100 Mbps fiber internetten 85 Mbps değer almak normal midir?

Merhaba
Dairenize fiber geliyor mu yoksa binadan dairenize cat 6 ile mi geliyor? öncelikle bu kısım önemli.
Dairenize kadar fiber geliyorsa gpon adaptörü ile modeminize fiber giriş yapılır. modemden de bilgisayarınıza cat6 çektiğinizi düşünüyorum. ancak eğer superonline saha ekibi cat6 çektiyse genelde onlar epey uzun bir kablo getiriyorlar ve modem ile bilgisayarınız arası mesafe çok olmasa bile arada ki cat6 kablonun uzunluğundan performans da ciddi kayıplar söz konusu olabiliyor.
teorik olarak cat6 maksimum 100 metre kablo uzunluğuna kadar destek verir ve uzunluk arttıkça hızınız düşer.
benim evde kullandığım yöntem şu.
Superonline daireye kadar Fiber çekiyor. Fiber Superonline modeme giriyor. Modem'İn yanına ben harici bir POE+ Fiber Switch koydum. Bu switch ile odama kadar kendim fiber çektim. Odama da aynı POE+ Switch koydum ve fiberi sonlandırdım. Switch den kısa cat6 kablo ile de bilgisayarıma girdim.
Böylece modem ile bilgisayarım arasında da fiber olduğu için kayıp 0

100Mbps kullanıyorum ve hız sonuçları şu şekilde.

1669922330826.png

Son düzenleme:
merhaba
dairenize fiber geliyor mu yoksa binadan dairenize cat 6 ile mi geliyor? öncelikle bu kısım önemli.
dairenize kadar fiber geliyorsa gpon adaptörü ile modeminize fiber giriş yapılır. modemden de bilgisayarınıza cat6 çektiğinizi düşünüyorum. ancak eğer superonline saha ekibi cat6 çektiyse genelde onlar epey uzun bir kablo getiriyorlar ve modem ile bilgisayarınız arası mesafe çok olmasa bile arada ki cat6 kablonun uzunluğundan performans da ciddi kayıplar söz konusu olabiliyor.
teorik olarak cat6 maksimum 100 metre kablo uzunluğuna kadar destek verir ve uzunluk arttıkça hızınız düşer.
benim evde kullandığım yöntem şu.
Superonline daireye kadar Fiber çekiyor. Fiber Superonline modeme giriyor. Modem'İn yanına ben harici bir POE+ Fiber Switch koydum. Bu switch ile odama kadar kendim fiber çektim. Odama da aynı POE+ Switch koydum ve fiberi sonlandırdım. Switch den kısa cat6 kablo ile de bilgisayarıma girdim.
Böylece modem ile bilgisayarım arasında da fiber olduğu için kayıp 0

100Mbps kullanıyorum ve hız sonuçları şu şekilde.

Eki Görüntüle 1590332
Hocam çok güzel açıklamışsınız. Sanırım bizim bina da FTTB denilen sistem var ve Binanın altından bizim daireye kablolarla fiber çektiler. Direkt olarak daireye gelen bir fiber altyapı sistemi yok sanırsam. Fakat tam da emin değilim yani.

Hocam çok güzel açıklamışsınız. Sanırım bizim bina da FTTB denilen sistem var ve Binanın altından bizim daireye kablolarla fiber çektiler. Direkt olarak daireye gelen bir fiber altyapı sistemi yok sanırsam. Fakat tam da emin değilim yani.
Daireye kadar fiber kablo geliyorsa modemin yanında Gpon switch olur ve fiber o adaptörde sonlanır. Gpon dan da sizin modeme cat6 ile sonlandırma yapılır. Eğer gpon switch yoksa modemin yanında sizin daireye CAT6 geliyordur fiber değil.

Hayda o zaman büyük olaylar var :D
Şahsen anlaşmayı fiber diye yaptık. Bu tarz konularda aksiyon almadan önce, kendimiz iyice bir araştırmalıymışız demek ki fakat müşteri hizmetlerine ve gelen elektrikçilere defalarca sorduğumda, bu vdsl değil fiber dediler. Anlamadım.
Altyapınız VDSL, fiber değil. Hız kaybı ondan kaynaklı.

Daireye kadar fiber kablo geliyorsa modemin yanında Gpon switch olur ve fiber o adaptörde sonlanır. Gpon dan da sizin modeme cat6 ile sonlandırma yapılır. Eğer gpon switch yoksa modemin yanında sizin daireye CAT6 geliyordur fiber değil
Hocam evet ekstradan dediğiniz gibi GPON aygıtı falan yok bizim kurulumda, sadece kocaman bir ZTE H3600 modemi var o kadar.

Alttaki internet dolabının fotoğrafını çekebilir misiniz? İçiyle birlikte.
Hocam, internet dolabı tam olarak nerededir hiçbir fikrim yok. Bildiğim tek şey bi ara adamlar en aşağıya gidip, size sinyal göndereceğiz şimdi dediler. Site yöneticisine sorar fotoğrafını çekerim en yakın zamanda. Fakat o kutuyu çok da karıştırma taraftarı değilim. Bir yerde, modem arayüzünde xDSL ayarlarının olmaması kurulumun fiber olduğuna delalet diye okudum ve bende xdsl bilgileri yok.

Altyapınız VDSL, fiber değil. Hız kaybı ondan kaynaklı.
GökNet sitesi sadece Türk Telekom altyapısını sorguluyor.
Türkcell Superonline fiber altyapısını göstermemesi normal.

Konu sahibinin kullandığı fiber modem xDSL altyapılar ile uyumlu değil.
Yani konu sahibi fiber altyapı kullanıyor ve kullandığı cihaz bir modem değil, bir router.

Kullandığınız routerda fiber kablosunun girebilmesi için gereken ONT özelliği bulunmuyor.
Routerın yanında veya dairedeki kabloların buluştuğu dolapta, fiber kablosunu ethernet kablosuna çeviren küçük bir ONT cihazı yoksa FTTB altyapı kullanıyorsunuz demek.

FTTB fiber altyapıda, bodrum katında fiber kablosunu birden çok ethernet portuna dönüştüren büyük bir MDU cihazı bulunur.

Küçük ONT cihazı:

PXL_20221201_222338210.jpg

Büyük MDU cihazı:

MDU.jpg

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı