100 FPS altında düşük FPS hissiyatı

Yusuf Cit

Decapat
Yaklaşık 2 hafta önce bilgisayarımda bir anda nasıl olduğunu bilmediğim bir şekilde oyunlarda 100 FPS altına düştüğümde 30 FPS oynuyormuşum hissi veriyor. LOL'de eskiden drop yemezken şimdi 20-30 FPS'e kadar düşebiliyor ki bu da oynanmayacak kadar kötü bir hale getiriyor. Öyle ki bir de bu sorun var. Battlefield 4'te düşük ayarlarda 50-60 FPS arası alıyorum ve yüksek ayarlara alsam da herhangi bir FPS değişimi olmuyor ve LOL ile aynı şekilde çok düşük FPS ile oynuyormuşum hissi veriyor. Hearts of Iron 4'te de ekranda kırılmalar oluyor yani bütün oyunlarda farklı farklı sorunlar oluşmaya başladı.

Şu an bilgisayarımı açtıktan 2-3 dakika sonra bilgisayarım 70 derecelere ulaşıyor oyun içi en az 80 oluyor.

Bütün güncelleştirmeleri kontrol ettim; NVIDIA, Intel, Windows her şeyim güncel. 3 gün önce C'ye format attım belki düzelir diye yine düzelmedi. Nasıl çözülür bu sorun?

İşlemci: i7 4700HQ 2.4GHz
Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce® GT 750M bellekli 2GB/4GB DDR3 VRAM
Tümleşik Intel® HD Graphics 4600
RAM: DDR3L 1600 MHz 12 GB
HDD: 1TB HDD 5400 RPM

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk sorum ekran kartınızın driverı güncel mi?
İkinci sorum şu sıralar aslında bendede oluyor csgo lol gibi oyunlarda büyük farkla fps düşüklügü yaşanıyor fakat sizin sorununuz bilgisayarınızin fazla sıcak olması olması bilgisayarınız masaüstü ise ekran kartı yada kasanınız fanlarını kontrol edin sorun düzelmez ise internetten araştırmaya devam edin bende bakacağım

İlk sorum ekran kartınızın driverı güncel mi?
İkinci sorum şu sıralar aslında bendede oluyor csgo lol gibi oyunlarda büyük farkla fps düşüklügü yaşanıyor fakat sizin sorununuz bilgisayarınızin fazla sıcak olması olması bilgisayarınız masaüstü ise ekran kartı yada kasanınız fanlarını kontrol edin sorun düzelmez ise internetten araştırmaya devam edin bende bakacağım
herşeyim güncel ve bilgisayarım laptop ama kontrol ettim temizledim. Bilgisayarın sorunu fazla sıcak olması ama bunu yapan sorunu bulamıyorum 2 haftadır araştırıyorum ancak birşey bulamadım.

Bilgisayarı yeni aldıysan ama pek düşünmüyorum garantiye götür yada tanıdığın bilgisayar anlayan birisine sor illla yaparlar zaten sorun açık düşük fps almanın nedeni sıcaklık...

Kullandığın dizüstü bilgisayarın soğutması çok iyi değilse FPS sabitleyin. Isınmadan kaynaklı frekans düşmesi olacaktır. Bileşenlere bakarak dizüstü bilgisayarın oyun için tasarlanmadığı belli oluyor.

Oyun içinden FPS sabitleme ya da Vsync ayarını açabilirsin.
Nvidia denetim masasından FPS sabitleyebilirsin.
Harici uygulamalar ile de FPS sabitleyebilirsin.
Bunun dışında sıcaklığı daha rahat atabilmesi için, dizüstü bilgisayarın ayaklarına eşit oranda obje koyarak yükseltebilirsin. Ayrıca dizüstü masası olarak geçen, orta kısmı delik masalardan satın alabilir ya da mobilyacılara yaptırabilirsin.

Özellikle belirtiyim bu Dizüstü bilgisayar için sabit FPS, sınırsız FPS daha iyi sonuçlar verecektir. Böyle 10 bin ₺ üstüne satılan Dizüstü bilgisayarlar içinde geçerlidir.

HOI4'de 250 saat olan bir oyuncu olarak oyunun kendisinde var zaten 1936-1940 arası doğru düzgün işlerken sonrasında sapıtmalar oluyor, büyük ihtimal sisteminiz ısıdan dolayı drop alıyor.

Kullandığın dizüstü bilgisayarın soğutması çok iyi değilse FPS sabitleyin. Isınmadan kaynaklı frekans düşmesi olacaktır. Bileşenlere bakarak dizüstü bilgisayarın oyun için tasarlanmadığı belli oluyor.

Oyun içinden FPS sabitleme ya da Vsync ayarını açabilirsin.
Nvidia denetim masasından FPS sabitleyebilirsin.
Harici uygulamalar ile de FPS sabitleyebilirsin.
Bunun dışında sıcaklığı daha rahat atabilmesi için, dizüstü bilgisayarın ayaklarına eşit oranda obje koyarak yükseltebilirsin. Ayrıca dizüstü masası olarak geçen, orta kısmı delik masalardan satın alabilir ya da mobilyacılara yaptırabilirsin.

Özellikle belirtiyim bu Dizüstü bilgisayar için sabit FPS, sınırsız FPS daha iyi sonuçlar verecektir. Böyle 10 bin ₺ üstüne satılan Dizüstü bilgisayarlar içinde geçerlidir.
İyi soğutan bir soğutucu ile çalıştırıyorum, yeterince yukarıda ve açılı duruyor ancak söylediğim gibi eskiden böyle bir sorun yoktu, galiba bir şey bilgisayarı yoruyor bu yüzden sıcaklık sorunu oluyor ama bulamadım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı