Rehber 10. nesil kilitli Intel işlemcilerde kilit açmak ve Undervolt yapmak

Peki işlemci çalışma frekans değerleri ne alemde? Sabit 4000 Mhz çalışıyor mu?

Aslında işe yaramış, işlemden önce büyük ihtimal 3100-3700 arası gidip geliyorlardı fakat sıcaklık kısmını çözemedim.

UV ayarlarını sıfırlayıp tekrar stres testine soktum ve gerçekten dediğiniz gibi 3800-3900 MHz arasında gidip geldi. Ben UV ayarlarınızı yaptığımda sıcaklık yavaş yavaş 94 dereceye geliyordu fakat ayarları sıfırladığımda bir anda 94 dereceye çıktı.

@İly ayka hocam UV gerçekten olmuş. Bir süredir Valorant oynuyorum ve sıcaklıklarda ciddi düşüş var. Sıcaklık 80'lerde takılıyor. 85 dereceyi geçmiyor ve hatta 70 derecelere bile düşüyor. Şimdi Steam PUBG deneyeceğim. Sonuçları yazacağım.

Edit: PUBG değerleri müthiş oldu hocam. 85 dereceyi hiç geçmedi. 75-85 derecelerde dolaştı. Şimdi ise GTA 5'e geçiyorum.

GTA 5 Online'de değerler pek istediğim gibi olmadı. İlk başlarda 80 derecelerde gezerken bir anda 90 dereceye çıkıp 80 dereceye geri düşüyordu. Ama yaklaşık 10-15 dakika sonra 90 dereceye çıktı ve düşmedi. Sabit 90 derecede kaldı. Bende çıkıp Witcher 3'e girdim. Değerler beni o kadar şaşırttıki. Sadece ısınma sorunu değil, darboğaz sorunu bile ortadan kalktı. UV yapmadan önce işlemci ara sıra %100 kullanıma geliyordu ve ekran kartı kullanımı düşüyordu. Şu an ısılar 70-80 arasında geziyor ve işlemci kullanımı %20-%40 arasında kaldı hep. Ekran kartı kullanımı ise %99'da kaldı.

Şu an sistem stabil gibi. Herhangi bir donma ya da mavi ekran hatası almadım. Acaba UV'yi biraz daha arttırmalı mıyım?

Son düzenleme:
Sevindim, bence asıl önemli olan işlemcinin sabit 4000-4100 Mhz arasında çalışması. Çünkü 10300H oyundan oyuna değişmekle beraber 3200-3500 arası çalışıyor neredeyse.
Sıcaklıklar ise bu işlemciye göre gayet iyi olmuş, 94 derecelerden 80-85'ler mükemmel. Termal macun da değiştirilirse 3-4 derece daha düşer. GTA 5'e gelirsek o oyunun Online kısmında mı aldınız bu değerler?
Ben şu an Acer Predator kullanıyorum, SSD kısmımda sıcaklık sorunu var o sorun olmadan önce ben 70-80 arası gidiyordum sıcaklık kısmında.

UV'yi arttırmak konusunda kesin bir şey diyemem, bence sistemin en son stabil kalabildiği değerleri deneyerek bulun.

GTA 5 Online değerleriydi hocam. Tek oyunculuda 90 dereceyi nadiren gördüm.

Değerler şu anlık iyi gibi. Sıcaklıklardan memnunum. Sanırım şimdilik UV'yi arttırmayacağım.

@İly ayka, @erengore hocalarım yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Online kısmı anormal, çok fazla eklenti var ve bunlar oyuna tam optimize değil, bir de lobiye modder geldi mi vay o işlemcinin haline. Fakat genel olarak işe yaradığına sevindim.
ASUS TUF Gaming F15 FX506LH için v310 BIOS sürümünü kurdum. UV hala daha kilitli.
ASUS tarafında bu işlem bazı modellerde yarıyor bazılarında yaramıyor herhalde. Şu anlık Acer-Lenovo ve bir kaç Monster cihazlarda %100 çalışıyor.

Hocam son bir sorum daha olacaktı. Bilgisayarı sadece oyun oynarken mi yüksek performansa almalıyım yoksa her zaman mı yüksek performansta kalmalı?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…