Bir oyun ?/10 üzerinden nasıl incelenebilir?

ysw7f

Femtopat
Daha fazla  
Değerlendirirken nelere dikkat etmeliyim ve bu dikkat ettiklerimi kaç puan şekilde değerlendireceğim?

Grafik, oynanış, sesler ve müzikler, fiyat, kolay anlaşılabilirlik, hikaye varsa hikaye gibi unsurların tek tek 10 üzerinden değerlendirip sonra tüm puanları toplayıp ortlamsını alarak örneğin:
Grafik 5/10
Müzikler 8/10
Oynanış 2/10

Toplam 15/3

5/10 Genel puan olur.

Hikaye, ses, yapayzeka, açık dünya, oyun sunuşu, konfor(zor olmaması falan, oynamak için araştırma yapmamak), dil desteği, hatasız olması, pahalı olmaması ve yüksek sistem gereksinimi istememesi.

Bunlar benim değerlendirme kriterlerim.

Son düzenleme:
Yeni bir oyunu değerlendiriyorsan grafik çok da önemli değil çünkü yeni oyunların çoğunun grafikleri iyi oluyor ve oyun motorları gelişti yapması zor değil. Hikaye ve mekanik ağırlıklı gidebilirsin. İncelediğin oyuna göre de değişiyor tabi.

Oyuna göre değişir. Vampire Survivors değerlendirirken hikaye, grafik kalitesi falan aramazsın, Witcher değerlendirirken Lore kalitesi bir miktar oynanışı tolere eder, God of War'da Hack and Slash unsurları bir tık kötü diye türü Hack and Slash olarak geçtiği için çöp diyemezsin vs vs. Biraz oyun tecrübesi, biraz da tüm oyun türlerine beğenmesen bile objektif yaklaşım gerekiyor. Mukayese edebilmek önemli. 5 parçaya bölüp ortalama bir puanlama yapmaktansa genel oyun tecrübeme göre puanlıyorum.

Bu benim puanlama usülüm hocam. Elbette mantıksız bulabilirsiniz:)

Değerlendirirken nelere dikkat etmeliyim ve bu dikkat ettiklerimi kaç puan şekilde değerlendireceğim?

Sanat dizaynı:
Oynayış:
Mekanik.
Grafik:
Hikaye:
Ses dizaynı:

Bunlar ana inceleme konuları ek olarak.
Vuruş hissi.
Atmosfer.
Detaylar.
Bir şey sürüyorsak sürüş hissi.
Diyologlar.
Karakterler.
Ve daha fazlası.

Bunlar bence incelemek için lazım olan şeyler. Tabii ki de bu şeyler oyundan oyuna değişebilir ama genel olarak aynı kalır

Oyuna göre değişir. Vampire Survivors değerlendirirken hikaye, grafik kalitesi falan aramazsın, Witcher değerlendirirken Lore kalitesi bir miktar oynanışı tolere eder, God of War'da Hack and Slash unsurları bir tık kötü diye türü Hack and Slash olarak geçtiği için çöp diyemezsin vs vs. Biraz oyun tecrübesi, biraz da tüm oyun türlerine beğenmesen bile objektif yaklaşım gerekiyor. Mukayese edebilmek önemli. 5 parçaya bölüp ortalama bir puanlama yapmaktansa genel oyun tecrübeme göre puanlıyorum.

Bu benim puanlama usülüm hocam. Elbette mantıksız bulabilirsiniz:)

Stardew Valley baz alalım. Oyunun bende bıraktığı hisler çok iyi, oyun orjinal ve chill, atmosfer çok iyi, hikayesi çok iyi, grafikler çok tatlı. Ancak bir süreden sonra (Bende oyunda bir sene geride kaldığında oldu), oyunda pek çok şey tekrar etmeye başladı ki bu keşif hissimi ve sürükleyiciliğini azalttı. Pek çok şeye çok iyi dediğim için ve kötü dediğim olayın en az 30 saatten sonra yaşandığı için mesela 90 veriyorum. Benim genel tecrübeme göre üst düzey bir oyundu.

Geri
Yukarı