10. sınıfa 9. sınıftaki konuların yarısını bilmeden geçmek

blight1

Zeptopat
İyi günler. Gerçekten kendimi burada bulacağımı tahmin bile edemezdim. Malum, lanet olası uzaktan eğitim vesilesiyle 9.sınıf vasat geçti. Bu sebepten ötürü 9.sınıfın konularının yaklaşık yarısını bilmeden 10.sınıfa geçeceğim gibi duruyor. Öncelikle yarısını bilmeden derken neyi kastettiğimi söyleyeyim. Ben 9.sınıfın ilk dönemi yan gelip yattım. Sadece 3-4 tane 300 sayfalık kitap okuyarak bitirdim dönemi. 2.dönem'in de yarısı yan gelip yattım ve yumurta kapıya dayanınca 2.dönem sınavlarına çalıştım ve ortalama 92 geldi. Son anda bayağı bir çalışıp (sadece 2.dönemin konuları) alabildim bu ortalamayı. Daha sonra sınavlar bittikten sonra benim g*t bir kalktı anlatamam sadece 2.5 haftada 0'dan konuları çalışıp 92 alınca. Haziran ayı geldikten sonra derslere sadece 3-5 kişinin girdiğini fark ettim (%3'lük dilimle girdiğim Anadolu lisesi) ve her dersten son 1 konu kalmışken derslere girmeyip parazit gibi bilgisayara yapışıp trilyon tane dizi izledim. Daha sonra 14 Temmuz 2021 tarihinde 15 günlük bir tatil yaptıktan sonra eve geldim şu an 1 Ağustos. Eve gelip yatağa yattıktan sonra derin düşüncelere daldım ve "lan 10'a geçeceğim ama 9'un yarısını bilmiyorum.'' diye içimden düşündüm. O gece o kadar terledim ki bir sağa bir sola dönerek gece 3'e kadar uyanık kalmayı becerdim. Ve hemen 9'dan kalan kitaplarımı elime alıp tekrar etmeye başladım şu an biyoloji bitti. Daha matematiğin Üçgen konusunun son kısmı olan Trigonometrisi ve Kör'ün bile koklaya koklaya yapabileceği Veri konusu; fiziğin Isı ve Sıcaklık'ı ve Elektrostatik'i ve kimyanın Maddenin Halleri'si (bu konuyu saymaya gerek var mı bilmiyorum. 1 günde halledilecek bir şey). Okullar 6 Eylül 2021 tarihinde açılacak ve ben bu saydığım konuları bitirmeden 10'a geçersem stresten ve pişmanlıktan kendimi kemiririm saçlarım dökülür kısacası kafayı sıyırırım. Coğrafya ve Tarih'ten de eksiklerim var fakat onları 10.sınıf'ta o derslerin konuları varken hallederim diye düşünüyorum çünkü bu 2 ders fen ve matematik dersleri gibi bağlantılı değil bağlantısı olsa da fen ve matematikteki gibi fazla değil. 10.sınıf'ta daha yapacağım bir sürü plan var fakat bunları düşündükçe moralim bozuluyor. Uzun lafın kısası sizce bu saydığım konuları 6 Eylül'e kadar bitirebilir miyim? ( bu arada ayın 23'ünden 30'una kadar KKTC'de olacağım). Öte yandan bahsettiğim tarih ve coğrafya fen ve matematik dersleri gibi beni darlar mı? Aynı zamanda biyoloji dersinde Hücre konusuna çok değinmeden geçtim çünkü 2.dönem'in sınavları varken hayvan gibi çalışıp 95 almıştım sınavdan ama hala aklımda var Ultra-ayrıntılı bilgileri hariç, bu bana olağanüstü sıkıntı yaratır mı? Vereceğiniz cevaplara her şeyden çok ihtiyacım var bana bir nevi danışman olursanız gerçekten minnettar olurum. Buraya kadar okuyup yardım edecek olanlara gönülden teşekkürlerimi iletiyorum.
-edit: imla hataları fark ettim gözlerinizden özür diliyorum.

Son düzenleme:
Kardeşim merhaba. Öncelikle bende Anadolu lisesinde okudum. Tarih coğrafya vs hiç çalışmana gerek yok çünkü 9 da gördüğün dersler ile 10 da gördüğün dersler arasında bağlantı yok. Aslında diğer dersler içinde bu geçerli. ama yine de eğer geometrin iyi değilse üçgene çalışabilirsin. Yine de işe yaramaz unutacaksın. 10. sınıf müfredatında trigonometri yok asıl trigonometriyi 11. sınıfta göreceksin orada çalışırsın. Kimya konularına baktım geneli boş konular. 2 ve 3. üniteyi zaten hemen bitirirsin diğer üniteler önemsiz. Fizik konuları baya ağır. Fizikte baya eksiğin olacak eğer çalışmazsan çalışmanı öneririm ama kendini yormaya değmez çünkü üniversite sınavına hazırlanırken en baştan bütün konuları zaten çalışacaksın. Senin şimdi ezberleyip geçmenin manası yok zaten unutacaksın. Yani kısaca ben bunları öğrenirim diyorsan çalış ama yok ben ezberlerim öğreneme diyorsan çalışma zaten geçmişsin.

Dostum kusurabakma ama yazdığın yazının sadece 2 satırını okudum. Hiç meraklanma 9 da gördüğün tüm konuları 10 da da göreceksin. Hatta 12 de bile çoğu şeyi tekrardan gösterecekler.

Kardeşim merhaba. Öncelikle bende Anadolu lisesinde okudum. Tarih coğrafya vs hiç çalışmana gerek yok çünkü 9 da gördüğün dersler ile 10 da gördüğün dersler arasında bağlantı yok. Aslında diğer dersler içinde bu geçerli. ama yine de eğer geometrin iyi değilse üçgene çalışabilirsin. Yine de işe yaramaz unutacaksın. 10. sınıf müfredatında trigonometri yok asıl trigonometriyi 11. sınıfta göreceksin orada çalışırsın. Kimya konularına baktım geneli boş konular. 2 ve 3. üniteyi zaten hemen bitirirsin diğer üniteler önemsiz. Fizik konuları baya ağır. Fizikte baya eksiğin olacak eğer çalışmazsan çalışmanı öneririm ama kendini yormaya değmez çünkü üniversite sınavına hazırlanırken en baştan bütün konuları zaten çalışacaksın. Senin şimdi ezberleyip geçmenin manası yok zaten unutacaksın. Yani kısaca ben bunları öğrenirim diyorsan çalış ama yok ben ezberlerim öğreneme diyorsan çalışma zaten geçmişsin.
Ama hocam şimdi sağlam bir şekilde çalışırsa daha sonradan tekrar çalışmaya başladığında faydası olmaz mı?

Ama hocam şimdi sağlam bir şekilde çalışırsa daha sonradan tekrar çalışmaya başladığında faydası olmaz mı?
Doğru diyorsun ama adam bütün yıl yatmış eylüle ne kaldı ki şuan öğrenmeye çalışsa bütün konuları bir yerden sonrası ezber olacak, hepsini öğrenemez. Asıl çalışması gereken sınıf 11. sınıf. 11 de tyt yi bitirirse 12 de tekrarını yapar geçer.

11'e geçtim, TYT bilmiyorum diyebilirim sen rahat ol.
Dostum kusurabakma ama yazdığın yazının sadece 2 satırını okudum. Hiç meraklanma 9 da gördüğün tüm konuları 10 da da göreceksin. Hatta 12 de bile çoğu şeyi tekrardan gösterecekler.

Tavsiyeleriniz için teşekkürler. Dikkate almaya çalışacağım biyolojiyi bitirdim ve dediğin gibi 10.sınıf fizik müfredatına bakınca konuların diğer derslere göre ağır olduğunu fark ettim fiziğin de ısı ve sıcaklık ünitesini bitiririm diye umuyorum 6 eylüle kadar. Neyse ki kimya dersinde az çalışmama rağmen iyi not alabilecek kadar iyiyim. Ve gerçekten bu kadar teknik bilgiyi 10'a geçerken ezberlesem bile 11'de tekrardan unutacağım gibi. Bu yüzden 11'de tekrardan ezber içeren konuları tekrar etmek mantıklı geldi. Normalde 12.sınıf'a geçen tanıdıklarım vardı fakat hepsi sorumsuz ve ilgisiz insanlar olduğu için içimden sormak gelmedi. Tekrardan teşekkürler rahatladım biraz, bünyeye stres girince mantıklı düşünme kabiliyetimi de kaybettim .d .

Bende bu sene 9'dan 10'a geçtim aynı durumdayım :(.
Eğer bu sene uzaktan eğitim devam ederse TYT de işimiz biter gibi görünüyor.

Geri
Yukarı