Rehber 10. nesil kilitli Intel işlemcilerde kilit açmak ve Undervolt yapmak

Bildiğimiz üzere Intel, Laptop tarafında 10. nesil işlemcilerine kilit koyarak Undervolt yapmamıza izin vermiyordu bir kaç istisna hariç. Youtube üzerinden gördüğüm bir videoyu uygulayan ve başarılı sonuç alan bir kaç kişi gördüm, ben de denedim ve Undervolt işlemini kendi cihazıma yapabildim. Bu yöntemi sizinle paylaşmak istiyorum umarım işinize yarar.

1-) Verdiğim linkten dosyaları indirin, insyde-tool.zip.
2-) İndirdiğiniz RAR dosyasını masaüstünde yeni bir klasöre çıkartın.
3-) Resimde gördüğünüz yere tıklayarak dosyanın kayıtlı olduğu adresi kopyalayın.
1.png

4-) Komut istemini ya da CMD'yi ''Yönetici Olarak'' çalıştırın.
5-) Çalıştırdıktan sonra ''cd kopyaladığınız adres'' yazın ve Enter tuşuna basın.
(Örneğin ben cd C:\Users\Acer\Desktop\InsydeH2OUVE_x86_WINx64_200.00.01.00 olarak yazdım)
2.png

3.png

6-) Sonra CMD'ye ''dir'' komudunu yazıp Enter'a basın böylelikle dosyanın içeriğini görebileceksiniz. Enter'a bastıktan sonra karmaşık ve uzun uzun yazılar geldiyse doğru devam ediyorsunuz. :)
4.png

5.png

7-) Sıradaki komut ''H2OUVE-W-CONSOLEx64.exe -gv vars.txt''. Bu komudu yazdıktan sonra indirip, masaüstüne attığımız klasörün içinde ''vars'' adında bir not defteri oluşacak.
6.png

7.png

:cool: Oluşan ''vars'' metin belgesini açın, Ctrl+F ile ''CpuSetup'' yazıp ilgili satıra gidin.
8.png

9-) Öncelikle ''CpuSetup'' yazısının solundaki sayı modelden modele değişebilir, onu aklınızda tutun mesela bende 055. Ondan sonra aşağıdan ''000000D0'' satırını bulun, bulduktan sonra en sağdan 6. ve 5. kısmın 00 00 olmasına dikkat edin, benim attığım linkte zaten 00 00 olarak gelecek ama bazen 01 00 olabilir onu 00 00 yapın ve metin belgesini farklı kaydet ile ''vars-m'' olarak kayıt edin.
9.png

10-) Geldik son adıma, buraya kadar her şey doğru gitti ise komut istemine son komut olan ''H2OUVE-W-CONSOLEx64.exe -sv vars-m.txt'' komudunu yazın ve Enter tuşuna basın, bastıktan sonra aşağıda ki gibi yazılar göreceksiniz.
10.png

11.png

11-) En son yukarıda ki gibi bir sürü ''Set successfully'' ve ''Set Failed'' gibi yazılar gelecek, burada önemli olan aklınızda tuttuğunuz sayıyı bulmak ve yanında ne yazdığına bakmak. Benim sayım 055'di ve yanında Set successfully yazıyordu. Bu da demek ki kilit açma işlemi başarılı bir şekilde olmuştur. Sistemi yeniden başlatın ve ThrottleStop kullanmaya hazırsınız.

Şans eseri bulduğum bu yöntemi yapıp, uygulayan çok kişi var ve onlardan birisi de benim. Bu da rehberin ana konusu: Lenovo Legion 5 and 7 (2020).

İşlem Legion 5, Legion 7, Ideapad Gaming 3, Acer Predator Helios 300, Acer Nitro 5 10. nesil cihazlarda kesin olarak çalışıyor. Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım, umarım herhangi bir eksik/hata yoktur. Teşekkürler.

NOT: Ortaya çıkabilecek kötü durumlarda sorumluluk kabul etmiyorum.

Dosya Ekleri

• 4.png
    4.png
    1,6 MB · Görüntüleme: 538
  • 5.png
    5.png
    1,6 MB · Görüntüleme: 929
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,

Kod:
H2OUVE-W-CONSOLEx64.exe -gv vars.txt
Now parsing Variable Information.
Fail to get Variable Information.

Bu hatayı alıyorum, sebebi nedir? Sahip olduğum laptop: Tulpar T7 V20.2 17,3" Oyun Bilgisayarı | Monster Notebook
O serinin Abra versiyonuna başarılı bir şekilde UV yapılmış bu yöntem ile. Sizin sorununuzu şu an için bilemiyorum fakat, BIOS ayarlarını sıfırlayıp tekrar baştan deneme şansınız var mı?

@İly ayka hocam ellerinize sağlık gerçekten çok güzel bir rehber olmuş. Bende bu aralar işlemcime undervolt yapmak istiyorum. Bu aralar ısınmaya başladı artık. Önceden 85 dereceyi geçmeyen işlemcim bu günlerde 90 derecelerde çalışmaya başladı. Rehberinizi uyguladım ve tek seferde kilidi açtım. İşlemcim i5 10300H. Cihazım Acer Nitro 5. rehberiniz için teşekkür ederim hocam. @erengore hocam undervolt işlemi için müsait bir zamanınızda bana yardım eder misiniz?

@İly ayka hocam ellerinize sağlık gerçekten çok güzel bir rehber olmuş. Bende bu aralar işlemcime undervolt yapmak istiyorum. Bu aralar ısınmaya başladı artık. Önceden 85 dereceyi geçmeyen işlemcim bu günlerde 90 derecelerde çalışmaya başladı. Rehberinizi uyguladım ve tek seferde kilidi açtım. İşlemcim i5 10300H. Cihazım Acer Nitro 5. rehberiniz için teşekkür ederim hocam. @erengore hocam undervolt işlemi için müsait bir zamanınızda bana yardım eder misiniz?
Sonuçları merak ediyorum.
Eren usta müsait değil ise benim cihazıma uyguladığımız ayarları denemek ister misiniz? Aynı işlemci fakat cihazdan cihaza farklılık gösteriyormuş bu değerler.

Son düzenleme:
Sonuçları merak ediyorum.

Eren usta müsait değil ise benim cihazıma uyguladığımız ayarları denemek ister misiniz? Aynı işlemci fakat cihazdan cihaza farklılık gösteriyormuş bu değerler.

Sağ olun hocam. Benim acelem yok zaten beklerim. Yardım ederse çok memnun olurum.

@erengore hocam undervolt işlemi için müsait bir zamanınızda bana yardım eder misiniz?
Pek forumda teknik destekte bulunamıyorum o kadar vaktim yok. Ama rehberlerim var. Rehberlerimden bakabilirsiniz. Farklı bir durum olmadıkça özel olarak belirtemiyorum.

Pek forumda teknik destekte bulunamıyorum o kadar vaktim yok. Ama rehberlerim var. Rehberlerimden bakabilirsiniz. Farklı bir durum olmadıkça özel olarak belirtemiyorum.

Allah işinize kolaylık versin hocam. Vaktinizi çaldığım için kusura bakmayın. Rehber için de çok teşekkür ederim.

@İly ayka hocam eğer sakıncası yoksa kendi cihazınıza uyguladığınız değerleri verebilir misiniz?

Allah işinize kolaylık versin hocam. Vaktinizi çaldığım için kusura bakmayın. Rehber için de çok teşekkür ederim.

@İly ayka hocam eğer sakıncası yoksa kendi cihazınıza uyguladığınız değerleri verebilir misiniz?
Range 250mV olmak üzere:
CPU Core: -160
CPU Cache: -125
İntel GPU: -60
iGPU Unslice: -60
System Agent -40
Sırası ise: Cache>Core>İntel GPU>İGPU Unslice>System Agent
5 birim için de IccMax değerlerini en yükseğe çekmeyi unutmayın.
Tablonun altındaki "Disable and Lock Turbo Power Limits" tikini işaretlemeyi unutmayın.
3 seçenekli yerden en alttakini işaretlemeyi unutmayın.
Bu ayarları yapmışız biz, Eren hocanın dediğine göre bu değerler çok iyi değerler. Fakat senin cihazda bu değerlerle stabil çalışacak diye bir kural yok. Bakarsın, sistemde sorun oluyor yazarsın tekrar ve ona göre düzenlemeler yaparız.

Bu ayarları yapmışız biz, Eren hocanın dediğine göre bu değerler çok iyi değerler. Fakat senin cihazda bu değerlerle stabil çalışacak diye bir kural yok. Bakarsın, sistemde sorun oluyor yazarsın tekrar ve ona göre düzenlemeler yaparız.
Evet çok iyi değerler ama kesinlikle stabil çalışacak diye bir durum yok. Aksine bu değerler ile stabil çalışma ihtimali çok düşük. Bu değerler o işlemcinin silikonunun çok kaliteli olduğunu gösterir. Aşırı düşük voltaj durumu söz konusu ve stabil çalışıyor.

Range 250mv olmak üzere:
CPU Core: -160
CPU cache: -125
Intel GPU: -60
iGPU unslice: -60
System agent -40
Sırası ise: Cache>core>intel gpu>igpu unslice>system agent.
5 birim için de IccMax değerlerini en yükseğe çekmeyi unutmayın.
Tablonun altındaki "disable and lock Turbo Power limits" tikini işaretlemeyi unutmayın.
3 seçenekli yerden en alttakini işaretlemeyi unutmayın.

Teşekkür ederim hocam. Hemen deniyorum.

Bu arada @erengore hocam rehberinde System Agent'in aşırı hassas bir birim olduğunu ve UV yapmak zorunda olmadığımızı belirtmiş. Yine de yapmalı mıyım?

Fazla soru soruyorum kusura bakmayın. Bir sorum daha var. İlk seferde bu değerleri girmek sisteme bir zararı olur mu? UV'nin sisteme zararı olmadığını biliyorum ama içimi rahatlatmak istiyorum.
@İly ayka hocam verdiğiniz ayarları denedim. Fakat sanırım işe yaramadı. Çünkü değişen bir şey olmadı. İşlemcimi 10 dakika boyunca TS bench testine soktum. En fazla 94 dereceyi gördü (System agent kısmına dokunmadım). Ekran görüntüsü:

Ekran görüntüsü 2022-05-18 222439.png

Son düzenleme:
Teşekkür ederim hocam. Hemen deniyorum.

Bu arada @erengore hocam rehberinde System Agent'in aşırı hassas bir birim olduğunu ve UV yapmak zorunda olmadığımızı belirtmiş. Yine de yapmalı mıyım?

Fazla soru soruyorum kusura bakmayın. Bir sorum daha var. İlk seferde bu değerleri girmek sisteme bir zararı olur mu? UV'nin sisteme zararı olmadığını biliyorum ama içimi rahatlatmak istiyorum.
@İly ayka hocam verdiğiniz ayarları denedim. Fakat sanırım işe yaramadı. Çünkü değişen bir şey olmadı. İşlemcimi 10 dakika boyunca TS bench testine soktum. En fazla 94 dereceyi gördü (System agent kısmına dokunmadım). Ekran görüntüsü:

Eki Görüntüle 1391993
System Agent için de deneyebilirsiniz. Tercih sizin. -60'ı geçmeyin.
Olmaz bir zararı.

Geri
Yukarı