10 senelik Taşınabilir FreeAgent GoFlex 500GB HDD bakımı nasıl yapılmalı?

byjuck

Kilopat
Seagate FreeAgent GoFlex 500GB olan modelini yaklaşık 10 senedir kullanıyorum acaba buna nasıl bir bakım yapmam gerek?
Çok sık kullanmıyorum 3-4 ayda bir PC'den yedek atıyorum o kadar.
Sağ tık biçimlendir yolu yeterli mi? Başka bir şey yapılması gerekiyor mu? Hızlı biçimlendir / Normal biçimlendir fark oluyor mu?
Geçen gün taktığımda kendine biraz geç geldi (bip bip) sesler çıakrdı 1 dk sonra kendini toparladı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hard disklere veri emanet edilmesi biraz şans işi. 1 gün bakarsın çalışıyor, ertesi gün bakarsın çalışmıyor. Önemli verilerinizi hard disklerde tutmamanızı öneririm düşürünce veya darbe alınca kurtulması zor oluyor. USB bellek daha kaliteli bir çözüm.

Hard disklere veri emanet edilmesi biraz şans işi. 1 gün bakarsın çalışıyor, ertesi gün bakarsın çalışmıyor. Önemli verilerinizi hard disklerde tutmamanızı öneririm düşürünce veya darbe alınca kurtulması zor oluyor. USB bellek daha kaliteli bir çözüm.
Yedeğin yedeği olarak kullanıyorum.

Bad sector testi yapın.
Hard diskler veri depolamak için daha mantıklı. Bozulduğu zaman veriyi SSD'ye nazaran kurtarabiliyorsun. Veriler olduğu yerde duruyor çünkü. Tabii nasıl bir bozulma olduğuna göre değişir.

Geri
Yukarı