeni konular

Geri
Yukarı