%100 Disk Kullanımı Sorunu

Cihazını da söyleseydin keşke. Muhtemelen 5400 RPM diski olan bir dizüstü kullanıyorsun. Onlarda çok sık karşılaşılan bir problem. 7200 RPM disklerde de olabiliyor. Günümüzde SSD'nin şart olduğunun kanıtlarından. Çeşitli iyileştirme yöntemleri var ama hakkıyla çözüm SSD'ye geçmek.

Services.msc'den Windows Search'ü kapattığımda dizüstü bilgisayarımda işe yaramıştı. Deneyebilirsiniz isterseniz. Bir an önce de SSD'ye geçmenizi tavsiye ederim rahatlarsınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Disk kullanımı %100 oluyor, bunun çözümü nedir? (Youtube'dan bak demeyin.)
O anda arka planda çalışan bir servis var mı? Mesela virüs taraması, disk ve dizin düzenlemesi vs, bu gibi durumlarda en hızlı sürücüyü de taksan işletim sistemi elindeki donanım potansiyeli kullanacağı için disk yine %100'e vurabilir. Önemli olan bu çok uzun sürüyor mu ve bilgisayarı iş yapılmaz hale mi getiriyor buna bakmak lazım.

O anda arka planda çalışan bir servis var mı? Mesela virüs taraması, disk ve dizin düzenlemesi vs, bu gibi durumlarda en hızlı sürücüyü de taksan işletim sistemi elindeki donanım potansiyeli kullanacağı için disk yine %100'e vurabilir. Önemli olan bu çok uzun sürüyor mu ve bilgisayarı iş yapılmaz hale mi getiriyor buna bakmak lazım.
Yok bro pcye daha yeni format attım öyle düşün ama önceden böyle bişey yoktu

Ne kadar çözüm denediysem hepsi boşa çıktı geçmişte bu sorun için.
Tek gerçek çözüm SSD ye geçmek, WinSearch i kapatırsanız arama işlemleri katlanılmaz derecede yavaşlar ve zaten %100 kullanılmamasının bir anlamı kalmaz.
SSD'ye geçene kadar sürekli "aman 30 40 saniye fazla beklerim param cebimde kalır." diyordum ancak SSD ayrı bir dünya.
O yüzden özet: SSD için bütçe ayırmaya çalışın.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı