Disk kullanımı %100 sorunu

Gokragon

Decapat
Selamlar.

Son zamanlarda belirsiz aralıklarda sistem boşta olsa bile disk kullanımı Görev yöneticisinde zorlayan bir program gözükmese bile %100 olmakta ve çok kasmakta. Yazılımsal olarak düzeltilebileceği söylenen her yolu denedim düzelmiyor.
HD Tune ile tarama yaptığımda çıkan sonuçları aşağıya koyuyorum bu kasmalar takılmalar hard diskten mi kaynaklanıyor yani büyük ihtimal o ama başka donanımsal bozukluklarda buna neden olabilir mi? Gözüken bad sector yok ama warning yazmakta. Bunun anlamı nedir?

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

HD Tune taramalarını güvenli modda yaptım.

WhatsApp Image 2019-08-18 at 17.05.31.jpeg
benchmark.png
bads.jpg
warrr.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Görev yöneticisinde Disk kısmına bir kez tıklarsanız en çok kullanan uygulamaları sıralar. Sıralayıp hangi uygulama veya hizmet kullanıyor ise ona göre işlem yapın. Ayrıca Windows 10 için SSD şart diyebiliriz, SSD'ye geçip Windows kurulumunu oraya yaparsanız hem bu tür sorunlarla karşılaşmaz hem performans ve hız sağlarsınız.

Görev yöneticisinde Disk kısmına bir kez tıklarsanız en çok kullanan uygulamaları sıralar. Sıralayıp hangi uygulama veya hizmet kullanıyor ise ona göre işlem yapın. Ayrıca Windows 10 için SSD şart diyebiliriz, SSD'ye geçip Windows kurulumunu oraya yaparsanız hem bu tür sorunlarla karşılaşmaz hem performans ve hız sağlarsınız.

Görev yöneticisinde zaten en çok kullanan başta şeklinde sıralı ve hiçbir program diski kullanmamakta

Sizce resimlere bakınca HDD sorunlu mu? SSD alsam bile ek olarak hiç mi kullanamıyacağım?

Bilgisayarım sağ tık özellikler > Gelişmiş sistem ayarları > Gelişmiş > Performans bölümündeki ayarlara tıklayın. Arından gelişmişe tıklayıp Sanal Bellek kısmındaki Değiştir'e tıklayın.

En üstteki "Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet" tiki kaldır ve aşağıdaki "Disk belleği dosyası yok" seçeneğini seçin. Tamam tamam deyip bilgisayarı yeniden başlatın.

Hocam diskinizde sorun yok ama windows 10 SSD için yazılmış. Sıfır harddiskte bile bu tarz sorunlar oluyor. Windows defender'i kapatmanızı tavsiye ederim, arka planda sürekli tarama yaptığı için harddiski yoruyor.

Ortada belli ki bir sorun var, HDD'nin SSD'den ne kadar yavaş olmasıyla ilgili bir durum yok. Gelen öneriler, HDD çöp, SSD'ye geç, bu sorunları yaşamazsın falan da filan.

Aklım almıyor resmen. Yazılımsal bir sorun olup olmadığı kimsenin umrunda bile değil, çözüm direk hazır çünkü, SSD al.

Hocam diskinizde sorun yok ama windows 10 SSD için yazılmış. Sıfır harddiskte bile bu tarz sorunlar oluyor. Windows defender'i kapatmanızı tavsiye ederim, arka planda sürekli tarama yaptığı için harddiski yoruyor.

Windows 10 bir "bloatware" şüphem yok, ama HDD için yazılmadı.
Sıfır harddiskte böyle sorunlar yaşanmıyor
Windows Defender bildiğim kadarıyla ondemand çalışıyor ve arkaplanda tarama yapacağı zaman bile görev yöneticisinde "antimalware service executable" adıyla gözüken bir program. Arkadaşın bilgisayarındaki virüs programını kapatmasını önermek çok da mantıklı değil.

@Gokragon Benim size önerim sorunun donanımsal bir hata olup olmadığını anlamak için temiz kurulum yapmanız. Yaşanmaya devam ediyorsa diskte bir hata olma ihtimali var. İhtimal diyorum, çünkü bad sectore sahip harddiskimde bile böyle ani yüksek disk kullanımları görmüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yorumlarınız ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim kısa bir süre içerisinde SSD'ye geçeceğim fakat kafama takılan daha önce olmayıp 1-2 aydır bu sorunu yaşamam.
HDD ne kadar sorunlu HD Tune sonuçlarına göre sıkıntısı gerçekten var mı ? Warning yazan yer kritik bir nokta mı ?

Kısacası ben bu diski SSD yanında PC'de ek olarak kullansam verilerim ne kadar güvende olur.
Başka yerlerden araştırma yaptım ama gerçekten sağlıklı cevaplar bulamadım.
Ortada belli ki bir sorun var, HDD'nin SSD'den ne kadar yavaş olmasıyla ilgili bir durum yok. Gelen öneriler, HDD çöp, SSD'ye geç, bu sorunları yaşamazsın falan da filan.

Aklım almıyor resmen. Yazılımsal bir sorun olup olmadığı kimsenin umrunda bile değil, çözüm direk hazır çünkü, SSD al.

Windows 10 bir "bloatware" şüphem yok, ama HDD için yazılmadı.
Sıfır harddiskte böyle sorunlar yaşanmıyor
Windows Defender bildiğim kadarıyla ondemand çalışıyor ve arkaplanda tarama yapacağı zaman bile görev yöneticisinde "antimalware service executable" adıyla gözüken bir program. Arkadaşın bilgisayarındaki virüs programını kapatmasını önermek çok da mantıklı değil.

Aha, az önce de raporuma gelen cevap:

Eki Görüntüle 428805

Üyesiyle moderatörüyle aynı 💩

@Gokragon Benim size önerim sorunun donanımsal bir hata olup olmadığını anlamak için temiz kurulum yapmanız. Yaşanmaya devam ediyorsa diskte bir hata olma ihtimali var. İhtimal diyorum, çünkü bad sectore sahip harddiskimde bile böyle ani yüksek disk kullanımları görmüyorum.
Anladım Hocam ben daha önce 2-3 kere temiz kurulum yaptım fakat ilk başlarda düzeldi sıkıntı yok derken yine ortaya çıkıyor. Benim asıl korkum anakart ya da başka donanım kaynaklı olması İnşallah SSD çözer.
Yardım için teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı