10 GB RAM 8 GB gözüküyor

karaliovski

Hectopat
Arkadaşlar bugün çok donuyordu anlık olarak kapatıp açmak zorunda kalıyordum, o yüzden RAM'leri çıkartıp silgi ile uçarını silip geri taktım. Her neyse 4+4+2 RAM'lerim var ama 10 GB olarak gözüküyor 8 GB kullanılabilir diyor. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Defalarca açıldı şu konu, gerçekten açmadan önce forumda gezinin biraz. İşletim sisteminiz kendini ayakta tutabilecek kadar miktarda RAM ayırıyor kendine, size de geri kalan kısmını bırakıyor. Yani aslında 10GB RAM var sisteminizde ama Windows 2 GB kullanıyor (ki bu normal miktardır). Bu miktar bilgisayarda ne yaptığınıza bağlı olarak anlık şekilde değişebilir.

Defalarca açıldı şu konu, gerçekten açmadan önce forumda gezinin biraz. İşletim sisteminiz kendini ayakta tutabilecek kadar miktarda RAM ayırıyor kendine, size de geri kalan kısmını bırakıyor. Yani aslında 10GB RAM var sisteminizde ama Windows 2 GB kullanıyor (ki bu normal miktardır). Bu miktar bilgisayarda ne yaptığınıza bağlı olarak anlık şekilde değişebilir.
Dostum görünen RAM 8 adam 10 GB RAM var diyor eğer anlattığın gibi Windows ayırsaydı kullanılabilir RAM 8 üzerinden değil 10 üzerinden düşerdi.

Hocam Kullanılabilir olarak da 8 GB gözüküyor bakarsanız yalnız, kullanılan olarak değil. Hocam aynı sorunu şu konuda bende yaşadım, daha sonra çözümü buldum bakabilirsiniz, belki işe yarar.

Dostum görünen RAM 8 adam 10 GB RAM var diyor eğer anlattığın gibi Windows ayırsaydı kullanılabilir RAM 8 üzerinden değil 10 üzerinden düşerdi.

Aynen kardeşim :D Neyin kafasını yaşıyorsunuz anlamıyorum, sistemin kendisinde koca koca 10GB RAM kullanılabilir 8 GB yazıyor hala gelmiş kafa karıştırma diyorsunuz.

Hocam Kullanılabilir olarak da 8 GB gözüküyor bakarsanız yalnız, kullanılan olarak değil. Hocam aynı sorunu şu konuda bende yaşadım, daha sonra çözümü buldum bakabilirsiniz, belki işe yarar.

O herkeste öyle zaten, fiziksel olarak 2 GB eksik değil, Memory remap ile sanki tamamı kullanılıyormuş gibi gösteriliyor sadece, arkadaşın sisteminde 10GB RAM var ve eminim ki ağır veya zorlayacak bir oyuna girse 8 GB üstünde kullanılır bu RAM. Benim de bilgisayarımda 16 GB RAM takılı, ben de sistem özellikleri kısmını açtığımda kullanılabilir 13GB gözüküyor ama Warzone oynarken 15GB RAM kullanımı oluyor Afterburner'dan bakınca.

Dosya Ekleri

• 9030BE17-21C7-42EA-B1DD-665B5E66EC9E.jpeg
    9030BE17-21C7-42EA-B1DD-665B5E66EC9E.jpeg
    27,2 KB · Görüntüleme: 39
Arkadaşlar bugün çok donuyordu anlık olarak kapatıp açmak zorunda kalıyordum, o yüzden RAM'leri çıkartıp silgi ile uçarını silip geri taktım. Her neyse 4+4+2 RAM'lerim var ama 10 GB olarak gözüküyor 8 GB kullanılabilir diyor. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Eki Görüntüle 1133603

Eki Görüntüle 1133604

Sağ tarafın en altında Donanıma ayrılmış 2 GB yazıyor. (herhangi bir durum için yedek de bekletiliyor.)
Donma ve takılma yapıyor şeklindeki sorununuza, tavsiye olarak şunu denemeniz önerebilirim;
2 GB olan RAM iptal edip sistemi gözlemlemeyi deneyebilirsiniz, genelde düşük boyutlu RAM'lerin MHz'leri düşük oluyor, belki sisteminiz düşük MHz de çalıştığı için performans kaybı yaşıyor olabilirsiniz.

Sistem çok miktarda RAM kullanıyor arama kısmına MSConfig yaz ayarı aç önyükleme bölümünde gelişmiş seçeneklere gel bellek üst sınırı tiki açıksa kapat ve sonra tamamla bilgisayarı yeniden başlat. olmazsa BIOS ayarlarında iGPU veya ınternal Graphics miktarını düşürecek ya da Auto yapacaksın.

Geri
Yukarı