%100 disk kulanımı FPS düşürür mü?

Büyük oyunlar oynarken disk hep %100 oluyor. HDD kullanıyorum. %100 disk oyun oynarken normal midir? FPS düşmesi yapar mı?

PUBG Mobile vb oyunlarda yüksek FPS alsan bile kasilmalar olur rendering dediğimiz olayı HDD bu tarz yeni oyunlarda düşük hızlarda dolayı tam yapamıyor SSD'ye geçmek lazım.

Aşağıda buna benzer bir durum SSD'ye geçiş yapılarak büyük oranda düzelmiş mesela, isterseniz bir göz atabilirsiniz.

RTX 2060 & i5 8400 darboğaz sorunu - Technopat Sosyal
PUBG Mobile vb oyunlarda yüksek FPS alsan bile kasilmalar olur rendering dediğimiz olayı HDD bu tarz yeni oyunlarda düşük hızlarda dolayı tam yapamıyor SSD'ye geçmek lazım.
Şimdi oynarken test ettim. Oyunun ilk 10 dakikası FPS drop baya oluyor. Sonraki 20 dk az az. Sonrası neredeyse yok denecek seviyeye düşüyor. Eğer sisteme zarar vermiyorsa bu droplar SSD alana kadar bu şekilde idare edeceğim.

Şimdi oynarken test ettim. Oyunun ilk 10 dakikası FPS düşmesi bayağı oluyor. Sonraki 20 dk az az. Sonrası neredeyse yok denecek seviyeye düşüyor. Eğer sisteme zarar vermiyorsa bu droplar SSD alana kadar bu şekilde idare edeceğim.

PUBG Mobile oynuyorsunuz sanırım ayarları akıcı ya alın ne varsa ayarlardan kisin siz grafik kartınız iyi olabilir fakat doku kalitesi ne kadar artarsa HDD o kadar zor yükler dokuları ayarları akıcı ya alın quick CPU indirip ıslemciyi 3 adet indeksi 100E getirip %100 kullanın güç seçeneklerinden yüksek performansı seçin ardından MSConfig'e girin SysMain Windows Update Windows modül yukleyici Windows Search gibi ayarları kapatın ardından arka plan uygulamari diye başlat ta arayin girince tüm seçili olan seyleri ustten kapatin bilgisayar a sag tikla özellikler gelismis sistem ayarlari performansa girip oradan en iyi performans için ayarlayin son olarak da eğer islemciniz virtualization Technology destekliyorsa BIOS'tan VT yi bulup açın sorunun kesinlikle çözüleceğine eminim.

PUBG Mobile oynuyorsunuz sanırım ayarları akıcı ya alın ne varsa ayarlardan kisin siz grafik kartınız iyi olabilir fakat doku kalitesi ne kadar artarsa HDD o kadar zor yükler dokuları ayarları akıcı ya alın quick CPU indirip ıslemciyi 3 adet indeksi 100E getirip %100 kullanın güç seçeneklerinden yüksek performansı seçin ardından MSConfig'e girin SysMain Windows Update Windows modül yukleyici Windows Search gibi ayarları kapatın ardından arka plan uygulamari diye başlat ta arayin girince tüm seçili olan seyleri ustten kapatin bilgisayar a sag tikla özellikler gelismis sistem ayarlari performansa girip oradan en iyi performans için ayarlayin son olarak da eğer islemciniz virtualization Technology destekliyorsa BIOS'tan VT yi bulup açın sorunun kesinlikle çözüleceğine eminim.
Deneyeceğim.

Maalesef bir değişiklik yok. Sorunun nedenini daha net anladım. Artık günümüzün oyunlarında objeler çok olduğu ve detayları çok olduğu için HDD hızı yetmiyor. Çözüm SSD almak ya da m2.

Gözle görülür de olsa bir fark yoksa sorun HDD'de olması muhtemel zaten bunları yaptın yine olmadıysa defrag yapabilirsin HDD'ye auslogics defrag ı kullanabilirsin yine aynı sorunlar olacaktır en iyisi bir SSD alman olacak zaten de ben bu HDD ile nasıl en verimli şekilde yararlanırsın ona çözüm üretmeye çalıştım.

Geri
Yukarı