İnceleme 10 yıllık bir oyun - GTA V

Ömer Ercan

Picopat
Daha fazla  
Herkesin oynadığı oynamasa bile gördüğü, bildiği bir seri GTA.

GTA V ise kuşkusuz serinin en iyisi. Asla eskimeyen 10 yıllık bir oyun. Açık dünya olarak kimse hala yanına yaklaşamıyor.

Hikaye
Hikayesi gayet başarılı. 3 tane tipik Amerikalı'nın ve Amerika kültürünün mizah yoluyla anlatılan klasik bir Hollywood hikayesi.
Diyalogları, karakter mimikleri ve genel tonu gayet iyi. Bazı kısımlarda saçmalasa da ortaya eğlenceli bir iş çıkmış. Oyunda gezerken kurulan diyaloglar, karakterlerin arasında konuştuğu komik diyalogları dinlemek zevkli. 7/10

Görevler
Oyunun en başarılı olduğu konulardan birisi görevler. Gerçekten seyir zevki yüksek görevler. Sinematikleri de tıpkı filmler gibi müthiş olmuş. Büyük araba soygun oyununa yakışan işler var. Soygun üzerine kurulur bir oyun, açıkçası soygun görevleri zevkli. Sıkıcı ve gereksiz görevlerde var elbet. Yoga görevi ve bazı uçuş görevleri.
Görevleri de saçma geldi mesela çekicilik yapmak veya uzaylılarla savaşmak falan bayağı saçma. Ama rastgele olaylar güzel her olayın sonucu sizin tercihinize bağlı ve görevler o kadar da çizgisel değil. Görev içinde checkpoint almak güzel. Oyunun görevlerini zor yapan şey checkpoint sisteminin olmaması veya eski mekaniklere sahip olmasıdır. GTA V bu konuda bayağı iyi. Görevlerinin çok olmaması biraz kötü olabilir ama zirvede bırakmışlar gibi. 8/10

Karakterler
3 karakter yerine 1 veya 2 karakteri tercih ederim ama farklılık olmuş işte. Genç bir sokak serserisi Franklin Clinton, emekli bir soyguncu Michael de santa ve kafayı bozmuş silah ve uyuşturucu işleri ile uğraşan psikopat Trevor Philips. Yan karakterleri o kadar beğenmedim lester dışında. Genel olarak herkes farklı kafada garip insanlar. Ağır karakter bütünlüğü maalesef yok. 5/10

Teknik
Seride oynanabilir olarak ön plana çıkan kısmın oyunun teknik kısmının güçlü olması. Oynanış olarak en rahat en pratik oynanışa sahip. Kolay kontroller ve hedefleme sistemi gayet iyi. Fizik konusunda gayet iyi. Aşırı gerçekçi değil zaten olmaması da lazımdı. Grafik olarak günümüzdeki açık dünya oyunları arasında iyi. Karakter kontrolleri, geçişleri, kamera hareketleri gayet modern. Kısacası bitirmesi en kolay GTA oyunu. 9/10

Açık dünya
Rockstar Games bu türde en iyi oyunları yapan bir firma. Açık dünyası mükemmel olmuş. Yaya, araç ve polis yapay zekası güzel. Yaptığın tercihlere göre çevrede ki etkileşimler çok doğal. Harita modellemesi iyi gerçekten bulunduğunuz ortam yapay hissettirmiyor. Ortamın havasına uyan ve gerçekten yaşayan bir dünya yapmışlar. Günümüz için biraz eksik olabilir ama hala oynanan bir oyun sonuçta. NPC çeşitliliği ve çoğunun birbirinden farklı etkileşimi ve modellemesinin olması takdir edici. 9/10

Harita
Serinin en büyük haritasına sahip olan oyunu. Los Angeles ve çevresini gösteriyor. Harita modellemesi gayet iyi. Fakat daha fazla mekan ile etkileşime geçmeyi isterdim. Klasik mekanlar dışında bir şey yapamıyoruz. Benim için o kadar da önemli değil ama birçok GTA oyuncusunun isteği bu yönde. Harita modelleme ve büyüklük olarak iyi fakat daha yoğun bir şehir ve daha fazla mekan koyulabilirdi. 8/10

Serbestlik
Oyunda görev yapmadığınız zamanlarda yapabileceğimiz birçok etkinlik var. Araba, motor, gemi ve uçak yarışları, dart, golf, tenis ve triatlon gibi sporlar yapabiliriz.
Üstümüze başımıza kıyafetler çektikten sonra arabamıza atlayıp detaylı modifikasyonlar yapıp gezebiliriz. Her türlü araç için mekan satın alıp internet üzerinden araba, motor, bisiklet, uçak, gemi ve zırhlı araçlar satın alabilirsiniz. Market soyabiliriz, avcılık yapabiliriz. Sinema, lunaparka ve kulübe gidip eğlenebiliriz. Diğer karakterlerle buluşup gezebiliriz. Askeri üsten jet çalabiliriz, paraşütle atlayabiliriz. Taksi, metro ve teleferik ile yolculuk yapabilirsiniz. Tabii ki borsada da şansınızı deneyebilirsiniz.
Bu tarz aktivitelerin artması için oyunun haritasının ve teknik kısmının değişmesi gerekebilir. Bence bu haritada yapılabilecek her şeyi yapmaya çalışmışlar. Daha fazla çeşitlilik ekleyebilirlerdi bence bu durum San Andreas'ta biraz daha fazlaydı. Bu mekanikler ile daha fazlası yapılabilirdi. 8/10

Ayarlar
Oyun çok zengin ayarlara sahip. Grafik ayarları çok detaylı. Oyunda ki HUD genişliğinden nişangaha ve GPS tarifine kadar değiştirebiliyoruz. Gittiğimiz yere kadar, öldürdüğümüz NPC sayısı, paramızı harcadığımız kısımlar nereler, en çok hangi arabayı sürdük, parayı nereden topladık, sahip olduğumuz mülkler gibi istatistikleri.
Görebiliyoruz. 9/10

Optimizasyon
Düşük sistemlerde bile stabil çalışan bir oyun. Oyunda hata ile henüz karşılaşmadım zaten hatalı bir oyun değil. Oyunun PC versiyonu iyi çalışıyor. 10/10

Rockstar editör
Oyunda sizin kendinize ait film çekmenize yarayan bir kısım. Kendi hikayenizi oluşturup istediğiniz kişiler ve arabalar ile özgün aksiyon sahneleri çekebilirsiniz. 10/10

Genel değerlendirme (8, 3)
Kendi yılına göre muazzam bir oyun olan GTA V bence hala oynanabilir bir yapım. Rakibi olmadığı ve henüz GTA VI çıkmadığı için eksiklerini saymak çok zor.

gta-5-3840x2160.jpg

Karakterler ve hikaye kötü, çoğu zaman takip etmeye değmeyecek kadar sıkıcı. Ha tabii bu bir GTA olduğu için bir şey beklemeye zaten gerek yok.
Görevler bazen gereksiz ve oyunun suresini uzatmak için gereksiz uzatılmış yapıda fakat var olanların çoğu iyi.
Açık dünya ise çok iyi.

Açık dünya olarak RDR2 beş adım daha önde GTA V’ten.
Biri vahşi batıda geçen gerçekçi bir oyun diğeri günümüzde geçen eğlenceli bir oyun.
Karşılaştırmak ne kadar mantıklı?

Gerçek bir hikaye görmek istiyorsanız GTA IV oynayın.
Hikaye görmek için GTA serisi oynanmaz. Zaten IV'ün hikayesi abartılıyor. Güya dramatik olan ama olmaya çalışan ve görevleri saçma olmasa da tek düze ilerleyen sıkıcı bir hikaye.

vahşi batıda geçen gerçekçi bir oyun diğeri günümüzde geçen eğlenceli bir oyun.
“Açık dünya olarak kimse yanına yaklaşamıyor.” yazmışsın. Ben de diyorum ki, yaklaşıyor. Elmayla armutu kıyaslamıyorum, açık dünyayla açık dünyayı kıyaslıyorum.

Açık dünya olarak kimse hala yanına yaklaşamıyor.
İncelemelerindeki akıcılığı sevdim, okunabilir keyifli bir inceleme olmuş.
Her fikir kişiseldir mutlaka fakat bu gereksiz iddiayı tekrar düşünmeni öneririm. Açık dünya nedir bir kere ve ne bekleriz? Asla girilmeyen evler, etkileşime geçilmeyen önceden yazılmış tekrara binen scriptlerden oluşan bir açık dünya mı yoksa her eve girilen, herkesle diyaloga geçilen ve herkesin bir yaşantısı olan örnek The Elder Scrolls serisinin açık dünyası mı?

İncelemelerindeki akıcılığı sevdim, okunabilir keyifli bir inceleme olmuş.
Her fikir kişiseldir mutlaka fakat bu gereksiz iddiayı tekrar düşünmeni öneririm. Açık dünya nedir bir kere ve ne bekleriz? Asla girilmeyen evler, etkileşime geçilmeyen önceden yazılmış tekrara binen scriptlerden oluşan bir açık dünya mı yoksa her eve girilen, herkesle diyaloga geçilen ve herkesin bir yaşantısı olan örnek the Elder Scrolls serisinin açık dünyası mı?

Teşekkür ederim.

Hocam bana kalırsa açık dünya oyunun türünden türüne göre değişir zaten türü açık dünya ama mesela RDR2'de gördüğüm açık dünyayı GTA V'de, GTA'da gördüğüm açık dünyayı başka bir oyunda beklemem. Zaten dönemine, oyunun geçtiği yere ve oyunun gerçekçilik seviyesine göre değişen bir şey. GTA serisi klasik arabaların olduğu, insanların yaşadığı bir dünyada geçiyor. Zaten dedim incelememde günümüze göre eksik kalabilir diye. 2013'te çıkmış bir GTA oyunu 10 yıl geçmiş. Zaten bir GTA oyununu açık dünya tarafından değerlendirmek lazım. Açık dünya tarafından bakarsak GTA serisi içinde en iyisinin V olduğunu görüyoruz ve bende bunu ele almak istedim ve bu tür için ve 10 yıllık bir oyun için beğendim. Yoksa tabii ki mesela RDR2 daha iyi bu konuda.

Biri vahşi batıda geçen gerçekçi bir oyun diğeri günümüzde geçen eğlenceli bir oyun.

Hikaye görmek için GTA serisi oynanmaz. Zaten IV'ün hikayesi abartılıyor. Güya dramatik olan ama olmaya çalışan ve görevleri saçma olmasa da tek düze ilerleyen sıkıcı bir hikaye.
Diğer oyunlarına göre farklı bir hikaye sunuyor. Başka neyi abartılacaktı?

Teşekkür ederim.

Hocam bana kalırsa açık dünya oyunun türünden türüne göre değişir zaten türü açık dünya ama mesela RDR2'de gördüğüm açık dünyayı GTA V'de, GTA'da gördüğüm açık dünyayı başka bir oyunda beklemem. Zaten dönemine, oyunun geçtiği yere ve oyunun gerçekçilik seviyesine göre değişen bir şey. GTA serisi klasik arabaların olduğu, insanların yaşadığı bir dünyada geçiyor. Zaten dedim incelememde günümüze göre eksik kalabilir diye. 2013'te çıkmış bir GTA oyunu 10 yıl geçmiş. Zaten bir GTA oyununu açık dünya tarafından değerlendirmek lazım. Açık dünya tarafından bakarsak GTA serisi içinde en iyisinin V olduğunu görüyoruz ve bende bunu ele almak istedim ve bu tür için ve 10 yıllık bir oyun için beğendim. Yoksa tabii ki mesela RDR2 daha iyi bu konuda.
Açık dünya tarafından GTA 5 en iyi falan değil. San Andreas.

Yeni konular

Geri
Yukarı