Rehber 10. nesil kilitli Intel işlemcilerde kilit açmak ve Undervolt yapmak

Bildiğimiz üzere Intel, Laptop tarafında 10. nesil işlemcilerine kilit koyarak Undervolt yapmamıza izin vermiyordu bir kaç istisna hariç. Youtube üzerinden gördüğüm bir videoyu uygulayan ve başarılı sonuç alan bir kaç kişi gördüm, ben de denedim ve Undervolt işlemini kendi cihazıma yapabildim. Bu yöntemi sizinle paylaşmak istiyorum umarım işinize yarar.

1-) Verdiğim linkten dosyaları indirin, insyde-tool.zip.
2-) İndirdiğiniz RAR dosyasını masaüstünde yeni bir klasöre çıkartın.
3-) Resimde gördüğünüz yere tıklayarak dosyanın kayıtlı olduğu adresi kopyalayın.
1.png

4-) Komut istemini ya da CMD'yi ''Yönetici Olarak'' çalıştırın.
5-) Çalıştırdıktan sonra ''cd kopyaladığınız adres'' yazın ve Enter tuşuna basın.
(Örneğin ben cd C:\Users\Acer\Desktop\InsydeH2OUVE_x86_WINx64_200.00.01.00 olarak yazdım)
2.png

3.png

6-) Sonra CMD'ye ''dir'' komudunu yazıp Enter'a basın böylelikle dosyanın içeriğini görebileceksiniz. Enter'a bastıktan sonra karmaşık ve uzun uzun yazılar geldiyse doğru devam ediyorsunuz. :)
4.png

5.png

7-) Sıradaki komut ''H2OUVE-W-CONSOLEx64.exe -gv vars.txt''. Bu komudu yazdıktan sonra indirip, masaüstüne attığımız klasörün içinde ''vars'' adında bir not defteri oluşacak.
6.png

7.png

:cool: Oluşan ''vars'' metin belgesini açın, Ctrl+F ile ''CpuSetup'' yazıp ilgili satıra gidin.
8.png

9-) Öncelikle ''CpuSetup'' yazısının solundaki sayı modelden modele değişebilir, onu aklınızda tutun mesela bende 055. Ondan sonra aşağıdan ''000000D0'' satırını bulun, bulduktan sonra en sağdan 6. ve 5. kısmın 00 00 olmasına dikkat edin, benim attığım linkte zaten 00 00 olarak gelecek ama bazen 01 00 olabilir onu 00 00 yapın ve metin belgesini farklı kaydet ile ''vars-m'' olarak kayıt edin.
9.png

10-) Geldik son adıma, buraya kadar her şey doğru gitti ise komut istemine son komut olan ''H2OUVE-W-CONSOLEx64.exe -sv vars-m.txt'' komudunu yazın ve Enter tuşuna basın, bastıktan sonra aşağıda ki gibi yazılar göreceksiniz.
10.png

11.png

11-) En son yukarıda ki gibi bir sürü ''Set successfully'' ve ''Set Failed'' gibi yazılar gelecek, burada önemli olan aklınızda tuttuğunuz sayıyı bulmak ve yanında ne yazdığına bakmak. Benim sayım 055'di ve yanında Set successfully yazıyordu. Bu da demek ki kilit açma işlemi başarılı bir şekilde olmuştur. Sistemi yeniden başlatın ve ThrottleStop kullanmaya hazırsınız.

Şans eseri bulduğum bu yöntemi yapıp, uygulayan çok kişi var ve onlardan birisi de benim. Bu da rehberin ana konusu: Lenovo Legion 5 and 7 (2020).

İşlem Legion 5, Legion 7, Ideapad Gaming 3, Acer Predator Helios 300, Acer Nitro 5 10. nesil cihazlarda kesin olarak çalışıyor. Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım, umarım herhangi bir eksik/hata yoktur. Teşekkürler.

NOT: Ortaya çıkabilecek kötü durumlarda sorumluluk kabul etmiyorum.

Dosya Ekleri

• 4.png
    4.png
    1,6 MB · Görüntüleme: 536
  • 5.png
    5.png
    1,6 MB · Görüntüleme: 928
Son düzenleyen: Moderatör:
Teşekkür ederim hocam. Hemen deniyorum.

Bu arada @erengore hocam rehberinde System Agent'in aşırı hassas bir birim olduğunu ve UV yapmak zorunda olmadığımızı belirtmiş. Yine de yapmalı mıyım?

Fazla soru soruyorum kusura bakmayın. Bir sorum daha var. İlk seferde bu değerleri girmek sisteme bir zararı olur mu? UV'nin sisteme zararı olmadığını biliyorum ama içimi rahatlatmak istiyorum.
@İly ayka hocam verdiğiniz ayarları denedim. Fakat sanırım işe yaramadı. Çünkü değişen bir şey olmadı. İşlemcimi 10 dakika boyunca TS bench testine soktum. En fazla 94 dereceyi gördü (System agent kısmına dokunmadım). Ekran görüntüsü:

Eki Görüntüle 1391993
Peki işlemci çalışma frekans değerleri ne alemde? Sabit 4000 Mhz çalışıyor mu?

Aslında işe yaramış, işlemden önce büyük ihtimal 3100-3700 arası gidip geliyorlardı fakat sıcaklık kısmını çözemedim.

UV ayarlarını sıfırlayıp tekrar stres testine soktum ve gerçekten dediğiniz gibi 3800-3900 MHz arasında gidip geldi. Ben UV ayarlarınızı yaptığımda sıcaklık yavaş yavaş 94 dereceye geliyordu fakat ayarları sıfırladığımda bir anda 94 dereceye çıktı.

@İly ayka hocam UV gerçekten olmuş. Bir süredir Valorant oynuyorum ve sıcaklıklarda ciddi düşüş var. Sıcaklık 80'lerde takılıyor. 85 dereceyi geçmiyor ve hatta 70 derecelere bile düşüyor. Şimdi Steam PUBG deneyeceğim. Sonuçları yazacağım.

Edit: PUBG değerleri müthiş oldu hocam. 85 dereceyi hiç geçmedi. 75-85 derecelerde dolaştı. Şimdi ise GTA 5'e geçiyorum.

GTA 5 Online'de değerler pek istediğim gibi olmadı. İlk başlarda 80 derecelerde gezerken bir anda 90 dereceye çıkıp 80 dereceye geri düşüyordu. Ama yaklaşık 10-15 dakika sonra 90 dereceye çıktı ve düşmedi. Sabit 90 derecede kaldı. Bende çıkıp Witcher 3'e girdim. Değerler beni o kadar şaşırttıki. Sadece ısınma sorunu değil, darboğaz sorunu bile ortadan kalktı. UV yapmadan önce işlemci ara sıra %100 kullanıma geliyordu ve ekran kartı kullanımı düşüyordu. Şu an ısılar 70-80 arasında geziyor ve işlemci kullanımı %20-%40 arasında kaldı hep. Ekran kartı kullanımı ise %99'da kaldı.

Şu an sistem stabil gibi. Herhangi bir donma ya da mavi ekran hatası almadım. Acaba UV'yi biraz daha arttırmalı mıyım?

Son düzenleme:
@İly ayka hocam UV gerçekten olmuş. Bir süredir Valorant oynuyorum ve sıcaklıklarda ciddi düşüş var. Sıcaklık 80'lerde takılıyor. 85 dereceyi geçmiyor ve hatta 70 derecelere bile düşüyor. Şimdi Steam PUBG deneyeceğim. Sonuçları yazacağım.

Edit: PUBG değerleri müthiş oldu hocam. 85 dereceyi hiç geçmedi. 75-85 derecelerde dolaştı. Şimdi ise GTA 5'e geçiyorum.

GTA 5 Online'de değerler pek istediğim gibi olmadı. İlk başlarda 80 derecelerde gezerken bir anda 90 dereceye çıkıp 80 dereceye geri düşüyordu. Ama yaklaşık 10-15 dakika sonra 90 dereceye çıktı ve düşmedi. Sabit 90 derecede kaldı. Bende çıkıp Witcher 3'e girdim. Değerler beni o kadar şaşırttıki. Sadece ısınma sorunu değil, darboğaz sorunu bile ortadan kalktı. UV yapmadan önce işlemci ara sıra %100 kullanıma geliyordu ve ekran kartı kullanımı düşüyordu. Şu an ısılar 70-80 arasında geziyor ve işlemci kullanımı %20-%40 arasında kaldı hep. Ekran kartı kullanımı ise %99'da kaldı.

Şu an sistem stabil gibi. Herhangi bir donma ya da mavi ekran hatası almadım. Acaba UV'yi biraz daha arttırmalı mıyım?
Sevindim, bence asıl önemli olan işlemcinin sabit 4000-4100 Mhz arasında çalışması. Çünkü 10300H oyundan oyuna değişmekle beraber 3200-3500 arası çalışıyor neredeyse.
Sıcaklıklar ise bu işlemciye göre gayet iyi olmuş, 94 derecelerden 80-85'ler mükemmel. Termal macun da değiştirilirse 3-4 derece daha düşer. GTA 5'e gelirsek o oyunun Online kısmında mı aldınız bu değerler?
Ben şu an Acer Predator kullanıyorum, SSD kısmımda sıcaklık sorunu var o sorun olmadan önce ben 70-80 arası gidiyordum sıcaklık kısmında.

UV'yi arttırmak konusunda kesin bir şey diyemem, bence sistemin en son stabil kalabildiği değerleri deneyerek bulun.

Sevindim, bence asıl önemli olan işlemcinin sabit 4000-4100 MHz arasında çalışması. Çünkü 10300H oyundan oyuna değişmekle beraber 3200-3500 arası çalışıyor neredeyse.
Sıcaklıklar ise bu işlemciye göre gayet iyi olmuş, 94 derecelerden 80-85'ler mükemmel. Termal macun da değiştirilirse 3-4 derece daha düşer. GTA 5'e gelirsek o oyunun Online kısmında mı aldınız bu değerler?
Ben şu an Acer Predator kullanıyorum, SSD kısmımda sıcaklık sorunu var o sorun olmadan önce ben 70-80 arası gidiyordum sıcaklık kısmında.

UV'yi arttırmak konusunda kesin bir şey diyemem, bence sistemin en son stabil kalabildiği değerleri deneyerek bulun.

GTA 5 Online değerleriydi hocam. Tek oyunculuda 90 dereceyi nadiren gördüm.

Değerler şu anlık iyi gibi. Sıcaklıklardan memnunum. Sanırım şimdilik UV'yi arttırmayacağım.

@İly ayka, @erengore hocalarım yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

GTA 5 Online değerleriydi hocam. Tek oyunculuda 90 dereceyi nadiren gördüm.

Değerler şu anlık iyi gibi. Sıcaklıklardan memnunum. Sanırım şimdilik UV'yi arttırmayacağım.

@İly ayka, @erengore hocalarım yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Online kısmı anormal, çok fazla eklenti var ve bunlar oyuna tam optimize değil, bir de lobiye modder geldi mi vay o işlemcinin haline. Fakat genel olarak işe yaradığına sevindim.
ASUS TUF Gaming F15 FX506LH için v310 BIOS sürümünü kurdum. UV hala daha kilitli.
ASUS tarafında bu işlem bazı modellerde yarıyor bazılarında yaramıyor herhalde. Şu anlık Acer-Lenovo ve bir kaç Monster cihazlarda %100 çalışıyor.

Hocam son bir sorum daha olacaktı. Bilgisayarı sadece oyun oynarken mi yüksek performansa almalıyım yoksa her zaman mı yüksek performansta kalmalı?

Yeni konular

Geri
Yukarı