100 Mbps fiber internetten 85 Mbps değer almak normal midir?

Hocam sizin altyapınız FTTH. Modem de SoL'ün dillere destan (!) hem ONT hem de modemi olan Wi-Fi 6 modemi.

MH'yi arayın. Diyin ki benim hızım normalden çok daha az geliyor. Ekip gelsin ya da hızı yeniden tanımlasınlar.

Modemin çekim gücünü beğenmediyseniz de Wi-Fi 5 modem ile değiştirsinler. Zira bu modem için şikâyetler vardı.

Hocam ilgilendiğiniz için teşekkürler. Şu an fotoğraf çekemem fakat modemin modeli, ZTE H3600 v9. aşağıda attığım modem fakat fotoğraf benim değil. Ayrıyeten bir siteden şöyle bir
Altyapıma baktım. Sanırım bende FTTB var.
Eki Görüntüle 1590310

Altyapınızı söylemek için istemiştim hocam. Evet FTTB altyapı kullanıyorsunuz.

Altyapınızı söylemek için istemiştim hocam. Evet FTTB altyapı kullanıyorsunuz.

Fotoğrafın size ait olmadığına dikkat etmedim. Eğer ont cihazı yoksa modemin yanında (küçük cihaz) FTTB. Superonline olduğu için net bilgi veremiyorum. @Disty hocam söylemiş zate göknet TT sorguluyor.

Evet evet yavaş yavaş işi çözüyorum gibi :D. FTTB altyapı kullandığımdan emin oldum diyebilirim. Peki FTTB altyapıda bu sonuçlar yine de normal değil dimi? En az bi 90 görmem lazım diye hissediyorum ve Evet ONT cihazı kesinlikle yok. Tek bir modem var.

1670064993281.png

FTTB altyapıda speedtestlerimde şu anda ölçtüğümde 94 civarı alıyorum. Sizce bu normal bir değer midir? Biraz araştırdım FTTB altyapıda bu tarz küçük oynamalar olabiliyormuş.

Son düzenleme:
Evet evet yavaş yavaş işi çözüyorum gibi :D. FTTB altyapı kullandığımdan emin oldum diyebilirim. Peki FTTB altyapıda bu sonuçlar yine de normal değil değil mi? En az bir 90 görmem lazım diye hissediyorum ve evet ont cihazı kesinlikle yok. Tek bir modem var.

Eki Görüntüle 1591728
FTTB altyapıda Speedtest'lerimde şu anda ölçtüğümde 94 civarı alıyorum. Sizce bu normal bir değer midir? Biraz araştırdım FTTB altyapıda bu tarz küçük oynamalar olabiliyormuş.

Normal. Sonuna kadar alana rastlamadım zaten.

Teşekkürler, ben de zaten şu an memnunum. Fakat fiber olmasına rağmen internette çok da fazla bir hızlanma göremedim. Olmadı müşteri hizmetlerini arayacağım. Fakat yine de memnunum gibi.

Eğer önceki hızınız da bu değerlerdeyse hızlanma görmemeniz normal zaten. Fiberin kendine has ayrıcalıkları vardır.

Teşekkürler, ben de zaten şu an memnunum. Fakat fiber olmasına rağmen internette çok da fazla bir hızlanma göremedim. Olmadı müşteri hizmetlerini arayacağım. Fakat yine de memnunum gibi.

Ping değerlerinde oynama olabilir. FTTB de çok fark olmayabiliyor bazı durumlarda ama FTTH kullananların yorumları cidden ilgi çekici. Benim de bitiyor yakında altyapı FTTH tadacağım bakalım.

Evet evet yavaş yavaş işi çözüyorum gibi :D. FTTB altyapı kullandığımdan emin oldum diyebilirim. Peki FTTB altyapıda bu sonuçlar yine de normal değil dimi? En az bi 90 görmem lazım diye hissediyorum ve Evet ONT cihazı kesinlikle yok. Tek bir modem var.

Eki Görüntüle 1591728
FTTB altyapıda speedtestlerimde şu anda ölçtüğümde 94 civarı alıyorum. Sizce bu normal bir değer midir? Biraz araştırdım FTTB altyapıda bu tarz küçük oynamalar olabiliyormuş.
Superonline zaten 100 Mbps paketli kullanıcılara 94 Mbps tanımlıyor. Yani devam eden bir indirmede maksimum 94 mbps alırsınız. İstisna durumlar hariç.

İstisnalar:
-Testi yaptığınız sunucunun Turkcell'e ait olması.
-Testi yaptığınız sitenin anlık değil de genel hızı baz alması.*

*Belirli bir kaynaktan indirmeye başladığınız her zaman hız, ilk başlarda 200-800 Mbps değerleri arasına çıkar ondan sonra düşer ve belirli bir çizgide seyreder. Bu yüzden ortalamayı baz alan sitelerde hızınız daha yüksekmiş gibi görünür. Bu tepe değerleri anlık görme durumu FTTH ve gigabit MDU cihazlı FTTB sistemlerde olur. Sizinki muhtemelen gigabit MDU değil. O yüzden düşük gibi çıkıyor fakat esasında yüksek sonuçlu testleri alan kullanıcılarla hızının aynı. Anlatmaya çalıştığım bu.

GökNet sitesi sadece Türk Telekom altyapısını sorguluyor.
Türkcell Superonline fiber altyapısını göstermemesi normal.

Konu sahibinin kullandığı fiber modem xDSL altyapılar ile uyumlu değil.
Yani konu sahibi fiber altyapı kullanıyor ve kullandığı cihaz bir modem değil, bir router.

Kullandığınız routerda fiber kablosunun girebilmesi için gereken ONT özelliği bulunmuyor.
Routerın yanında veya dairedeki kabloların buluştuğu dolapta, fiber kablosunu ethernet kablosuna çeviren küçük bir ONT cihazı yoksa FTTB altyapı kullanıyorsunuz demek.

FTTB fiber altyapıda, bodrum katında fiber kablosunu birden çok ethernet portuna dönüştüren büyük bir MDU cihazı bulunur.

Küçük ONT cihazı:

Eki Görüntüle 1590533

Büyük MDU cihazı:

Eki Görüntüle 1590537
Hocam bu cihazı koymak yerine neden kabloyu dairelere kadar çekmiyorlar? Bana kurulum yapan elemanlar bölgesel olarak FTTH değil de FTTB destekliyor apartmanının dedi. Anlam veremedim. 1 yıl kullandıktan sonra bıraktım TT FTTH altyapıya geçtim sonradan.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı